BLOG'A GERİ DÖN

Altın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mücevher Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mücevher, kadınların olmazsa olmazları arasında yer alan aksesuarlardandır. Kişiler bazen kendilerini şımartmak için mücevher tercihi yapabiliyorken bazen ise hediye amacı ile mücevherleri tercih edebilmektedir. Anneler günü, sevgililer günü, yılbaşı, evlilik yıldönümü, tanışma yıldönümü, doğum günü gibi özel günlerde kişiler birbirlerine mücevher hediye edebilmektedir. Bu nedenle mücevherlerin sık sık satın alınan aksesuarlar olduğundan bahsedebilmek mümkündür. Ancak günümüzde pek çok sahte mücevhere rastlayabilmenin de mümkün olduğunu ifade etmek gerekir. Dolayısıyla kişilerin birbirlerine hediye alırken ya da kendileri için mücevher tercihi yaparken dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Söz konusu noktaları gelin hep birlikte inceleyelim.

Değerli Taş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlantalar, mücevherler ve değerli taşlar ışıltıları ile göz kamaştıran güzelliklere sahiptir. Küpesinden bilekliğine, bileziğinden kolyesine kadar her çeşidi eşsiz olan mücevherleri ve taşları tercih ederken son derece dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü günümüzde pek çok dolandırıcı kişileri sahte mücevher, pırlanta ve değerli taşlar ile dolandırmaktadır. Bu durumda kişiler binlerce lira ödedikleri mücevherlerin sahte ve kullanılmaz halde olduğunu öğrenince büyük bir hüsrana uğramaktadır. Bu nedenle değerli taş satın almadan önce değerli taşlar konusunda bilgilendirilmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde çeşitli dolandırıcılık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pırlanta ve elmas gibi değerli taşları satın alırken 4C kuralını aklınızdan çıkartmamalısınız. 4C, cut yani kesim, carat yani ağırlık, clarity yani berraklık ve color yani renk kriterlerinden oluşan bir kuraldır. Söz konusu kuralı satın alma işleminiz sırasında hatırlayarak dolandırılmaların önüne geçebilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra söz konusu kural değerli taşların  fiyatlandırılmasında da son derece önemlidir. Pırlantanın rengi ne kadar beyazsa o pırlantanın o kadar değerli olduğu kabul edilmektedir. Pırlantanın içinin temiz ve berrak olması ise kalitesini ve seviyesini arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. pırlanta doğa da küçük parçalar halinde yer almaktadır. Bu nedenle nadiren büyük karatlarda çıkarılabilmektedir. Bu durumda pırlantanın büyüklüğü ile fiyatının arasında da doğru orantı bulunmaktadır.

Pırlanta ve değerli taş satın almadan önce başta büyüklüğüne karar vermeniz seçiminizi kolaylaştıracaktır. Sonrasında ise satın alacağınız pırlantanın kolye, alyans ya da küpe için ayırdığınız bütçe mücevher tercihi yaparken işinizi bir hayali kolaylaştırır. Eğer çok yüksek fiyatlara sahip bit bütçeniz yoksa pırlantaların bazı özelliklerinden feragat etmeniz gerekmektedir.

Mücevher Sertifikasına Dikkat Edin!

Mücevher ve değerli taş alırken dikkat etmeniz gereken en kritik nokta mücevher sertifikasıdır. Mücevher sertifikası satın alacağınız mücevherin gerçekliğini ve değerini belli eden bir sertifikadır.

Pek çok uzmanının görüşüne göre 4C kuralına +1 olarak eklenmesi gerektiği düşünülen mücevher sertifikası mücevher satın almayı düşünenlerin aklındaki soruları silmelerini sağlıyor. Pırlanta sertifikası ya da mücevher sertifikası olarak adlandırılan sertifika, 4C kriterleri yönünden taşın özelliklerini barındırmaktadır. Bunun yanı sıra taşın cilalanma kalitesi ve simetrisi gibi özelliklere de ayrıntılı bir şekilde mücevher sertifikasında yer alıyor.

Kesim derecesi, şekil bilgileri, taşın sertifikalandırıldığı tarih ve rapor numarası gibi bilgilerin de mücevher sertifikada yer aldığını ifade edebilmemiz mümkündür.  Bağımsız bir taşbilim enstitüsü tarafından hazırlanarak verilen pırlanta ve mücevher sertifikaları, alanlarında uzman taşbilimcilerin gerçekleştirdiği çeşitli yöntemler ile taşların incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda hazırlanmaktadır. Mücevherler üzerinde bulunan pırlanta ve değerli taşların büyüklüğü 0,3 karata kadarsa üreticilerin kendi oluşturdukları sertifikaların yeterli olduğu bilinmektedir. Ancak satın almak istediğiniz aksesuarda 0,3 karatın üstünde bir değerli taş mevcutsa kuyumcudan uluslararası standartlara uygun mücevher sertifikası talep etmeniz gerekmektedir. Bu sertifikanın son derece önemli olduğunu aklınızdan çıkartmayın.  Çünkü mücevher sertifikasının pek çok konuda alıcıyı koruduğunu ifade etmiştir.

Bu bilgiler ışığında birbirinden kaliteli ve şık pırlanta, değerli taş ve mücevherlere sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Dal Kuyumculuk kaliteli ve şık pırlantaları siz değerli müşterileri için sunmaktadır. Bu doğrultuda Dal Kuyumculuk’ta yer alan Tektaş Pırlanta, Pırlanta Beştaş Kolye, Pırlanta Kolye Modeli gibi ürünlerden kendiniz için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

 

Ayrıca Bakınız..

Altın, manyetik bir yapıya sahip değildir, mıknatıs ile çekim ve itim gücünden etkilenmez.

Bir çok takının üzerinde ,ayar yada firma patenti bulunur. Ayar olarak 333,375,416,585,750,916 gibi yazılar görürsünüz. Bunlar sırası ile atının 8k,9k,10k, 14k, 18k ve 22k (ayar) olduğunu gösterir. Bazı ürünlerde bu yazılar bulunmayabilir, altın olmadığını ispatlamaz, ama bu bir risktir.

Altın bir özgül ağırlığa sahiptir. İmitasyon ürünler altına göre çok daha ağırdır.

Altın gram fiyatını sorduğunuzda gram fiyatının her yerde aynı olması gerekir, eğer size sunulan fiyat ile piyasa fiyatı arasındaki fark çok fazla ise, bu konuda şüphelenmeniz ve sorgulamanız gerekir. Gerçek altın çok ucuz fiyatlarla satılmaz, alırken fiyat kıyaslaması yapın.

22 ayar altında sert bir cismin üzerine attığınızda tok bir sesin çıkması gerekir.

Altının kendine has bir rengi vardır. Örneğin yeşil altın tok bir renge sahiptir ve imitasyon ürünlerin renginden çok farklıdır. Gözünüzün aşina olması için imitasyon takıları inceleyin ve renklerini kıyas yapmak için zihninizde canlandırın. Karşılatırma yapın.BLOG'A GERİ DÖN