BLOG'A GERİ DÖN

Altın Yatırımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Altın Yatırımı

Altın yatırımı, son zamanlarda pek çok kişinin ilgisini çeken bir konudur. Bu doğrultuda kişiler altın yatırımı ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için araştırma içerisine girerler. Bu yazımızda altın yatırımı ile ilgili bilinmesi gereken detaylardan bahsedeceğiz. Öncelikle altın yatırımının ne olduğu ile ilgili bilgi vermek daha doğru olacaktır. Peki, altın yatırımı nedir?

Altın yatırımı; genellikle bilezik, cumhuriyet altını, çeyrek altın gibi altınlardan yapılan yatırımları ifade etmektedir. Ancak bilezik, bileklik, küpe, yüzük gibi takılarda işçilik maliyeti bulunduğu için altını bozdurmak istediğinizde değer kaybı ile karşılaşırsınız. Bu nedenle altım yatırımı olarak gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını gibi altın türlerini tercih edebilirsiniz. Altın yatırımı kişilere oldukça cazip gelse de yangın, deprem ya da çalınma gibi durumlar ile karşılaşılması durumunda problemlerin meydana gelecek olmaz kişileri korkutmaktadır. Bu nedenle tercih edilebilecek çeşitli altın yatırım yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Altın Yatırım Yöntemleri

Yukarıda da bahsedildiği gibi altın yatırımı için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu yöntemleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Altın Hesabı
Altın hesabı, kişilerin altınlarını değerlendirebileceği ve güvenli bir şekilde saklayabileceği yöntemler arasında yer almaktadır. Vadeli, vadesiz ya otomatik birikim yapılmasını sağlayan altın hesaplarını tercih ederek altınlarını güvende tutabilir ve bu altınlardan kar elde edebilirsiniz.

Altın Fonları
Altın fonları, kişilerin altın yatırımı yapmak için tercih ettiği diğer yöntemlerden bir tanesidir. Genel olarak altın ve altına dayalı finansal araçlardan oluşan altın fonlarının içerisinde menkul kıymetler ve ters repo işlemleri yer almaktadır. Altın fonlarının yönetim ücretleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra altın fonlarının borsa yatırım fonları bulunmaktadır.

Neden Altın Yatırımı Yapmalısınız?
Altın yatırımı yapmanız için birden fazla neden bulunuyor. Gelin bu nedenleri hep birlikte inceleyelim.

  • Altının hiçbir kurum ya da kuruluşa, ülkeye karşı yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu doğrultuda finansal dalgalanmalara karşı altın diğer yatırım araçlarına göre çok daha az etkilenmekte ve dengeli bir çizgi izlemektedir. Bu nedenle yatırımlar portföylerinde bulunan en etkili risk dengeleyici ve güvenilir yatırım aracı olarak altınları kullanıyorlar.
  • Altın her türlü paraya dönüştürülebilmektedir. Altını dilerseniz Türk Lirasına, dilerseniz Euroya, dilerseniz Dolara çevirebilirsiniz. Üstelik bu dönüştürmeler sırasında ciddi bir kayıp yaşamazsınız. Bunun yanı sıra altın transfer sistemi dahilinde olan bankaların transfer işlemini gerçekleştirebilmesi için saklama ve taşıma gibi sıkıntıların yaşanmamasını sağlamaktadır.
  • Altın bir ödeme aracıdır. Altın transfer sistemine dahil olan bankalar arasında transfer sağlanabiliyor. Bu sayede bankalardaki altın hesapları da tıpkı mevduat hesaplarında ki para gibi işlem görebiliyor.
  • Altın yatırımı yapmanız için bir diğer önemli neden altının enflasyona karşı dirençli olmasıdır. Bireysel ve ticari yatırımcıların en çok korktuğu şey enflasyondur. Altın, diğer yatırım türlerine göre enflasyondan çok daha az bir şekilde etkilenmektedir. Bu da altının yatırım türü olarak yoğun bir şekilde talep görmesini sağlamaktadır.
  • Bilezik, küpe, kolye gibi takılarınızı herhangi bir şekilde yıpranmadan ya da çalınma riski olmadan altın yatırım türleri içerisinde saklayabilirsiniz. Bu sayede hem takılarınız güvende olur hem de altın yatırımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Altın Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?
Günümüzde hemen her banka altın yatırımı hesabı hizmeti sunuyor. Altın hesabı için bankanıza gidebilir ya da internet bankacılığından çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra altınlarınızı bankaya götürmeniz gerektiğini unutmayın. Banka şubelerinde altın hesabı hem vadeli hem de vadesiz şekilde açılabiliyor. Altın hesaplarının herhangi bir masrafı bulunmuyor. Bunun yanı sıra altının gramı bazında alış ve satış işlemleri gerçekleştiriliyor. Son olarak altın yatırımı yapacağınız zamanı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Altın satın aldığınız dönemde altının gram ücretinin düşük olması, altını satacağınız sırada ise altının gram ücretinin yüksek olması gerekmektedir. Aksi takdirde yaptığınız altın yatırımından kar elde edebilmeniz oldukça zordur.BLOG'A GERİ DÖN