DAL KUYUMCULUK BLOG SAYFASI

   Kendinize Yakışan  Mücevheri  Seçmek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mücevher seçiminde fiziğiniz, yüz hatlarınız ve yüzünüzün boyutuna uygun seçimler yapmanız gerekir. Örneğin; Narin ve küçük bir yüz şekline ,büyük küpeler seçmek yanlış olacaktır. İnce bilekler ve ince parmak yapısına sahipseniz , narin ve ince tasarımlar, ürünlerin parmak ve bileklerinizde şık durmasına neden olur.

Seçmiş olduğunuz aksesuarlarla uyumlu mücevher seçimleri yapmak, sıradan bir kıyafeti bile şaşalı ve çarpıcı bir hale getirebilir.  Sade bir görünüme sahip olmak mı , çarpıcı ve dikkatleri üzerine çeken bir görünüme sahip olmak istiyorsunuz, önce ona karar verin. Tercihinizi ona göre sade yada, taşlarla bezenmiş parlak ürünlerden seçmeniz gerekir. 

Giyim tarzınız, saç modeliniz, vücut tipiniz mücevher seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken unsurdur.

Mücevherde moda ve trendler

Mücevher sektörü çok hızlı gelişerek ,sürekli olarak yeni modeller ve tasarımlar yaratır. Yılın en trend ürünleri, bir yıl sonra gözünüze hoş olmayan tasarımlar olarak görünebilir. Burada en önemli unsur ,modayı yakalamak değil, kendinize yakışan ürünleri bularak ,kendi tarzını yaratmanızdır. 

Takılarınızın birbirine uyum içerisinde olması

Şaşalı bir küpe ile ,şaşalı bir kolye birbirini tamamlamayabilir ve abartıya kaçabilir. Gösterişli bir küpe ile gösterişli bir bileklik kullanılabilir, ya da gösterişli bir kolye ve yüzükü  bir arada kullanmak. Kombinasyonlarınızı dengeli bir tazda belirlemek ,doğal ve uyumlu görünmenizi sağlar. Gösterişli ürünlerde en kolay uyumu set olarak kullanarak yakalayabilirsiniz. Diğer türlü uyumu yakalamakta zorlanabilirsiniz. Üretilen setlerde kombinasyonun uyumlu olmasına dikkat edilir.

Takınıza göre kıyafet seçiminiz. 

Sade bir kıyafet seçiminize, parlak ve gösterişli takıları yakıştırarak uyumlu ve gösterişli bir görünüme sahip olabilirsiniz. Çok gösterişli bir kıyafet seçimizde, gösterişi fazla olan bir takı, sizi geri planda bırakabilir ve doğal bir görünümün dışına çıkmanıza neden olabilir.

Vücut yapınıza göre mücevher seçimi.

Bol takılar kullanarak, köprücük kemiğiniz eğer dışa doğru ise ,bir nevi olarak gizlemeniz mümkündür.

İri yapılı kadınlar boyutu küçük ve ince olan takıları kullanmamalıdır. Vücutlarında bu tarz takılar kendilerini farkettirmezler. 

Uzun boylu bayanlar uzun ve kısa zincirler kullanabilirler. Burada zincirin ucunda kullandığınız kolye ucunun boyutuna dikkat etmek kaidesiyle.

Yüzük Seçimi

Tasarımı dekoratif olan yüzükler ince ve narin olan ellere ve parmaklara yakışır.

Parmak uzunluğunuz kısa olduğu taktirde, yüzüğünüzün taşı uzunlamasına olmalı ve göze batmayan bir renkte olmalıdır.

Eğer elleriniz çok ince ve narin değilse, orta boylu yüzükler kullanınız.

Küpe Seçimi

Yuvarlak yüz yapısına sahipseniz küçük küpeler kullanabilirsiniz. 

Uzun ve sarkık küpeleri uzun ve köşeli yüz hatlarına sahip olan bayanlar kullanabilirler.

Zarif bir yüz yapısına sahip olan bayanlar, zarif küpeleri seçmelilerdir.

Erkekler için takı seçimleri

Deri ve metal iplere sahip olan takılar, erkeklere en çok yakışan takılardandır. Küçük ve siyah küpeler farklı tarzlara sahip erkekler için güzel aksesuarlardır.

 

 

Pırlanta Hakkında bilmeniz gerekenler

Pırlanta Nedir?

Pırlanta elmasın işlenerek 57 yüzlü halini bulmasıdır. Elmas ve pırlanta aslında aynı şeydir. Elmas doğada ham olarak bulunur ve işlenerek pırlanta haline gelir ve mücevher olarak kullanılır. Elmasın %99’u karbondan oluşur. Doğada çok az miktarda bulunur ve çok sert bir taştır. Doğadaki en sert taştır, hiçbir taş onunla boy ölçüşemez. Nadir olarak bulunması ve işlenmesindeki titiz ve zorlu sanattan dolayı çok değerlidir. Çıkarılan elmasın neredeyse yarısı mücevher olarak kullanılabilir. Birçok elmasın yaşı 100 milyon, en değerli elmasın yaşı ise 3 milyardır. Elmas oluşum olarak dünyadaki bir çok oluşumun içerisindeki en yaşlılardan bir tanesidir. Hatta bir çok gezegen ve yıldızlardan bile.

Neden Pırlanta?

Pırlanta kadar güzel ışıldayan ve özenerek en usta ellerce şekillendirilen bir taş daha yoktur. Pırlanta kendini, yüzük olarak parmağınıza, bileklik olarak bileğinize yada kolye olarak boynunuza taktığınızda hemen kendini belli eder ve verdiği hissiyatı etrafına yayar. Özel bir bağ kurar sizinle çevresiyle. Bedeninize ait bir element olarak algılarsınız pırlantayı.

Pırlantayı sevmeyen bayan yoktur neredeyse, pırlanta kadar nadide ve eşsiz olma isteği hepimizin derinlerinde yatar. Eşsizlik hissiyatını pırlantanın ışıltısı ve göz kamaştıran güzelliğinde buluruz. Pırlanta kadar tarihe meydan okuyan ve yıllardır güzelliğini kaybetmeyen bir taş yoktur. O nedenle ki aşkın sonsuzluğunu ve güzelliğini yansıtır pırlanta. Sevgilisine ya da eşine pırlanta hediye etmek bu kadar derin anlamları taşımaktır bir bayan için. O nedenle ki pırlanta asırlardan beri bir bayana hediye edilecek en güzel hediyedir.

Evlilik tekliflerinde pırlantanın ifade yeteneği çok güçlüdür. Romantizmi ve aşkın derinliğini bir anda ifade eder karşısındakine. Sevgilinize evlilik teklifinde bulunurken ,tüm sözlerin önüne geçer ve ona duyduğunuz aşkı ve sevgiyi bir anda iletir sevgilinize. Benimle evlenir misin sorusuna gerek bile kalmaz, çoktan söylemiş olursunuz. 14 şubat sevgililer gününde, evlilik yıldönümlerinizde , doğum günlerinde, anneler gününde ve bunun gibi tüm özel günlerde pırlanta karşınızdakine sevginizin ve teşekkürünüzün ne kadar yoğun ve güçlü olduğunun göstergesidir. Bu kadar özel bir taş daha yoktur bu duygusal  gücü simgeleyen.

Pırlanta Alırken nelere Dikkat etmelisiniz?

Pırlanta her bütçeye uygun olarak satılan bir üründür.

İlk önce bütçenizi belirlemelisiniz. Bütçenize göre satın alım yapmak için ,danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere yardımcı olacak uzmanları, bütçenize göre pırlantanın karat ağırlığı, rengi, berraklık ve, kesim kalitesi en yüksek ve güzel olan pırlantayı seçmeniz doğrultusunda yönlendirmesini talep edin. Burada karatı büyük olan değil, göze hoş gelecek bir renkte ve berraklıkta olması sizin için önemli olmalıdır. Karatı büyük bir pırlantanın göze hoş görünmemesi mümkündür. O nedenle bütçenizi açıklarken dürüst olun ve bütçenize göre en iyi taşı talep edin.

1 karat 1.00 ct , yarım karat 0,50 ct olarak nitelendirilir. Piyasada genellikle 1 karattan düşük olan pırlantanın satışı yoğundur. 1 karat ve 1 karattan büyük olan pırlantaların maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı,düşük karattaki pırlantalara göre daha az talep görürler.

Renk ( Color)

En pahalı ve en kıymetli pırlanta renksiz olan pırlantadır. Karbonun en saf hali.

Renk ölçümü pırlantanın sarı renginden beyaz rengine kadar olan kategorilerden oluşur.

Renk sıralması D harfinden W harfine kadar gider. En nadir ve beyaz renge sahip olanlar : E, F,G harfleriyle adlandırılırlar. Yüksek satış hacmine sahip olan pırlantalar ise H, L harfleri ile nitelendirilir. Fiyat ve kalite olarak mantıklı uygun seçeneklerdir. Z ve M arasında isimlendirilen pırlantalarda sarılık oranı gözle belli olur en son seçenek olarak piyasada talep görürler.

Berraklık (Clarity)

Pırlantanın içerisindeki lekeleri tarif eder.

FL Kusursuz berraklık demektir.

FL den P1-P2-P3 e doğru lekeler artmaktadır. Profesyonel merceklerle bakıldığında bunu fark edebilirsiniz.  VVS1- VVS2 ve VS1-VS2 arasında çok büyük bir fark yoktur. Farkı anlamak için mikroskopla bakmanız gerekmektedir. O nedenle seçeneğinizi bütçenizden yana kullanın ve gereksiz ekstra harcama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

FL , -VVS1,VVS2,-VS1,VS2- SI1,SI2- L1,L2- L3 olarak mükemmel berraklıktan az ve daha çok lekeli olan pırlantaya kadar özellik belirten kodlardır

Kesim (Cut)

Çok parlak ve ışıltılı bir pırlanta brilliant yuvarlak kesim olarak tarif edilir. 58 Üçgen fasetten oluşur. Eğer sade ve şık bir pırlantaya sahip olmak istiyorsanız Baget kesimi tercih ediniz. Çok parlak ve ışıltılı bir pırlanta için, yuvarlak kesim en iyi seçenek olacaktır.

                                                          

 EVLİLİK TEKLİFLERİ

Sahilde Evlilik Teklifi

Sahilde kuma serpiştirilmiş gül yaprakları, mumlar, en kaliteli şarap ve yemeklerle donatılmış bir yemek masası, renkli balonlar, güzel bir müzik eşliğinde müthiş bir evlik teklifinde bulunabilirsiniz. Müzik için gitar çalan bir müzisyeni yada bluetooth hoparlörünüzü kullanabilirsiniz. Seçim sizin.

İlk önce sahilde bir yürüyüşü teklif ederek evlilik teklifi yapacağınızı belli etmeden sahilde yürüyün. Yürüyüş esnasında gerginliğinizi atmaya çalışın, deniz havası ve açık hava sizlere iyi gelecek, daha rahat bir şekilde evlilik teklifi edeceksiniz. Bir süre sonra organizasyonunu yapmış olduğunuz lokasyona doğru yürüyün ve sevgilinizin sahilde organize ettiğiniz ambiyansı gördüğündeki şaşkınlığı ve mutluluğu gözlemleyin.

      Teknede yada Yatta Evlilik Teklifi

İstanbul boğazında yapılan bir evlilik teklifi en romantik ve etkiliyici evlilik tekliflerinden bir tanesidir. Üsküdar, Çengelköy, Bebek, İstinye, Tarabya taraflarından kiralayacağınız bir tekne, yat yada küçük bir sandal bile çok etkileyici olacaktır. Teknenizin içerisine gül yaprakları, küçük bir piknik masasası , güzel bir yemek ve şarap eşliğinde boğazın güzel manzarasında evlilik teklifinde bulunabilirsiniz. Bütçenize göre seçim yaparak sade veya şık bir konsept düzenleyin.

Göl kenarından bir sandal kiralayabilir , güzel koyların bir tanesine güzel bir yat yada motorbotla gidebilir ve evlilik teklifini orada da yapabilirsiniz.

Açık havada yıldızların altında evlilik teklifi

Yıldızlar en güzel tabiatın içerisinden seyredilebilir. Kamp alanları, güzel bir orman alanında yapacağınız bir teklif, yıldızların ışıltısını sevgilinizin kalbine yansıtacaktır.

Kamp alanında 1 gece kalabilir, kamp ateşini yakar, battaniyelerinizi otururken üzerinize alır, güzel şarabınızı içerken evlilik teklifinde bulunabilirsiniz.

Paris’te Aşk Teklifi

Paris en romantik şehirlerden bir tanesidir. Mimarisi, güzel çiçekli parkları, sokakta çalan romantik şarkıları ile Paris en güzel şehirlerden bir tanesidir. Eyfel kulesi aşıklar için bir simge haline gelmiştir. Eyfel kulesinin zirvesine çıkarak Paris manzarası eşliğinde, tektaş yüzüğünü sevgilinizin parmağına takarak ,etkileyici bir evlilik teklifinde bulunabilirsiniz. Evlilik teklifinden sonra, güzel bir restorana giderek, romantik müzikler eşliğinde heyecanınızı ve sevginizi pekiştirebilirsiniz.

Parkta veya Kırda Evlilik Teklifi

Piknik bahanesiyle sevgilinizin pikniğe hazırlanmasını talep edin, rahat kıyafetler ve piknik sepetinizi yanınıza alın. Güzel bir park yada kırda papatyalar arasında , doğal ve yalın bir evlilik teklifi hatıralarınızda çok güzel bir yer edinecektir.

Unutulmaz Bir Manzara Eşliğinde Evlilik Teklifi

Şu ana kadar en hayran olduğunuz manzarayı hatırlamaya çalışın. Sevgilinizle hayran kaldığınız manzaraları ve hislerinizi paylaşmak onun için çok önemlidir. Bu manzara çatısı altında, uçan balonların bir anda üzerinizden geçmesi veya akşam saatlerinde güzel bir havayifişek gösterisi manzaraya inanılmaz bir ambiyans katacak ve sevgilinizi etkileyecektir.

Şık Bir Restoranda Evlilik Teklifi

İnternet üzerinden yaşadığınız lokasyondaki en iyi restoranları araştırın. Önceden gidin ve beğendiyseniz onlarla evlilik teklifi için özel bir dekorasyon talep edin. Sizlere özel bir tasarımla hizmet edeceklerdir. Dinlemek istediğiniz müzik tarzını belirtmeyi unutmayın, masada aynı zamanda mumlar ve çiçeklerin olması çok önemli.

Loş ışıklarla aydınlatılan şık mekanlar evlilik teklifinde bulunmak için uygun noktalardır. Akustik ses sistemi ve aydınlatma ambiyansın birleşimi hislerin ortaya çıkması ve etkileşim için uygun bir zemin hazırlar. Servisin kusursuz olması, temizlik ve dekorasyondaki ince detaylar , mekan seçiminde çok önemlidir. Bu kriterler göze alınarak restoran seçiminizi yapın. Yemek ve içecek menüsüne göz atmayı da unutmayın.

2019 YILI MÜCEVHER TRENDLERİ  

Sadelik

Sadelik ve sadeleşen yaşam tarzına uygun olarak, şaşadan uzak, doğadan örnek olarak alınan cisimlerin geometrik şekilleri ve dokuları örnek alınmaktadır. Prizmalar, çokgenler, keskin hatlı mücevherler popüler hale gelmiştir.

Klasik Tasarımlar

Klasik diye tabir ettiğimiz 80ler ve 90lı yılların moda takıları, yeni teknoloji ile buluşarak ufak dokunuşlarla tekrar moda haline gelmeye başlamıştır. Minik kolyeler, büyük bilezikler, küçük hacimli yüzükler şu sıralar en çok talep edilen ve beğenilen ürünler arasındadır.

Örgülü ve El işi Mücevherler

Tel örgülerle örülen, dantel gibi işlenmiş kalın bilezikler, ince gerdanlıklar ,modanın yeni yüzü olarak lanse edilmiş ve popüler sanatın çatısı altında varlığını hala sürdürmektedir. Lazer teknoloji ile bu sanatta harikalar yaratılmaktadır. Zarif ve nadide ürünler ipeksi dokunuşlarla karşılarındakileri etkilemektedirler.

Farklı Tonlarda ve Tarzlarda İnciler

Barok inciler bu senenin mücevherde kullanımı olan en popüler ürünlerdendir.

Barok incili küpeler, bileklikler, kolyeler çok şık ve estetik tasarımlarla buluşmuş ve takı sektörüne asil bir görüntü katmıştır. Barok inciler masumiyet ve saflığın simgesi olarak güçlü bir etki yaratmaktadırlar.

Beyazın Büyüsü

Pırlantanın beyaz ışıltısı, renkli taşları geride bırakarak asilliği ve zarafeti vurgulamaya devam etmektedir. Bu sene renk olarak beyaza dönüş söz konusudur. Yuvarlak kesim ve dikdörtgen baget pırlantalar modadır.

Mavinin Tekrar Doğuşu

Beyaz renkten sonra Mavi taşlar ve mavinin tonları moda haline gelmiştir.  2019 yılında Şık ve zarif yüzüklerde, kolye ve bilekliklerde okyanus mavisi ve tonları ile çokça karşılacağız.

 

 ALTININ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 

Altın alımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır, bunlara önem vererek alışverişinizi yapın. İşin uzmanı olan kuyumcular kadar iyi analiz edemesiniz de alabileceğiniz bazı önlemler söz konusudur.

Altın, manyetik bir yapıya sahip değildir, mıknatıs ile çekim ve itim gücünden etkilenmez.

Bir çok takının üzerinde ,ayar yada firma patenti bulunur. Ayar olarak 333,375,416,585,750,916 gibi yazılar görürsünüz. Bunlar sırası ile atının 8k,9k,10k, 14k, 18k ve 22k (ayar) olduğunu gösterir. Bazı ürünlerde bu yazılar bulunmayabilir, altın olmadığını ispatlamaz, ama bu bir risktir.

Altın bir özgül ağırlığa sahiptir. İmitasyon ürünler altına göre çok daha ağırdır.

Altın gram fiyatını sorduğunuzda gram fiyatının her yerde aynı olması gerekir, eğer size sunulan fiyat ile piyasa fiyatı arasındaki fark çok fazla ise, bu konuda şüphelenmeniz ve sorgulamanız gerekir. Gerçek altın çok ucuz fiyatlarla satılmaz, alırken fiyat kıyaslaması yapın.

22 ayar altında sert bir cismin üzerine attığınızda tok bir sesin çıkması gerekir.

Altının kendine has bir rengi vardır. Örneğin yeşil altın tok bir renge sahiptir ve imitasyon ürünlerin renginden çok farklıdır. Gözünüzün aşina olması için imitasyon takıları inceleyin ve renklerini kıyas yapmak için zihninizde canlandırın. Karşılatırma yapın.

 

Pırlanta alırken mutlaka sertifikasının olmasına dikkat edin. Sertifikasız pırlanta almayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X
WhatsApp Whatsapp İletişim