Mücevher Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Her kadın birbirinden eşsiz şıklığa ve güzelliğe sahip olan mücevherlere sahip olmak ister. Ancak birbirinden şık ve eşsiz olan bu mücevherlerin bakımına da son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu mücevherleri doğru bir şekilde kullanarak ve temizleyerek kullanım süresini uzatabilirsiniz. Aksi takdirde mücevherlerin kullanım süresi kısalacaktır. Bu nedenle mücevher bakımı ile ilgili işinize yarayacak bilgileri sizler için derledik. Gelin hep birlikte mücevher bakımı ile ilgili püf noktaları inceleyelim.
Mücevher Bakımı ve Temizliği
Mücevher bakımı ve temizliği ile ilgili çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu mücevher bakımı ve temizliği ile ilgili yöntemleri aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.
Amonyak Banyosu
Amonyak banyosu, mücevher temizliğinde sık sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu doğrultuda siz de değerli takılarınızı amonyak banyosu yöntemi ile temizleyerek mücevherlerinizi koruyabilir ve ilk gün ki parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Bir birim amonyak ve altı birim ılık sudan elde ettiğiniz karışımı bir fırça yardımı ile mücevherlerinize uygulayın. Arada ki farkı göreceksiniz.
Deterjan Banyosu
Deterjana banyosu, mücevher temizliğinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Herhangi bir ev tipi sıvı deterjanı küçük bir kaba ılık su ile koyarak köpürtün. Ancak içerisinde klor bulunan herhangi bir kimyasal madde kullanmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Sabun köpüğü oluşana kadar mücevherlerinizi fırçalayın. Mücevherinizi bir süzgecin üzerinde ılık su ile durulayın. Mücevherinizin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.
Soğuk Su Banyosu
Soğuk su banyosu, mücevher ve takı temizliğinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bir birim çok yumuşak bulaşık deterjanının içerisine dört birim soğuk su ilave ederek bir karışım oluşturun.  Mücevherinizi hazırladığınız karışımın içerisinde biraz bekletin. Daha sonra çıkarıp mücevherlerinizi fırçalayınız. Daha sonra mücevherlerinizi tekrar solüsyondan geçirin. Bu yöntem ile pırıl pırıl mücevherler elde edebilirsiniz.
Yukarıda belirtilen solüsyonlardan herhangi birini hazırlayın ve yumuşak ve metalik olmayan bir fırça ile mücevherinizde bulunan yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak bir şekilde temizleyin. Sert dokunuşlar mücevherinizin zarar görmesine neden olacaktır. Daha sonra mücevherinizi kağıt havlu ile kurulayınız.
Yukarıda bahsedilen mücevher temizleme yöntemlerinin dışında düzenli profesyonel temizlik önerilmektedir. Özellikle söz konusu mücevher eğer her gün takılıyorlarsa parlaklığını azaltan kir, makyaj ya da benzeri maddeler mücevherlerde kolayca birikebilir.
Mücevherleri Koruma
Mücevherlerin düzenli aralıklar ile temizlenmesi ve bakımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda mücevherlerinizi korumak için de çeşitli yöntemleri izlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde mücevherlerinde yıpranma, çizilme gibi çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu problemler ile karşılaşmanız durumunda büyük bir üzüntü yaşayacağınızı biliyoruz. Bu kapsamda mücevher koruma yöntemlerini uygulayarak mücevherlerinizi her türlü yıpranmadan koruyabilmeniz mümkündür.
Bir mücevheri en çok ne çizebilir? Bir başka mücevher. Bu nedenle söz konusu çizilmeleri önlemek adına mücevherlerinizi ayrı ayrı kutularda saklamanız gerekmektedir. Özellikle hassas ve küçük yapılarda ki mücevherlerin çizilmeye daha çok meyilli olduğunu unutmayın. Özellikle pırlanta gibi yumuşak ve değerli taşların birbirini çizme ihtimali son derece yüksektir. Mücevherlerinizi kağıt mendil ile sararak küçük bir torbada ya da kese de saklayabilirsiniz. Bu saklama yöntemi mücevherlerinizi fazlasıyla korumanızı sağlayacaktır.  Zümrüt , inci gibi değerli taşların ise canlılığını yitirmemesi için hava alması ve ten teması gerekmektedir. Bu nedenle inci ve zümrüt gibi değerli taşlarınızı uzun süre kapalı olarak bırakmamalısınız. Pırlantalar ne kadar sert yapıya sahip olursa ince uç kısımları da o kadar kırılgan yapıya sahip olur. Kaba işler ile uğraşırken mücevherlerinizi hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Aksi takdirde mücevherlerinizde büyük problemler ile karşılaşabilmeniz mümkündür.
Siz de Dal Kuyumculuk’tan satın aldığınız mücevherleri yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında temizleyebilir ve bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Roberto Bravo Naviblue Mavi Pırlantalı Kolye Modeli, Roberto Bravo White Dreams Kolye, Pırlantalı S Taşlı Kolye Modeli gibi mücevherlerden kendiniz için en uygun olanı tercih edebilir ve şıklık elde edebilirsiniz.