Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Altın fiyatları 2020 yılındaki rallisini sürdürmeye devam ederken altının neden yükseldiği ve daha ne seviyelere kadar yukarı çıkacağı ile alakalı soru işaretleri gündeme gelmeye devam ediyor. Altının insanlar için artık bir ziynet eşyası olmaktan çok bir yatırım aracı olarak değerlendirildiği günleri yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Nitekim sürekli artan ve her seferinde yatırımcısının yüzünü bir nebze daha güldürmeye başlayan altının yükselişi sürecek mi sorusuna net cevap vermek doğru olmasa da trendin ne yönde gerçekleşeceğini -yatırım tavsiyesi olmaksızın- sizlerle paylaşmaya çalışacağız!

Altın, 2020 yılının başı itibarı ile gözünü zirveye diktiğini gösterdi. Her ay yeni bir seviye ile rekorları alt üst ederken trendin çok ciddi bir şekilde yukarı yönlü seyrettiği görüldü. Özellikle ülkemizde Mart 2020 ile hareketlenen altının fiyat artışlarında COVID-19 etkilerini gözlemlemek mümkündür. COVID-19 etkileri ile altının ne yönde seyir kaydedeceği noktasında endişe eden yatırımcılar bir nebze durgun bir seyirden sonra güvenli liman altına yüklenmiş ve sonrasında trende katkı yapmışlardır.

Küçük altın yatırımcısından dünya çapındaki yatırımcılara varana kadar hemen herkesin altına hücumu gözlemlenen fiyat artışlarına çok ciddi etki etmiştir. Bu nedenle de altındaki seyrin sürekli yukarı yönlü gerçekleşmesi durumu yaşanmıştır. 

Altın Neden Hala Yükseliyor?

Türkiye’de altın fiyatlarının çıkış trendini sürdürmesinin temelinde ekonomik göstergelerin bulunduğunu vurgulamak gerekiyor. Zira Altın hesaplamalarında kullanılan ons ve dolardaki ters yönlü ilişkiye rağmen döviz kurları altının fırlamasına neden oluyor. Ekim ayında 500 TL limitini aşana ve artık yeni ufuklara doğru hareketlenen gram altında durumun artış trendinde olmasının en temel nedeni hiç şüphesiz dövizin artışı oluyor. O halde gelin ekonomik göstergeleri de dikkate alarak ons ve doların değişimine göre gram altındaki yükselişin neden hala sürdüğüne bir bakalım!

Ekim ayının sonlarına doğru ons altın 1900 USD seviyelerinde seyrederken Ekim’i geride bırakacağımız günlerde onsun ser bir kırılma ile 1900 USD destek noktasından daha da aşağılara düştüğünü gördük. Bu anlamda altın yatırımcıları bir nebze tedirginlik yaşamış olsalar da aslında bu tedirginliğin USD tarafındaki fırlama ile ciddi anlamda kompanse edildiğini görüyoruz. Nitekim ons 1878 USD seviyelerinde gezerken USD tarafındaki artış gram altının mevcut durumda 506 TL seviyelerinde işlem görmesine neden oldu.

Dövizdeki dalgalanmanın altın yatırımcısı için adeta bir kurtuluş yolu olarak görüldüğünü söylemek gerekir. Sadece 4-5 günlük periyotta 40 kuruş değer kazanan USD yükseldikçe gram altındaki artışların da daha ciddi seviyelerde olması bekleniyor. Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı’nın dolardaki bu durdurulamaz trende son vermek için çabaları sürse de bu trendin kolay kolay kırılmayacağını söylemek gerekir. Pek çok yatırım uzmanı için altından çıkış için henüz erken olduğu söylense de 2020 itibarı ile altına yatırım yapan kimselerin 2021’e yaklaşırken varlıklarını neredeyse 2-3 kat arttırdı.

Altın Almak Kazandırır mı?

Altın satın almak pek çok yatırımcı için 500lü seviyelerden sonra çok ciddi bir risk anlamına geliyor. Bu nedenle altın satın almak için önemli geri çekilmelerin beklenmesi gerektiği görüşü yaygındır. Ancak söz konusu geri çekilmenin gerçekten yaşanıp yaşanmayacağı e yaşansa dahi ne kadar olacağı büyük bir soru işaretidir. Söz konusu durumda yatırımcıların altına yönelmesi uzun vadede kazandırma ihtimali çok yüksek bir adım olarak görülür. Kısa ve orta vadede kazanç sağlamak isteyenlerin altına çok yönelmemeleri daha doğru bir seçenek olacaktır.

Altının gelecek senaryolarında çok ciddi seviyelerin ifade edildiğini söylemek gerekir. Ancak bu seviyelerin gerçekçiliği konusundaki şüpheler yatırımcılara ‘Yok artık’ dedirtebiliyor. 1 yıl içerisinde varlıklarını 2-3 kat arttırmayı başaran ve bu sayede de güvenli limandan ayrılmak istemeyen yatırımcılar için küçük küçük yeni yatırımların çok da risk teşkil etmeyeceği söylenebilir. 

Altın satın alma konusunda kararınızı verdiyseniz ve yatırımlarınızı şekillendirmek istiyorsanız Dal Kuyumculuk seçimi ile siz de avantajlardan hemen yararlanabilirsiniz. İster külçe altın ister gram altın olarak sunulan seçeneklerden yararlanmak sizin için de oldukça avantajlı olacaktır. Üstelik dileyen yatırımcılar için çeyrek ve cumhuriyet altını seçenekleri de sunuluyor. Detaylı bilgi ve yatırım tercihlerinizle ilgili bilgiler için bizi hemen arayabilirsiniz.