Altın Geleceğin En Kazançlı Yatırım Aracı mı Olacak?


Kazançlı yatırımlar gerçekleştirerek birikiminizin daha da büyümesini sağlamak istiyorsanız altın gibi çok değerli bir emtia sizin için öncelikli tercihlerden bir tanesi olarak dikkat çeker. Hem ziynet eşyası olması hem de yatırımın vazgeçilmezlerinden olması pek çok kimse için altını oldukça değerlidir. Siz de kafanızda altın geleceğin en kazançlı yatırım aracı mı olacak sorusunu taşıyorsanız yazımızı okuyarak net bilgiler edinebilirsiniz.


Altın, tarihin hemen her döneminde insanoğlunun değer verdiği en önemli yatırım araçlarından bir tanesi olmuştur. Zaman zaman gelinlerin boyunlarında taşıdıkları ziynet zaman zaman da kasalarda en büyük yatırım aracı olarak bekleyen külçeler. Ancak altın şekli ne olursa olsun değerli olmayı başarmıştır. Bu değer ‘güvenli liman’ kavramının altının neredeyse eş anlamlısı olmasına neden olmuştur. Yatırım kararı alırken tercihinizi güvenli limandan yana kullanmayı uygun görüyorsanız yazımızı okumadan karar vermemenizi öneriyoruz!


Altın Çeşitleri


Altın, harika bir yatırım aracı olarak kabul edilse de aslında yatırım konusunda farklı altın çeşitlerinin varlığından söz etmek gerekir. Ziynet eşyası olarak kullanılan ve saflığı değişkenlik gösteren gram altın bu konuda akla ilk gelen seçenektir. Bunun yanı sıra %100 saflığa sahip ve sadece yatırım maksadı ile alınıp satılabilen külçe altın vardır. Son olarak bahsedilmesi gereken altın çeşidi hem yatırım hem de hediye maksadıyla alınan cumhuriyet altınıdır.


Her biri kendine has özellikler barındıran ve bu yönü ile fiyatları değişkenlik gösteren altın çeşitlerinde yatırım kararı almadan önce detaylı incelemeler yapmak gerekir. Fiyat değişkenlikleri paralel olsa da artış ve azalışlardaki oranların farklılaşabildiği söz konusu altın çeşitlerinden sizler için hangisi uygunsa ona yatırım yapmanız daha doğru olur. Nitekim bütçenize ve altını elden çıkarma konusunda tercihlerinize göre altın çeşitlerini değerlendirmelisiniz.


Altın çeşitleri arasında bir karar kıldıktan hemen sonra asıl sonra COVID-19 salgınının etkilerini hala yaşadığımız şu dönemde altına yatırım yapılıp yapılamayacağı ile ilgilidir. Gelin şimdi bu konuya açıklık getirelim!


Altına Yatırım Yapılır mı?


Birikiminizi iyi bir şekilde değerlendirerek karlılığınızı arttırmak adına tercih edebileceğiniz temel emtia kesinlikle altındır. COVID-19 salgını 2019 Aralık ayından bu yana insan yaşamını önemli ölçüde etkiliyor olsa da yatırımda en güvenilir adres şüphesiz adres olur. Gelin bu güvenilirliği sayısal verilerle açıklayalım!


Altın daima yatırımcısına kazandıran ve yatırımcısını hiç üzmeyen bir araçtır. Bu anlamda son 5 yıllık periyot değerlendirildiğinde altının sürekli olarak artış gösterdiğini ve yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü görmek mümkün olacaktır. Temmuz 2015’te gram altın 100 TL’nin altında yaklaşık 95 TL’den işlem görürken Temmuz 2020 itibarı ile gram altında 415 TL seviyelerinin konuşulduğu görülüyor. 5 yılda 5 kattan fazla değer kazanan gram altın yatırımcısını zengin etmeyi başarıyor.


5 yıllık periyodun bir yatırım için çok uzun olduğunu düşünenler için 3 yıllık ve son 1 yıllık değerlere de bakmak gerekir.  Temmuz 2017’de 145 TL olan gram altının neredeyse 3 kat değer kazandığı görülür.  Son 1 yılda ise gram altın 260 TL seviyelerinden 415 TL seviyelerinde gelerek tarihi bir tırmanış sergilemiştir. COVID-19’da ikinci dalga söylentileri hemen herkesi korkutuyor olsa da altının ciddi bir trend yakalaması düşüş senaryolarını çok mümkün kılmıyor. Siz de yatırım kararı alma arefesindeki bir yatırımcıysanız yukarıda sizlere sunduğumuz tabloyu göz ardı etmemelisiniz. Zira altın yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam edeceğe benziyor.


Altın Yatırımı Yaparken Dikkat Edilecekler


Altın satın alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusu ile benzer bir soru olan altın yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna gelin ayrıntılı yanıtlar bulalım! Altın yatırımcısına kazanç sunan oldukça ayrıcalıklı bir araç olsa da son dönemde yaşanan ciddi artış nedeniyle altın dolandırıcılığında ciddi bir artış gözlemlendi. Sahte altın satışı veya kaçak altın satışı gibi illegal durumlarla karşı karşıya kalan yatırımcılar hem birikimlerini hem de hayallerini kaybetti.


Siz de dolandırıcılık ile karşı karşıya kalmak istemiyor ve kazancınızı devamlı kılmayı amaçlıyorsanız kesinlikle Dal Kuyumculuk ile iş birliği yapmalısınız. Güvenilir ve kaliteli alışverişi sizlerle buluşturan Dal Kuyumculuk size yatırım konusunda da yardımcı olacak. Bizimle iletişime geçin, kazançlı çıkın!