Altın Kaplama ile Altın Dolgu Takı Arasındaki Farklar

Mücevher dünyası, basit bir satın alma kararını ezici hissettirebilecek kafa karıştırıcı terminolojiyle doludur. Ama endişelenme! Yaygın olarak karıştırılan iki tanımı ve her birinin artılarını ve eksilerini ayırmak için buradayız. İşte altın kaplama takılar ile altın dolgulu mücevherler arasındaki temel farklar.

Başlangıç ​​olarak, diğer altın muadillerini daha iyi kavramak için katı altın takıların ne olduğunu tam olarak anlamak yararlıdır. Mücevheratın en değerli şekli olan katı altının saflığı, karat veya karat olarak ifade edilir ve en saf hali 24 karat olarak gösterilir. Altın doğal olarak yumuşak ve dövülebilirdir, bu da "alaşımlama" olarak bilinen bir işlemde dayanıklılığını artırmak için sık sık diğer metallerle karıştırılmasına neden olur. Katı altın takılar kararmaz veya solmaz. Buna rağmen, katı altın takılar, yüksek fiyatı ve değişken dayanıklılığı nedeniyle sizin için otomatik olarak doğru seçim olmayacaktır.

Altın Dolgulu Takı

Altın dolgulu mücevherler, paslanmaz çelik, pirinç veya bakır gibi bir ana metale mekanik olarak bağlanmış katı bir altın katmanından oluşur. İşlem büyük miktarda ısı ve basınç gerektirir ve bu da sağlam altın takı fiyatının çok altında dayanıklı bir mücevher parçası ile sonuçlanır. Altın dış katman tipik olarak 14K veya 12K'dır ve parçanın toplam ağırlığının% 5 veya daha fazlasını oluşturur. Altın dolgulu mücevherler kararmaya neden olabilir, ancak yalnızca özellikle yabancı koşullar altında. Uygun şekilde bakılırsa altın dolgulu mücevherler onlarca yıl dayanabilir ve hassas cildi tahriş etmez. Düzenli profesyonel temizliği tamamlayarak altın dolu mücevherlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayın; Zamanla renk değişikliğine neden olabilecek yağları ve makyajı temizlemek için parçalarınızı yumuşak bir bezle silmeyi alışkanlık haline getirin. Anlamlı (ancak nispeten uygun fiyatlı) bir hediye veya günlük kullanıma yönelik bir mücevher parçası seçerken altın dolgulu mücevherler satın almayı düşünün! 

Altın Kaplama Takı

Altın kaplamalı takılar, altın dolgulu mücevherlerden 100 kat daha az altın içerir ve genellikle bir parçanın toplam ağırlığının yalnızca % 0,05'ini oluşturur. Bu oluyor olumsuz baz metal şarj etmek bir su çözeltisi ve “metal tuzu” aracılığıyla bir elektrik akımı geçirilerek yarattı. Altının pozitif yüklü iyonları, baz metalin negatif yüküne çekilerek ince bir dış altın tabakası oluşturur. Kaplama çok ince olduğu için altın kolayca ovalanabilir ve kararabilir. Bu, özellikle ürün her gün giyilirse veya herhangi bir sıvı veya kimyasala maruz kalırsa geçerlidir. Altın kaplama takılar ayrıca hassas cilde sahip olanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir; ancak, altın dolgulu parçalardan bile önemli ölçüde daha ucuzdur.

Altın dolu parçalar hala kararabilir, ancak bunun gerçekleşmesi için özel koşullar gerekir. Saf altın kararmaz, bu nedenle bir alaşım olmasına rağmen altın dolgulu parçalar üzerindeki kalın tabaka kararmayı önler. Kolayca yıpranabilen ince altın tabakası nedeniyle, altın kaplamalı parçalar çekirdek metal açığa çıktığında kararabilir.

Altın dolgulu takıları çizmeden temizlemek  için (bu da matlaşmaya neden olur) işlenmemiş bir bez veya hafif sabunlu su kullanın. Parçayı fırçalamayın. Altın kaplamaya gelince, sadece mutlaka gerekiyorsa temizleyin. Top pamuk kullanmanızı öneririz ve altın dolgulu olduğu gibi fırçalamayın.

En Kaliteli Altın Takılar

Her mücevher için birçok artı ve eksiler var. Anahtar, tüm gerçeklere sahip olmaktır, böylece isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi mücevher satın alımı hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz.