Altın Neden Değerlidir?

Bazı insanlar altının kendine özgü bir değeri olmadığını, artık geçmişin parasal niteliklerini taşımayan bir kalıntı olduğunu iddia ediyor. Modern bir ekonomik ortamda kağıt paranın tercih edilen para olduğunu; o altının tek değeri mücevher yapımında kullanılan bir malzeme olduğu yine iddialar ve ifadeler arasında yer almaktadır. 

Yelpazenin diğer ucunda, altının, yatırımcıların portföylerinde tutmalarını benzersiz ve gerekli kılan çeşitli öz niteliklere sahip bir varlık olduğunu iddia edenler vardır. Yatırımcıların bu yatırımları yapmak için araç yaptıkları kadar altına yatırım yapmak için pek çok nedenleri olduğuna inanıyorlar.

Altın en nadir bulunan metal değildir Ancak sanayi öncesi teknolojiyle büyük miktarlarda bulmak ve çıkarmak oldukça zordur. Aşınmaya karşı son derece dirençli olması ve kolayca işlenebilme şeklindeki temel özellikleri, onu dekoratif amaçlar için ve hatta daha çok endüstriyel olarak yoğun bir şekilde kullanılabilir ve hale getirmiştir. Örneğin yüksek kaliteli elektrik konektörlerine ihtiyaç duyduğunuzda altının oldukça cazip hale geldiğini ifade edebiliriz.

Altın Eski Bir Gelenek Mi?

Esas olarak eski gelenek olarak da ifade edilebilen altının işlenmesi oldukça kolaydır ve eski insanların altını yok edebilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra atlın; gümüş veya bakır gibi kararmaz. Normal asitlerde ve solventlerde çözünmez. Güzeldir ve diğer metallerle alaşımlarsanız çeşitli renklere sahip olabilir. Eski insanlar bunu, insanların istediği gibi bir değişim şekli olarak kullandılar ve nemli bir dolaba koyarsanız, kullanmaya geldiğinizde yine de değişmezdi. Altın, hala nadir olduğu ve insanlar kendilerini onunla süslemeyi sevdikleri için değerini korumuştur.

Altının Temel İkilemi

Çoğu kişi, altının tüm bu nedenlerden dolayı her zaman bir değeri olduğu konusunda hemfikirdir. Dekoratif takıların bir bileşeni, bazen bir para birimi ve bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu somut değerlere ek olarak, altının tam olarak belirlenmesi daha zor olsa da aynı derecede gerçek olan başka bir özelliğini de ekleyeceğiz: gizemi. Altının çekiciliğinin bir kısmı, çekiciliğinin gizemidir.

Altının Gizemi

Finans ve yatırım dünyasında, genellikle "gizem" kelimesinin etrafında sessizce dolaşmayı severiz. Yine de çoğu disiplinde olduğu gibi, her zaman hem bilim hem de sanat ve hatta gizem için bir yer vardır.

Öncelikle altınla ilgili bazı temel kavramları hatırlamak önemlidir. Altın yoğun, yumuşak, parlak, dövülebilir ve sünek bir metaldir. Au sembolü ve atom numarası 79 olan kimyasal bir elementtir. Sembolü Au'dur. Altının erime noktası 1,948 ° F (1,064 ° C) ve Kaynama noktası 5,173 ° F (2.856 ° C). Altının atomik kütlesi 196.96657 ± 0.00004 u'dur. Altının yoğunluğu 19.30 gr cm-3'tür. Yüksek değerinin bazı olası nedenleri, benzersiz estetiği ve özel özellikleridir.

Renk ve Estetik

Altının sembolü, Yunanca güneş ışığı anlamına gelen aurum kelimesinden gelir. İngilizce altın kelimesi   renge de atıfta bulunan gulb ve ghel kelimelerinden gelir . Bu rengin tek metalidir. Altının karakteristik sarı rengi, elektronlarının düzenlenmesinden kaynaklanmaktadır. Gümüş ve bakır gibi diğer metallerle alaşımlandığında alaşımın yüzdelerine göre farklı renklere sahiptir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikler

Altın, kendisini çok değerli kılan benzersiz fiziksel kimyasal özelliklere sahiptir. Altın, tüm metaller arasında en dövülebilir ve sünektir. Bir ons altın, 80 Km'den fazla ince altın tele çekilebilir. Bir ons altın dövülerek 9 metrekare ve 0,000018 cm kalınlığında bir levha haline getirilebilir. Altının elektrik direnci 0,022 mikro ohm ve termal iletkenliği 310 W m-1'dir. Bu nedenle ısı ve elektrik iletimi için çok verimlidir. Altın, tüm metaller arasında en yüksek korozyon direncine sahiptir ve yalnızca nitrik ve hidroklorik asit karışımı ile aşınır. Altın, oksitlenmediği için asil bir metaldir.

Kıtlık  

Belirtilen özellikler çok kullanışlı ve istenen bir metal yapmak için yeterlidir. Bu yüzden çok değerlidir. Ayrıca altının oldukça kıt olduğunu da dikkate almak önemlidir. Gezegenin tüm altınının toplam 168.180 ton veya 5.407.112.558 onsa eşit olduğu tahmin edilmektedir. Bu hacmi görselleştirmek için, kenarları yaklaşık 19 metre olan tek bir katı altın küp düşünelim. Bu, tenis kortunun uzunluğundan yaklaşık üç metre daha kısadır.