Altın Takıların Bakımı


Altın takılar, özellikle kadınların sık sık tercih ettiği takı çeşitleri arasında yer almaktadır. Altın takılar kimyada AU sembolü ile gösterilen parlak sarı ve yumuşak dokuda bulunan bir elementtir. Altın parlak sarı bir renge sahip olması, asitlere karşı dayanıklı olması, kolay işlenebilmesi ve doğada serbest bir şekilde bulunabilmesi gibi özellikler altının yoğun bir şekilde tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda insanların ilkçağlardan beri altına karşı ilgi duyduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla altın takılarda diğer takı türlerine göre çok daha yoğun bir şekilde tercih edilen takılardır. Altın takıların yoğun bir şekilde tercih edilmesi altın takıların bakımı ile ilgili bilgi arayan kişi sayısının da artmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda altın takıları bakımı ile ilgili aşağıdaki bilgileri sıralayabilmemiz mümkündür.

Altın Takıların Bakımı ile İlgili İpuçları


Altın genellikle temel maden olarak aksesuarlarda kullanılabilmektedir. Durum böyle olunca altın takı bakımı ile ilgili çeşitli detaylara da dikkat etmek gerekmektedir. Altın takıda taş kullanılıp kullanılmaması ve kullanılan taşın özellikleri gibi çeşitli parametreye bağlı olarak altın takı bakımının değişkenlik gösterebileceğini ifade edebiliriz. Bu noktada altın kullanılarak üretilen takının bakımını yapmadan önce diğer mücevher bakım tüyolarına göz atmış olmanız da büyük bir önem taşımaktadır. Örneğin pırlanta bakımı, inci aksesuar bakımı gibi tüyolar ile ilgili bilgi sahibi olmanız altınlarınızı çok daha iyi bir şekilde koruyabilmenizi sağlamaktadır.  Altın takının üzerinde herhangi bir kir ya da yağ birikimi bulunmuyorsa çeşitli kuyumculardan temin edebileceğiniz mücevher parlatıcıyı kullanabilirsiniz. Söz konusu parlatıcıyı yumuşak bir bez yardımı ile altın takınıza uygulayabilir ve takınızın parlamasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi düzenli bir şekilde yapıyor olmanız son derece önemlidir. Düzenli olarak gerçekleştireceğin silme işlemi ile  altın takılarınızn ilk günkü parlaklıklarını korumasını sağlayabilir ve göz kamaştırıcı takılara sahip olabilirsiniz.

Altın takılarınızın herhangi bir yerinde kir ve pas olmaması durumunda ne yapmanız gerektiğinden bahsettik. Bunun yanı sıra takılarınızda kir ya da pas bulunuyorsa farklı bir yöntem denemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir bölgesinde kir ve yağ birikiminden oluşan bir kirlenme gözünüze çarpıyor öncelikle ılık su içerisine birkaç damla organik deterjan damlatın. Elde ettiğiniz bu karışım takılarınızı temizlemeniz de en büyük yardımcınız olacaktır. Bunun yanı sıra isterseniz ılık su içerisine nemlendirici özellikli madde içermeyen sıvı sabun ya da şampuan da damlatabilir ve bu karışımı altın takılarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz. Altın takılarınızda herhangi bir  renk değişikliği meydana gelmemesi için altın takı temizliği sırasında sıcak su kullanımından kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi takdirde altın takılarınızda soyulma ve renk solmaları meydana gelmektedir.  Altın kullanılarak üretilen mücevherlerini ılık su ve deterjandan oluşan solüsyonda 3 ile 5 dakika arasında bekleterek bakımını gerçekleştirmelisiniz. Bundan sonra ki adımda ise sertlikteki bir fırça yardımı ile nazikçe altın takılarınızı fırçalayarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz altın takılarınızı temizlik solüsyonunu altı birim ılık su ve bir birim amonyak kullanarak  temizleyebilirsiniz. Fırçalama işlemi sonrasında bol su ile durulanması ve nazik bir şekilde kurulayarak ilk günkü ışıltısını koruyabilirsiniz.

Siz de yukarıda bahsedilen altın bakımı yöntemlerini uygulayarak altın takılarınızı ilk gün ki parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Kuyumcu Aracılığı ile Altın Takı Bakımı


Altın takılarınızı profesyonel bir kuyumcudan destek alarak da parlatabilir ve temizletebilirsiniz. Bu sayede takılarınız çok daha profesyonel ve uzman eller yardımı ile temizlenmiş olur. Bu kapsamda Dal Kuyumculuk’un sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Uzun yıllardır kuyumculuk sektöründe hizmetlerini sunmaya devam eden Dal Kuyumculuk’ta altın takılarınızı temizlettirebileceğiniz gibi yeni altın takılara da sahip olabilirsiniz. Özel Nizamyan Koleksiyonu 14K Rose Altın Love Kolye, Nizamyan Özel Koleksiyon Eye Of The Sun Altın Kolye gibi altın takı seçeneklerinden sizin için en uygun olanı seçmek için koleksiyonlarımızı inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz ile hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.