Altın Türleri Nelerdir?

Altın bilindiği üzere pek çok alanda yoğun bir şekilde tercih edilen bir madendir. Pek çok kişi açısından büyük bir öneme sahip olan altın türleri ile ilgili sizlere detaylı bir yazı hazırladık. Gelin şimdi altın türlerini hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim. 

Sarı Altın

sarı altın, gümüş, bakır ve çinko ile karıştırılmasıyla elde edilir . En saf rengi sarıdır. Hipoalerjeniktir ve tüm altın renklerinin en az bakımını gerektirir.

beyaz altın 

Beyaz altın, altın ve platinden (veya paladyumdan) yapılmıştır. Beyaz altın, altın , paladyum , nikel ve çinkodan da yapılabilir . Beyaz altın, sarı altından daha dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda hem sarı altın hem de platinden daha uygun fiyatlıdır.

Rose altın 

Rose altın (veya pembe altın), altın , bakır ve gümüş ile alaşımlıdır . Rose gold, gül rengi için ucuz bakırı kullandığı için diğer altın renklerine göre daha ekonomiktir. Bakır içeriği nedeniyle gül rengi altın, sarı veya beyaz altına göre daha dayanıklıdır.

yeşil-altın 

Yeşil altın (veya Electrum) altın , gümüş ve bazen bakır ile karıştırılır . Gümüş, altın alaşımına yeşil nüansı veren şeydir. Günümüzde çok yoğun bir şekilde tercih edilmediği için pek bilinmez. 

ALTIN ​​KARATLAR

Altın takı alırken ilk bakmanız gereken şey karattır. Karatın işareti ”k” dir. Karat işareti, mücevherin ne kadar altın içeriğine sahip olduğunu size bildirir. Ardından, karat işaretinin yanında üreticinin ticari markasını bulmanız gerekir. Üreticinin ticari markası, karat işaretinin doğru olduğundan emin olmak için oradadır. Peki, karat işareti ne anlama geliyor?


% 100 saf altın “24k” olarak işaretlenmiştir. Ancak, bir mücevherde "24k" işareti bulmak alışılmadık bir durumdur çünkü saf altın yumuşak bir metaldir ve çizilme ve bükülme olasılığı daha yüksektir. Bu altın aynı zamanda 24 ayar altın olarak da ifade edilir. Günümüzde pek çok kişi altın tercihi yaparken karattan ziyade ayarına odaklanmaktadır. 24 ayar altın en kaliteli ve yüksek fiyatlı altını ifade eder. Bunun yanı sıra 22 ayar altın, 18 ayar altın ve 14 ayar altın da altın türleri arasındadır. Altın içeriğinde ki altın oranı düştükçe sertliği artar ve numarası düşer. 22 ayar altının turuncuya kaçan bir rengi vardır. 14 ve 18 ayar altından daha pahalı olduğu için pek tercih edilmez. Kuyumculuk sektöründe en fazla tercih edilen 18 ayar altındır. 

Altın Kaplama Türleri

Mücevheratın ne tür bir altın kaplamaya sahip olduğunu öğrenmek için metal üzerindeki kalite damgasını arayın. Eşyanın üzerinde kalite damgası olmadan, kullanılan altının türünü bilemezsiniz. Takı altın kaplama, haddelenmiş altın kaplama, altın dolgulu vb. ise Altın takı alırken karşılaşabileceğiniz çeşitli altın kaplama seçenekleri vardır. Aşağıda, farklı altın kaplama seçeneklerinin gerçekte ne anlama geldiğine dair kısa bir açıklama bulunmaktadır.

Altın Katmanlı

"Altın katmanlı" için Federal bir standart olmadığından, altın katmanlı bir mücevher aslında süper ince bir altın katmana sahip olabilir!

Altın Yaprak

Altın yaprak, son derece ince katmanlara elle dövülmüş ve metalin etrafına sarılmış (veya kaydırılmış) altındır . Genellikle 22K veya 24K altın, sanat eserlerini ve takıları süslemek için ince altın katmanları / tabakaları olarak kullanılır. Altın varak takılarını, eşyayı çevreleyen folyodaki düzensizliklerinden tanıyabilirsiniz.

Altın Elektrikli

Mücevher "altın kaplama" veya "altın elektroliz" ise, metal yüzeyinde çok ince bir altın tabakası olduğu anlamına gelir. Ana metal paslanmaz çelik veya altına daldırılmış pirinç olabilir. Altın kaplama, mücevhere altın benzeri bir görünüm kazandıran elektro kaplama olarak bilinen bir işlemdir. "Altın kaplama" veya "altın elektrolitik kaplama" olarak adlandırılmak için, altın katmanın en az bir inçin 7 milyonda biri kalınlığında ve en az 10k altın kalitesinde olması gerekir.

Altın Dolgulu

Altın dolu bir mücevher aslında altınla dolu değildir . Genellikle baz metalleri pirinç veya bakırdır ve altın levhalarla kaplanmıştır. Metalleri birbirine karıştırmak ve bağlamak için bir ısı ve basınç işlemi (bağlama işlemi) kullanır. Altın içeriği en az 10K altın kalitesinde olmalı ve altın içeriği toplam ağırlığın en az 1 / 20'si (% 5) olmalıdır. Altın katman, makul bir özenle pul pul dökülmeyecek veya soyulmayacaktır. Hassas cilde sahip çoğu insan için altın dolu bir mücevher güvenlidir.