Altının Kaç Ayar Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Altının kaç ayar olduğu nasıl anlaşılır sorusu altın ile ilgilenen ve altın yatırımı yapmak isteyen hemen herkesin kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesidir. Bireylerin altın ile ilgili sorularına cevap bulması hem daha sağlıklı bir yatırım yapılmasına hem de satın alınana altın ile ilgili en doğru bilgilere ulaşılmasına yardımcı olur. Bu anlamda öncelikle altında ayarın ne olduğunu açıklamak gerekir.


Altın ayarı Nedir?

Altın doğada saf halde bulunan ve çeşitli işlemlerden geçirilerek bilinen hale getirilen bir madendir. Kolay işlenebiliyor olması altını ön plana çıkarırken işlenme aşamasında kullanılan yardımcı metallerle altında ayar söz konusu olur. Altın ayarı aynı zamanda satın alınan altın takıların yumuşaklığı ve sertliği ile ilgili de önemli detaylar verir. Altında ayar ne kadar düşükse sertlik o kadar fazladır. Tam tersi durumda ise altın ne kadar yüksek ayarlıysa altının yumuşaklığı da o kadar fazla olur. Bu nedenle 22 ayar altının 14 ayar altına nazaran daha yumuşak olduğu söylenebilir.


Altın Ayarı Kaç Adettir?

Altın ayarı ülkeden ülkeye değişebilecek özelliklerdedir. Bu anlamda ülkemizde 4 farklı altın ayar türünden söz etmek mümkündür. Bunlar 8, 14, 18 ve 22 ayardır. Ortadoğu ülkelerinde 21 ayar altının da var olduğu ifade edilir. Bu nedenle söz konusu coğrafyada 21 ayar altın ile 22 ayar altının karıştırılıyor olduğu yaygın bir gerçektir. Avrupa ve diğer ülkelerde ise en çok kullanılan 14 ayar altındır.


Altın Ayarları Nasıl Anlaşılır?

Altın ayarının anlaşılması altın satın almak isteyen veya kendisine gelen hediyenin altın olup olmadığını öğrenmek isteyenler için oldukça önemli bir konudur. Altının ayarını öğrenmek için kendiniz bir inceleme yapabileceğiniz gibi kuyumculara giderek de altınınızın hangi ayarda olduğunu inceleyebilirsiniz. Bunun için altın takının iç kısmında yer alan kodları okumanız doğru olacaktır. Zira her altın takıda bir kodun yer alması şarttır. Aksi durumda bu altın ile alakalı problemin var olabileceğinden şüphe etmeniz gerekebilir. Yüzük ve bileziklerde genellikle iç kısımda yer alan damgalar; bileklik, kolye ve gerdanlıklarda ise klips kısmında yer alır. Zorunlu olan bu kuralın aksi durumlarla karşılaştıysanız şüphelenerek en yakın kuyumcuya başvurmanız gerekir.


Hangi Damga Hangi Ayarı İfade Eder?

Altın ayarının anlaşılması için altınların iç kısımlarında yer alan damgaların incelenmesi gerektiğinden söz ettik. Ancak bu damgaların hangisinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Bu sayede kuyumcudan yardım almadan satın aldığınız altının ve size gelen hediye altının kaç ayar olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. 14 ayar takılarda 3 farklı damga ile karşılaşabilirsiniz. Bu damgalarda 14, 575 veya 585 rakamlarından birini görüyorsanız altın 14 ayar demektir. Diğer bütün açıklama ve söylemlere itibar etmemeniz gerekir. 22 ayar altın satın aldığınızda ise karşılaşacağınız damgalar ve üzerinde yazılı ayarların da çok daha fazla olduğundan söz edilebilir. Altın aldığınızda 22, 910, 912, 916, 930 veya 933 sayılarından bir tanesi ile karşılaşıyorsanız bu altının 22 ayar olduğu anlamına gelir. 18 ayarda kullanılan rakamlar 18 ve 750’dir. 8 ayarda ise 8, 330 ve 300 sayıları kullanılır.


Damga veya Altın Ayarı Görünmüyorsa Ne Yapılmalı?

Satın aldığınız veya size hediye olarak gelen altında damga veya altın ayarı sayılarını görmüyorsanız bunun farklı nedenleri olabileceğini unutmamalısınız. Öncelikli olarak bu ayarın gözükmemesinde yıpranma kaynaklı silinmeler ortaya çıktığından söz edebiliriz. Eğer satın aldığınız altın daha önce kullanıldıysa yıpranma ayarın gözükmemesine neden olmuş olabilir. Bunun yanı sıra altın herhangi bir temizleme ve parlatma işleminden geçtiyse de altın ayarında silinme meydana gelmesi söz konusu olur. 

Altın ayarının bulunmama nedeni üretim hataları nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle altında ayar damgası olmadığında kuyumcunuzla görüşerek durumun neden kaynaklandığını ifade etmek gerekir. Son ve önemli ihtimal de altının sahte olabileceği durumudur. Altının sahte olması durumunda altını satın almak için ödediğiniz paranın boşa gidebileceği ihtimali nedeniyle çok dikkatli olmanız gerekir.

Dal Kuyumculuk olarak altın ayarı bulunan altın takılar satıyor ve karşılaşabileceğiniz durumları ortadan kaldırıyoruz. Altın ve altın ayarı ile ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.