Corona Virüs Nedir?  Corona Virüs Takılardan Bulaşır Mı?

Corona virüs, 2019 yılın Aralık ayında, Çin’de ortaya çıkan ve günümüzde ise bir salgın haline gelen bir virüstür. Sebebi hala açıklanamayan corona virüse yakalanan kişi sayısı ve corona virüs nedeni ile hayatı kaybeden binlerce insanın olduğunu ifade edebiliriz. Aralık ayından bu yana Çin’in büyük kayıplar yaşamasına neden olan corona virüs, daha sonra Avrupa’ya da yayılmış ve 11 Mart’ta ülkemizde ki ilk vaka ile karşımıza çıkmıştır.
Corona virüs henüz ülkemizde görülmeden önce korunmak için pek çok yöntem Sağlık Bakanlığı ve çeşitli sağlık kuruluşları tarafından açıklanmış ve insanlar corona virüs ile ilgili uyarılmıştır. Ancak virüsün ülkemizde de görüldüğü vakaların artması ve pek çok kişinin canını alması nedeni ile virüsten korunmak için kişilerin çok daha tedbirli bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda pek çok kişi corona virüsün nasıl bulaştığını ve nasıl corona virüsten korunmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili araştırma içerisine girer. Corona virüsten korunmak için sağlık personeli ve Sağlık Bakanı çeşitli açıklamalar yapıyor. Yapılan bu açıklama doğrultusunda ellerin sık sık ve bol su ve sabun ile temizlenmesi gerektiğini artık öğrendik. Özellikle dışarıdan eve gelindiğinde kişiler ellerini en az 20 saniye yıkamalı ve kıyafetlerin ise havalandırılması ya da yıkanması gerekir. Çünkü virüs yalnızca insan teninde değil kıyafetler dahil pek çok yerde yaşayabilmektedir.
Bu doğrultuda kişiler corona virüsün altın ve takılardan bulaşıp bulaşmadığını, virüsün altın ve takılarda ne kadar yaşadığını ve altın ve takıların virüsten kurtulmak amacı ile nasıl temizlenmesi gerektiği ile ilgili de sorular sorulur. Gelin hep birlikte bu soruları inceleyelim.


Corona Virüsü Altında Ne Kadar Yaşar?

Corona virüs çeşitli yüzeylerde farklı sürelerde yaşamaktadır. Bu doğrultuda corona virüsün çeşitli yüzeylerde ki yaşam süresini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Öksürük damlacıklarında 3 saat
  • Plastik yüzeylerde 2 ile 3 gün
  • Odun, mobil, zemin kaplaması gibi ahşap yüzeylerde 4 gün
  • Buzdolabı, tava, tencere, lavabo, su şişesi gibi yüzeylerde 2 ile 3 gün
  • Karton ve kağıt gibi yüzeylerde 24 saat
  • Bakır yüzeylerde 4 saat
  • Alüminyum yüzeylerde 2 ile 8 saat
  • Cam yüzeylerde 5 gün
  • Seramik yüzeyler 5 gün
  • Metal yüzeylerde, kapı tokmağı, altın gümüş eşya ve mücevherlerde 5 gün

Yukarıda ki listeden de anlaşılabileceği gibi corona virüs gümüş, altın ve mücevherler de 5 gün yaşayabilmektedir. Corona virüsün ne kadar hızlı bir süre içerisinde yayıldığı göz önüne alındığında 5 günün ne denli uzun bir süre olduğunu anlayabilmek mümkündür. Bu nedenle altın takıların ve mücevherlerin de düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Peki, altın takıları ve mücevherlerin nasıl temizlenmesi gerekir?

Corona Virüsü Altın Takılardan ve Mücevherlerden Nasıl Arındırılır?

Corona virüse karşı önlem olarak kişilerin ellerini nasıl temizlemesi gerektiği ile ilgili kısa bir bilgi vermiştik. Bu doğrultuda tekrar hatırlatmak amacı ile kişilerin ellerin mutlaka bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda farklı yüzeyler ile temas etmesi durumunda takı, mücevher ve altınlarınızı da kesinlikle temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Peki, ama nasıl?
Altın ve mücevherlerin su ile durulanması durumunda herhangi bir matlaşma ya da zarar gelme gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak takınız gümüşse su ile temas etmesi durumunda takınız zarar görebilir. Bu nedenle corona virüsü ile mücadele ettiğimiz şu günlerde gümüş takılarınızı çok daha az kullanmanızda fayda vardır.
Altın ve mücevherlerinizi corona virüsten arındırmak istediğiniz kolonya ya da antiseptik bir ıslak mendil kullanabilirsiniz. Ancak takılarınızın zarar görmemesi için klasik mücevher ve altın temizleme, parlatma yöntemlerini de uygulamanız da fayda vardır. Bu sayede hem corona virüsün etkilerini en aza indirebilir hem de mücevherlerinizi koruyabilirsiniz.