COVID-19 KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?


Koronavirüs hastalığında en çok karşılaşılan belirtiler;  ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Bazı durumlarda hastalarda herhangi bir olguya ve rahatsızlığa rastlanabilmektedir. Semptomlar görülmeyebilmektedir.


NASIL BULAŞIR ?


Koronavirüs virüsünü taşıyan taşıyıcıların öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların temas ettiği, kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.


Kimler Risk Altında ?


COVİD-19 enfeksiyonunda bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar gösterme riski altında olduğunu göstermiştir. Güncel saptanan veriler eşliğinde;

Vakaların % 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.

Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.

Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler: 

60 yaş üstü bireyler.

Ciddi kronik rahatsızlıkları olan insanlar:

Diyabet

Kanser

Kalp rahatsızlığı

Kronik Solunum yolu hastalığı

Hipertansiyon

Sağlık Çalışanları

Çocuklarda Risk Durumu?


Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir.

Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.


Hamileler Risk Durumu?


Koronavirüs enfeksiyonu ile ilgili, hamile kadınlarda, hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Mevcut kanıtlar koronavirüs enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin koronavirüs vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında koronavirüs ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.

Şu ana kadar koronavirüs’ün hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.


HASTALIK TANISI NASIL KONULUR ?


Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır. Ülkemiz test yapma kapasitesine sahiptir.


KORUNMA YOLLARI


Yurtdışına gerekli olmadıkça yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın mecburi olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

El ve cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Eller asgari 20 saniye boyunca sabunlu suyla yıkanmalı, dilediğiniz taktirde alkol bazlı el antiseptiği kullabilirsiniz. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Elleri yıkanmadan kesinlikle ağız, burun ve gözlerle temasından kaçınmalıyız.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalı en az 1 m aramızda mesafe bırakmalıyız.

Hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir, kıyafetlerinizi değiştirmek ve yıkamak gereklidir.

Sağlık merkezlerine semptomlardan emin oldukça gidilmeli, gitmeden önce koronavirüs ile ilgili olan ALO 184 hattı aranmalı ve yetkililerin klavuzluğunda adım atılmalıdır.  Sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

Öksürme veya hapşırma durumunda  burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, mendile sahip değilseniz dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlerden uzak durulmalı ,eğer zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı ve koruyucu tıbbi maske kullanılmalıdır.

Az pişmiş yada çiğ hayvan ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tüketilmelidir.

Hayvan çiftlikleri, canlı hayvan pazarları ve hayvan kesimi yapılan alanlar gibi ,enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan uzak durulmalı ve kaçınılmalıdır.

Yurtdışı seyahatine çıkmış ve dönüş sağlamışsanız;  14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu ile karşılaşmanız halinde maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalısınız ve detay bilgileri uzmanlarla paylaşmalısınız.


       Kaynak: T.C Sağlık Bakanlığı (https://www.saglik.gov.tr)