COVID-19 Vaka Artışının Altın Fiyatlarına Etkisi

COVID-19, 2019 yılının sonlarında kendini hissettirmeye başlayan ve neredeyse 1 yıldır bütün dünyayı etkisi altına alan bir pandemi olmuştur. Pandeminin bütün dünya ekonomisini etkiliyor olması altın fiyatları konusunda ciddi hareketlenmelere neden olurken yatırımcıların gelecek planlamaları konusunda endişelere kapılmalarına da neden olmuştur. Sizler için hazırladığımız bu yazıda hem COVID-19 ile ilgili olası senaryoları hem de altının bu senaryolara göre nasıl değişeceğine bir göz atalım!

COVID-19 Süreci ile Neler Yaşandı?

2019 yılının son aylarında yaşanan salgın nedeni ile tüm piyasalar derinden etkilenmiş ve altın fiyatlarında da hareketlenmeler başlamıştı. Türkiye piyasalarında 2019 yılının son aylarında gram altına bakıldığında yaklaşık 270 TL seviyesinden işlem görmek mümkündür. Ancak Çin’de COVID-19 şeklinde bir salgın ortaya çıktığı ifade edildikten sonra altında yukarı yönlü trendin yükseldiği görülmüştür. Artış trendi düzenli bir seyir şeklinde ilerlerken mart ayına gelene kadar vakaların hızlı bir şekilde artması altında aşağı doğru kırılmalara neden olmamıştır.

Mart ayında Türkiye’de de COVID-19 vakalarının görülmeye başlanması ile birlikte durağanlaşan gram altında yukarı yönlü sert bir kırılma görülmektedir. 1 aylık sürede yaklaşık 85 TL artışla tarihi zirvelere ulaşan gram altın 2020 Ekim ayına gelindiğinde COVID 19 öncesi döneme göre yaklaşık %75 artış gösterdi. Son 1-2 aylık sürede yükseliş trendinde ciddi olmasa da kırılmalar yaşansa da trendin COVID-19 artışları ile birlikte tekrar yukarı yönlü seyredeceği ifade ediliyor.

Ons Altın’da COVID-19 Etkisi

Altının ons tarafına bakıldığında da benzer bir trendin var olduğunu ifade etmek gerekiyor. 2019 Aralık ayında 1470 USD seviyelerinde olan ons altın vaka sayıları arttıkça artmış ve yaklaşık 10 aylık periyotta 500 USD değer kazanmıştır. Mart ayı dışarıda bırakıldığında artış trendinin son 1 aya kadar süreklilik kazandığı söylenebilir. Ekim 2020 itibarı ile 1900 USD seviyelerinden işlem gören ons altının hem COVID-19 hem de politik gerilimlerle yukarıya çıkması muhtemel görünüyor.

Rusya ve ABD tarafından gelen aşı haberleri sonrasında Ons altında ciddi geri çekilmeler yaşansa da Dünya Sağlık Örgütü’nün henüz aşı konusunda bir onay vermemiş olması aslında bu geri çekilmelerin günlük tepki satışlarından kaynaklandığını ifade etmek gerekiyor. Peki, aşı bulunduğunda veya COVID-19 vakaları daha da artış gösterdiğinde durum nasıl olacak?

COVID-19 Vakaları Artarsa Ne Olur?

COVID-19 vakalarının dünyayı etkisi altına alması ile birlikte altın yatırımcılarının kararlarında ciddi dönüşümler yaşanmış ve altın fiyatları neredeyse iki katına çıkmıştı. Vakaların hala artış göstermeye devam etmesi ve yaklaşık 1 yıldır aşı konusunda bir gelişmenin yaşanmamış olması insanlar için ciddi riskler oluşturmaya devam ediyor. Aşı haberleri ile birlikte piyasalarda bir nebze satış olsa da altın yatırımcılarının kolay kolay geri çekilmeyecekleri düşünülüyor.

Aşı tamamen bulunup onaylanmadan altında çok sert düşüşler beklemek tamamen hayalcilik olacak. Peki, aşı bulunduktan sonra altında nasıl bir seyir olacak?

Türkiye’de altın piyasalarının Ons x USD üzerinden değerlendirilmesi gram altın hareketliliğinin sadece ons ile açıklanamayacağını gösteriyor. Son dönemlerde onsta yaklaşık 100 USD geri çekilme olsa da USD tarafındaki artışların fazla olması gramdaki hareketliliği durdurmuştur. Bu bağlamda aşı bulunsa dahi gram altın tarafında sert düşüşlerin yaşanmasını çok mümkün görmemek gerekiyor. Vakaların artış gösterip politik çatışmaların da COVID-19’a eklenmesi durumunda ise beklenmedik artışlar ortaya çıkacağı söylenebilir.

Altın Yatırımcısı Ne Yapmalı

Altın yatırımcısı için riskten uzak durmak ve olabildiğince zarari minimize etmek önem taşıyor. Günlük dalgalanmalar nedeni ile zarar ettiğini düşünüp yatırım aracından uzaklaşmaya çalışan kimseler için sabırlı olmanın önemi büyüktür. Altının yüzyıllar boyunca bir takı ya da yatırım aracı olarak kullanılması nedeniyle hiçbir zaman yatırımcısını üzmediğini söylemek gerekir. Altın uzun vadeli bir yatırım aracı olduğundan COVID-19 sürecinde altın satın almayı düşünüyorsanız günlük hareketlerle karar almamanız gerekir.

Sözün özü altın yatırımcısı için gelecekte güzel günler olup olmadığını net bir şekilde ifade etmek çok mümkün olmuyor. Ancak şu bir gerçek ki altında bir anda kırılmalar yaşanması çok mümkün değil. Ancak yukarı yönlü kırılmalar konusunda bu kadar net konuşmak söz konusu değildir.