Değerli Taşlar Nelerdir?
Gösterişli takılar ve ışıltılı taşlar her kadının dikkatini çeken şeylerdir. Özellikle değerli taşların sağladığı ışıltıya sahip olmak isteyen kadınlar kombinlerini bu değerli taşlar ile tamamlayarak birbirinden şık ve hoş kombinlere sahip olabilirler. Değerli ve gösterişli taşları hayatının bir parçası haline getiren ve aksesuarlarının, takılarının hemen her yerinde kullanan kişiler değerli taşlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyebilmektedir. Hal böyle olunca değerli taşlar konusunda yapılan araştırmalarda da büyük bir yoğunluk meydana gelmektedir. Bu nedenle sizler için değerli taşlar ile ilgili net bir bilgi akışı alabileceğiniz bir yazı hazırladık. Siz de bu yazıyı okuyarak değerli taşlar ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve takılarınızda söz konusu değerli taşlara yer verebilirsiniz.
Elmas
Elmas, kadınların en yakın arkadaşıdır demiş Marilyn Monroe. Bu doğrultuda günümüzde pek çok kadın elmasa ve elmas çeşitlerine yoğun bir ilgi göstermektedir. Elmas, karbondan meydana gelen ve mücevher taşları içerisinde en büyük değere sahip olan taştır. Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 10 olan elmas, dünyada ki en sert madde olarak bilinmektedir. Bunun anlamı ise elmasın hiçbir madde ile çizilemeyeceği ve ancak onun diğer taşları çizebileceği şeklindedir. Elmasın bu denli değerli ve parlak bir yapıya sahip olması ışığı kırma kat sayısından kaynaklanmaktadır. Elmasın yansıttığı ışık miktarı içerisine giren ışık miktarından çok daha fazla olduğu için elmas parlak gözükmektedir.
Pırlanta
Pırlanta, takılarda en sık kullanılan taşlar arasında yer almaktadır. Işıltılı takıların vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan pırlanta, elmasın kesilmesi ve parlatılması sonucunda elde edilmektedir. Bu nedenle elmasın yavrusu olarak adlandırılan pırlanta, elmas ile tamamen aynı özelliklere sahiptir. Pırlantaları değeri 4C yani kesim, karat, berraklık ve renk özellikleri dikkate alınarak hesaplanmaktadır. İlk görünüşte renksiz gibi görünen pırlantanın aslında bir rengi vardır. Son derece az sayıda bulunan D sınıfı pırlantalar temiz, beyaz ve en değerli olanlarıdır. Z sınıfına gidildikçe ise pırlantaların beyaz rengi yerine sarı ya da pembe gibi renkler alır ve pırlantanın değeri düşer. Fakat bu ayrımın göz ile yapılması pek mümkün değildir.
Zümrüt
Zümrüt, taşların kraliçesi ünvanına sahip olan bir taştır. Yeşil ve yeşilin farklı tonlarını barındıran zümrüt, en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Zümrüt, diğer değerli taşlara göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle zümrüt taşlardan oluşan takıların diğer takılara göre daha dikkatli bir şekilde saklanması ve bakımının gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Zümrüdün içerisinde çeşitli çizgiler ve izler bulunmaktadır. Bu ona bulutlu bir görünüm kazandırmaktadır. Özellikle gerdanlıklarda zümrüt taşının eşsiz bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Yakut
Yakut güzelliğin ve aşkın taşı olarak bilinen bir değerli taştır. Şanına yakıştığı gibi kırmızı renge sahip olan yakut, dünyada ki en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Elmastan sonra en sert yapıya sahip olan yakut taşı, rengi ve gösterişli yapısı ile gerdanlıklarda sık sık tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra taşlı yüzüklerde de yakut taşına sık sık rastlayabilmemiz mümkündür. ihtişamı ve gösterişi seven pek çok kişi gerdanlıkların da ve yüzüklerinde kullanabilmektedir. Sizde yakut taşını çeşitli takılarınızda kullanarak göz kamaştırıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.
Safir Taşı
Masmavi görüntüsü ile eşsiz bir şıklığa sahip olan safir taşı mavi ve mavinin tonlarını en güzel şekilde taşıyan taştır. Açık mavi taşlar dişi, koyu mavi taşlar ise erkek safir taşı olarak adlandırılmaktadır. Doğada farklı özelliklerde pek çok safir bulunmaktadır. Özellikle ışığı yıldız olarak yansıtan yıldızlı safir ve gün ışığında mavi yapay ışık olarak görünen safir taşlar en sık karşımıza çıkan taşlar arasındadır. Özellikle tek taş yüzükler ve damla biçimli kolyelerde safir taş son derece şık bir görünüme sahiptir.
Topaz
Topaz, vintage tutkunu olan kişilerin sık sık tercih ettiği bir taştır. Eski dönemlerden bu yana ihtişamın ve güzelliğin simgesi olan topaz sarı, mavi, şeffaf ve beyaz renklerde bulunabilir.
Dal Kuyumculuk olarak sunduğumuz Pırlantalı Beştaş Kolye, Roberto Bravo White Dreams Kolye gibi takılardan kendiniz için en şık olanı tercih edebilirsiniz.