Doğum Taşınız Hangisi? Doğum Taşına Uygun Takı Seçimi

Bir kişinin doğum ayına karşılık gelen bir değerli taş olan burç taşı fikri nispeten modern bir yaratımdır. Bununla birlikte, kökeni İncil zamanlarına dayanmaktadır. Tarihçiler, Harun'un göğüs zırhının on iki değerli taşının aslen İsrail'in on iki kabilesine karşılık geldiğine inanıyor. Ancak, Josephus ve Aziz Jerome, 1 st ve 5 inci yüzyıllar sırasıyla CE, burçları ile bu taşları bağlamaya başladı. Muhtemelen her bir taş, karşılık gelen astrolojik dönemde kullanıcılara özel güçler sunuyordu. Bu nedenle, insanlar yıl boyunca on iki mücevherin hepsini tılsım olarak veya terapötik faydalar için toplamaya ve takmaya çalıştı.

Aylara Göre Taşlar

Ocak

Granat, Ocak ayının geleneksel ve modern doğum taşıdır. Granatlar, birçok ortak özelliği olan mineral türlerinin bir karışımı olmasına rağmen, koyu kırmızı çeşitlilik en çok Ocak ayıyla ilişkilidir. Bununla birlikte, granatlar, koyu kırmızı ve koyu pembe / mordan sarı, turuncu ve birkaç yeşil tonu arasında değişir. İnanılmaz derecede nadir bir mavi garnet bile bulabilirsiniz.

Şubat

Amethyst, huzur ve telif hakkı da dahil olmak üzere birçok popüler derneğe sahiptir. Geleneksel olarak cesaret sağladığına ve ilişkileri güçlendirdiğine inanılıyor. Hem geleneksel hem de modern listelerde Şubat burç taşı olarak görünüyor.

Mart

Akuamarin, Mart ayının modern doğum taşıdır. Bu mücevherler, derin ancak pastel, mavi ve neredeyse açık mavi tonu dahil olmak üzere çok çeşitli mavi ve mavi-yeşil renklere sahiptir. Daha koyu renkli taşlar genellikle daha büyük bir değere sahiptir. Ancak birçok tüketici takılarında daha açık, daha berrak taşları tercih etmektedir. Bu değerli taş, iyi sertlik ve mükemmel şeffaflık ve berraklık sergiler. Taş ailesinin diğer üyelerinden farklı olarak, akuamarin bölünme veya kapanımlara sahip değildir. Böylece mücevherler için güçlü, dayanıklı bir değerli taş yapar.

Nisan

Nisan, geleneksel ve modern doğum taşı olarak tanınmış elmasa sahiptir. Elmasları akla gelebilecek hemen hemen her gölgede bulabilirsiniz. Renkleri şeffaftan siyaha ve aradaki gökkuşağının her rengine kadar değişir. Renksiz pırlantalar en popüler mücevher seçenekleri olsa da sarı, şampanya ve kahverengi gibi diğer renkler yer kazanıyor.

Mayıs

Başka bir taş çeşidi olan Zümrüt, doğurganlık, sağlık ve sadakatle ilgili çağrışımlar da dahil olmak üzere zengin bir sembolizm gövdesine sahiptir. Bu geleneksel ve modern Mayıs burç taşı, tarih boyunca yeniden doğuşun sembolü olarak hizmet etmiştir. Bu yeşil mücevherin Kleopatra'nın favorisi olduğu söyleniyordu. Geleneksel inanışlara göre, bu mücevher sahibine öngörü, gençlik ve iyi şans getirir. Bu nedenle, bir Mayıs doğum gününüz varsa, doğum taşınızı sağlıklı bir şekilde tercih edebilirsiniz. 

Haziran

Tarihsel olarak, haziran ayının burç taşı inciydi. Bu organik değerli taş, bugüne kadar devam eden uzun bir mücevher kullanım geçmişine sahiptir. İnciler etrafında da birçok efsane ve efsane büyüdü. Bununla birlikte, mücevher dünyasına nispeten yeni gelen alexandrite, modern listedeki yerini aldı.

Temmuz

Temmuz ayında geleneksel ve modern burç yakut. Bu mücevherin birçok sembolik çağrışımı aşk, tutku, zenginlik ve barışı içerir. Eski zamanlarda insanlar onu kötülüğe ve zarara karşı koruma olarak kullanıyorlardı.

Ağustos

Peridot, Ağustos ayının modern doğum taşıdır. Bu mücevheri sarı-yeşilden kahverengiye kadar değişen renklerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, açık yeşil veya ıhlamur yeşili çeşidi Ağustos ile en güçlü popüler bağlantıya sahiptir.

Eylül

Çoğu mavi ile ilişkilendirilse de safir çok çeşitli renklerde gelir. Aslında bu Eylül burç taşı, geleneksel ve modern, kırmızı dışındaki her renkte karşımıza çıkıyor. (Safir, tanımı gereği, korindonun kırmızı olmayan mücevher çeşididir). Safir sahip çok sembolik dernekler ve zengin folklor. Geleneksel olarak, bu taşın sevdiklerinizi zarardan koruduğuna inanılıyordu.

Ekim

Turmalin, modern Ekim doğum taşıdır. Bu mücevherler, güzel çok renkli taşlar da dahil olmak üzere birçok çeşit ve renkte gelir. Opal, geleneksel Ekim burç taşıdır. Bu mücevherler belki de en çok renk oyunlarıyla tanınır ve kendi benzersiz mücevher derecelendirme sistemine sahiptir. Opaller ayrıca en farklı sembolik çağrışımlardan birine sahiptir. Dünyanın en şanslı veya en şanssız mücevherleri olduğuna inanmayı seçebilirsiniz.

Kasım

Bir zamanlar, modern gemolojiden önce, tüm sarı taşlar topaz olarak kabul edildi. Erken 20'de inci yüzyılın gemologists tanımlanan topaz sarı yanı sıra, mavi, pembe, mor ve diğer çeşitler dahil ayrı bir mücevher tür olarak. Böylece, geleneksel Kasım burç taşı modern versiyona, sarı veya altın topaza dönüştü. Bununla birlikte, burç taşı takıları için en sevdiğiniz topaz rengini seçebilirsiniz. 

Aralık

Opak turkuaz ve lapis lazuli geleneksel Aralık doğum taşları iken, şeffaf taşlara modern geçiş tanzanit, mavi topaz ve mavi zirkonu modern alternatifler haline getirdi.