Dünyanın En Etkili Mücevher Tasarımcıları

Mücevher dendiğinde kadınların aklına birbirinden şık tasarımlar geliyor olsa da bu tasarımların ortaya çıkarılmasında çok yoğun bir emek vardır. Pırlantaların keşfedilmesinden ince ince işlenmesine varan süreçte tasarımcılar çok yoğun çaba sarf ederken kendi imzalarını da atmayı ihmal etmezler.

Dünyada her geçen gün değişen moda ve şıklık algısından dolayı beklentilerde de değişkenliğin söz konusu olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu nedenle tasarımcılarla ilgili çeşitlilik zirve yapar. Siz de birbirinden özel tasarımcıların elinden çıkmış pırlantaları kullanmak istiyorsanız dünyaca ünlü tasarımcıları ve onların ortaya çıkardığı birbirinden ünlü tasarımları bilmenizde yarar var. Dal Kuyumculuk olarak sizler için hazırladığımız bu listede birbirinden özel tasarımcılara yer verdik. İlte dünyanın en etkili mücevher tasarımcıları ve onların tasarımları!

Joel Arthur Rosenthal

Mücevher tasarımı dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Joel Arthur Rosenthal, JAR markası ile de adından söz ettirir. El emeği ile işlenen ve rengarenk taşların harika birer mücevher olarak ortaya çıktığı düşünüldüğünde Joel Arthur Rosenthal; dünyanın en ince ruhlu sanatçılarından bir tanesi olur. Renkleri harika bir ahenk içerisinde kullanması nedeni ile ortaya çıkardığı ürünlerin kendine has bir yanı vardır.

Genellikle safir ve ametist benzeri taşların işlenmesi sonrasında altın – gümüş karışımlarını kullanan sanatçının bir yıl içerisinde maksimum 100 adet mücevher tasarımı gerçekleştirdiği söyleniyor. Ortaya çıkardığı her bir mücevher milyonlarca dolara satılan Joel Arthur Rosenthal; Dal Kuyumculuk’un ilham kaynaklarından bir tanesi olmayı başarıyor.

Stefan Hemmerle

Hemmerle adı aslınta Stefan Hemmerle’nin soyadı olduğu kadar mücevher konusunda uzmanlaşmış bir markadır aynı zamanda. 1893 yılında Anton ve Joseph adında iki kardeşin Hemmerle markasını kurmasından sonra mücevherat alanında bir yeniden doğuş hikayesi yazılır. Dönemin en önemli isimleri arasında sayılan ve Alman kraliyet ailesi için madalyalar tasarlayan Hemmerle metalleri oldukça şık bir şekilde işler. Ailenin en yeni üyelerinden biri olan ve mücevher tasarımlarında yakaladığı başarılarla adından söz ettiren Stefan Hemmerle; dünyanın en iyileri arasında kabul edilir. Özellikle el işçiliğini konuşturan Stefan; sayılı tasarımları ile milyon dolar değerindeki mücevherleri ortaya çıkarır.

James Taffin de Givenchy

Dünyanın en ünlü markalarından bir tanesi olan Givenchy’nin kurucusu Hubert de Givenchy’nin yeğeni olan James Taffin de Givenchy; mücevher konusunda oldukça iddialıdır. Taffin markası ile Madison Avenue’de bir mağaza açan ve sıra dışı materyalleri kullanarak enfes tasarımlara imza atan James Taffin de Givenchy adından söz ettirmeyi başarır. Birbirinden özel taş ve metalleri eşsiz bir şekilde bir araya getirerek harika kompozisyonlara imza atan James, yılda sadece 200 adet tasarım yaparak butik mücevher tasarımcısı olduğunu hissettirir. Onu dünyanın en iyileri arasına sokan tasarımlarını satın almak dahi kolay değildir. Bu nedenle James Taffin de Givenchy tasarımlarını görmek ve satın almak için randevu almanız şarttır.

Victoire De Castellane

Karl Legerfeld’in yanında henüz 24 yaşındayken staj yapan ve bu yıllarda oldukça geniş bilgiler edinen Victoire De Castellane; Chanel markası için de çalışmış ve tecrübesini zirveye çıkarmıştır. Genç yaşına rağmen önemli marka ve isimlerin yanında bulunan Victoire De Castellane; bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirerek mücevher tasarımında fark yaratmayı başarmıştır. 1998 yılında Dior çatısı altında mücevher tasarlamaya başlayan Victoire De Castellane; bugünlerce Cher Dior adlı bir koleksiyon ile mücevher severlere hitap eder. Kadınsı bakışı yansıtan tasarımları ile dikkat çeken bu ismi takip etmenizi öneriyoruz.

Viren Bhagat

Hindistan’ın Mumbai şehrinde bir mücevher imparatorluğuna sahip ailesinin ustaları tarafından yetiştirilen ve bu sayede mücevher konusunda uzmanlaşan Viren Bhagat; bugün dünyanın en önemli mücevher sanatçılarından bir tanesidir. Elmas, değerli taşlar ve özel objeleri eşsiz bir şekilde işlemesinin yanı sıra Hint kültürel değerlerini de fazlası ile yansıtması sanatına dair en önemli özelliklerdir. 

Modern dünyanın bütün güzelliklerini ortaya çıkaran ve sanatında Art Deco anlayışını benimseyen Viren Bhagat; yılda sadece 60 adet tasarım yapar. Bu da onun işine verdiği önem ve hassasiyeti gösterir. Kendi mağazasında çizim ve tasarım işlemlerini yaptıktan sonra üretim aşamasına çok müdahil olmayan Viren Bhagat; elmas, yakut, safir ve zümrüt ürünleri mücevher severlerle buluşturur.