İnci Mücevher Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İnciler yumuşakçaların içinde oluşur. Tuzlu suda inciler istiridyelerde bulunurken, tatlı suda midye tarafından üretilir. Yiyecek parçacığı gibi yabancı bir madde yumuşakçanın içine girdiğinde, yaratık tahriş edici maddeyi sedef katmanlarıyla kaplayarak kendini korur. Sedef aynı zamanda mücevherlere parlaklığını veren bir maddedir. Bu besin parçacığı, esasen bir mücevherin çekirdeği olarak işlev görür ve sedef katmanları uygulandıkça zamanla daha da büyür.

İnciler zamansız bir stildir, ancak uygun bakım olmadan sonsuza kadar dayanamazlar. Doğal inciler sedef adı verilen yumuşak bir organik malzeme içerir, bu da diğer mücevher türlerinin yapabileceği gibi temizlenemeyeceği ve bakım yapılamayacağı anlamına gelir. İnci mücevherlerinizin bakımı için on ipucumuzla incilere nasıl bakılacağını öğrenin: 

İnci Aksesuarlarınızı Takın

Şimdiye kadarki en kolay tavsiye. İnciler nemli bir ortama ihtiyaç duyar; aksi takdirde kuruma ve kırılgan olma riski taşırlar. Mücevherinizi takmak, inciler havadaki ve kullanıcının cildindeki nemi emeceğinden bunu sık sık önler. 

Kişisel Bakım Ürünlerini Uyguladıktan Sonra Bekleyin 

İnciler hem iyi hem de kötü şeyler emicidir, yani kişisel bakım ürünlerini uyguladıktan sonra inci takılarınızı takmadan önce en az 30 dakika beklemelisiniz veya göze hoş görünmeyen bir leke riskini almalısınız. Bu makyaj, güneş kremi, nemlendirici ve hatta saç spreyi için geçerlidir! 

Düzenli Olarak Silin 

İnci takılarınızı takmadan önce tüm uygun önlemleri almış olsanız bile, doğal vücut yağları, ter ve diğer çevre kirleticileri hala lekelenmeye neden olabilir. Göze hoş görünmeyen birikimle mücadele etmenin en iyi yolu, incilerinizi her kullanımdan sonra (veya hatırlayabildiğiniz her an!) Yumuşak bir bezle nazikçe silmektir. 

Katmanlamadan Kaçının

Göründüğü kadar sevimli, incilerinizi gün boyunca incilerinize sürtünerek çarpabilecek ve çiziklere neden olabilecek diğer metal kolyeler veya bileziklerle kaplamaktan kaçının. İncilerin doğru şekilde saklandığından emin olun

Farklı İnci Türleri ve İncilere Nasıl Bakılır?

İnci takıları saklamak söz konusu olduğunda birkaç önemli kural vardır. Çoğu kolyeyi veya bileziğini bir kanca düzenleyiciden asmak genel olarak kabul edilebilir olsa da, tellerin uzamasını önlemek için incilerinizi düz bir şekilde koymak en iyisidir. Ayrıca incilerinizi diğer, daha sert mücevher türlerine çok yakın bir yerde saklamayın. Aynı şekilde metal ve inci takıların çizilmesinden dolayı katmanlaşmasını önlemek istiyorsanız, onları bir arada saklamak da istemezsiniz. 

Gerektiğinde Nemli Bir Bezle Temizleyin 

İnci takılarınızı silmek genellikle lekelenmeyi önlemek için yeterli olsa da kazalar meydana gelebilir. İncilerinizin üzerinde leke varsa yumuşak nemli bir bezle nazikçe silin ( diğer metal takı türlerine uygun bir diş fırçasından kaçının  ). Daha sonra dikkatli olun ve mücevherlerinizi yalnızca tamamen kuruduktan sonra takın veya tellerin gerilmesi veya şekillerinin bozulması riskini alın. 

İncileri Asla Plastikte Saklamayın 

Bazen seyahat ederken ya da bir tutam halindeyken, daha iyi bir alternatif bulana kadar birkaç kolyeyi plastik bir çantaya atmak cazip gelebilir. Bunu asla incilerle yapmayın! Plastik, incinin yüzeyinin bozulmasına neden olacak bir kimyasal yayabilir. Ek olarak, inciler eser miktarda nem içerir ve hava geçirmez bir alanda saklanırsa kuruyabilir. 

Yorucu Durumlarda Giymekten Kaçının

Yorucu durumlar derken, gerçekten kastettiğimiz, her zaman çok terleyebileceğinizdir. İncinin sevmediği nem veya tuz değil (aslında buna oldukça alışkınlar!), İncileri aşındırabilen asidik pH seviyesi. 


Yoğun Isıdan Uzak Tutun 

İncinin kurumasını önlemek için havaya ihtiyacı olduğu gibi direk ısıdan da uzak tutulmalıdır. İnci mücevherlerinizi sıcak bir günde takmanızda bir sakınca yoktur, ancak onu özellikle sıcak bir TV veya şömine rafının üstüne koymaktan kaçının. 


Yıllık Denetimler Alın başka bir özel hızlı mücevher onarımları

Mücevherlerinizin uzun ömürlülüğünü sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onu yıllık bir inceleme için bir kuyumcuya (veya   bizim dediğimiz adla spa hizmeti ) götürmektir. Bu şekilde, bir profesyonel inci ipliklerinizin bütünlüğünü düzenli olarak kontrol edebilir ve nazik ama kapsamlı bir temizlik sağlayabilir.  İncilere nasıl bakılacağını bilmek harika olsa da, bazen hayat olur ve yine de zarar görürler. Merak etmeyin! Değerli incileriniz çırpınırsa (çok nadir olmayan bir olay), incileri kısıtlamanın maliyetinin 10,00 dolardan başlayabileceğini bilin .