Kadınların Yeni Gözdesi Baget Yüzükler

Baget pırlantalar 20. yüzyılda modern ve fonksiyonel bir kesim olarak sahneye çıktı. Günümüzde baget pırlantalar, şekilleri ve ortalama karat boyutları nedeniyle üç taşlı nişan yüzükleri için popüler bir seçim haline geldi. Bir baget pırlanta, genellikle bir yan taş veya vurgu taşı olarak kullanılan bir adım kesim elmastır. Baget elmaslar uzun ve dikdörtgen veya sivridir ve 14 yüze sahiptir.

Baget elmas, 1920'lerin Art Deco hareketi sırasında tanıtıldı. Gemist'in kurucusu ve CEO'su Madeline Fraser, Brides'a şunları söyledi: " 20'li yılları anımsatan baget elmas, inanılmaz derecede çekici bir nostaljiye sahip. “Uzun dikdörtgen şeklinden dolayı Fransız bir bagetten sonra seçildi. Klasik güzelliğinde zamansız, asla modası geçmeyecek bir kesim. "

Baget Pırlanta Yüzük Nasıl Olmalıdır?

Fraser, "Baget kesim pırlanta söz konusu olduğunda kesim ve berraklık daha önemlidir" diye açıklıyor. Baget taşları, diğer elmas kesimlerine göre daha az kesim gerektirir. Baget kesim taşta sadece 14 faset vardır; bu, hassasiyetin önemli olduğu anlamına gelir. Diğer taş kesimlerinde daha düşük bir netlikle kurtulabilirsiniz çünkü birçok yön kusurları örtmeye yardımcı olur. " Baget pırlanta yan taşlı bir yüzük seçerseniz yan yana dizildiklerinde eşleştiklerinden ve orta taşın görünümü ile çakışmadıklarından emin olmalısınız. 

Baget elmaslar genellikle aksan olsa da bu kesinlikle merkez taş olamayacakları anlamına gelmez. Fraser, "Taşın şeklini ve görünümünü gerçekten göstermek için en iyi ayar tek taş veya tek taş" diyor. "Bu ayarla, baget taşı klasik bir görünüm için kuzeye / güneye veya daha modern bir yaklaşım için doğu / batıya yönlendirilebilir."

Baget Pırlantalar Alyanslar ile Nasıl Kullanılır?

Nişan yüzüklerinde genellikle üç taşlı nişan yüzüklerinde yan taş olarak baget pırlanta kullanılır. Bunlar, taşın üst veya alt kenarının diğerinden daha dar olduğu normal baget veya konik baget taşları olabilir.


Düğün alyanslarında, daha ince bir alyans için daha kalın bir alyans veya uçtan uca oluşturacak şekilde uzun kenarlarından birbirine bağlanmış baget elmasları tercih edebilirsiniz. Her iki stil de tipik olarak yuvarlak elmas kullanan geleneksel alyansların  bir çeşididir.

Baget Kesim Pırlanta ile Zümrüt Kesim Pırlanta

Baget ve zümrüt kesim pırlantalar, adım kesim pırlanta olarak bilinir. Bu kesim, klasik bir yuvarlak kesim pırlantadan farklı bir güzellik türü sunar ve kaliteli mücevherlerle yerleştirildiğinde olağanüstü netlik ve farklı bir görünüm sunar. Kademeli kesim elmaslar ya kare ya da dikdörtgen şekillerde bulunur ve yüzleri dikdörtgen şeklindedir (düz çizgilerden oluşur). Bu kesimin uzun, dar yüzleri parlaklığın aksine prizmatik bir yansıma yaratır, aynalardan oluşan bir evi veya bir merdiven görünümünü çağrıştırır. Dolayısıyla isimleri de budur!

Zümrüt kesim pırlantalar tipik olarak 50-58 fasete sahipken, baget pırlantalar 14'e sahiptir. Zümrüt kesim pırlantalar genellikle nişan yüzüklerinde ve diğer güzel takılarda ana taş olarak kullanılır. Baget kesim pırlantalar, farklı şekilli bir merkez mücevherin güzelliğini vurgulamak için genellikle yan taşlar olarak kullanılır.

Düz Baget ve Konik Baget

Düz baget elmaslar, karşıt tarafları birbirine dik olacak şekilde mükemmel bir dikdörtgendir. Konik baget elmasları, iki ucundan birinde daha dardır ve yamuk bir şekil oluşturur. Her iki tür baget pırlanta da bir merkez pırlantayı çerçevelerken olağanüstü görünüyor, ancak özellikle üç taş halkada konik bagetlerin görünümünü seviyoruz!

Baget Pırlanta’da Dal Kuyumculuk Etkisi

Dal Kuyumculuk kurulduğu günden bugüne müşterilerinin en kaliteli yüzüklere en iyi şekilde sahip olmasını sağlayan bir kuyumculuk firmasıdır. Bu noktada birbirinden farklı model ve güzellikte ki baget yüzükleri portföyünde bulunduran Dal Kuyumculuk aracılığı ile siz de kendiniz için en uygun olan baget yüzükleri tercih ederek şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanı yapmanız gereken tek şey Dal Kuyumculuk’un ürünlerini incelemek ve bu ürünlerden kendiniz için en uygun olanları tercih etmektir. Hadi, hemen harekete geçin.