Kişiye Özel Takılar


Kişiye özel takılar, adından da anlaşıldığı üzere kişilerin özel istekleri üzerine tamamen onların zevk ve ihtiyaçlarına göre üretilen takılardır. Günümüzde pek çok kadın kişiye özel takılar ile kendilerini çok daha özel ve güzel hissetmektedir.


Takılar, kişilerin en çok dikkatini çeken ve kullanılan aksesuarlar arasında yer almaktadır. Broş, kolye, yüzük, bilezik ve küpe gibi birbirinden farklı ve şık parçalardan oluşana takılar hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen ürünlerdir. Takılar bir giysi ya da kişilerin vücutlarına tutturulabilmektedir. Yüzyıllar boyunca değerli ve metal taşlar ile kombin edilerek oluşturulan takılar günümüzde değerli taşlar olmadan da oluşturularak kadınların ve erkeklerin beğenisine sunulabilmektedir. Günümüzde bilinen en eski takıların ise arkeolojik eser Nassaarius kabuklarından yapıldığı bilinmektedir. Takıların temel formları kültürden kültüre göre değişkenlik göstermektedir. Ancak kültür ne olursa olsun takıların kullanımı uzun ömürlüdür. Tarihsel olarak stil ve tasarım açısından da günümüzde kullanılan en fazla formunun Asya’dan etkilendiğini ifade edebiliriz. Takıların yapımında genellikle kehribar, mercan ve diğer çeşitli değerli taşlar kullanılmaktadır. Bunun dışında değerli metaller ve boncuklar da takı yapımında kullanılan aksesuarlardır. Pek çok kültürde takılar özellikleri, sembolleri ve desenleri bir statü olarak yer almaktadır. Bu doğrultuda takıların yoğun bir şekilde kullanıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.


Kişiye Özel Takılarda Kullanılana Mücevherler


Kişiye özel olarak üretilen takılarda çeşitli mücevherler ve taşlar kullanılmaktadır. Şimdi gelin kişiye özel olarak hazırlanan takılardan kullanılan mücevherleri hep birlikte inceleyelim.


Elmas


Elmas, hem kişiye özel takılarda hem de seri üretim takılarda son derece yoğun bir şekilde takılan değerli bir taştır. Günümüzde pek çok kadının kolyesinde, bileziğinde, yüzüğünde elmasları görebilmek mümkündür. İlk olarak Hindistan’dan çıkarılmış olan elmas, 2005 yılında Rusya, Botswana, Avustralya ve Kanada’da üretilmeye devam etmiştir. Söz konusu ülkelerde birincil kaynaklar arasında yer alan elmas, İngiliz Kraliyet mücevherleri 3,106.75 karat olarak günümüzde bulunan en kaliteli elmaslardan bir kısmını içermektedir. Elmas, günümüzde evlilik yüzüklerinde de yoğun bir şekilde talep görmektedir.


Kehribar


Kehribar, kişiye özel bir şekilde üretilen takılar arasında yer alan önemli ve hoş bir mücevherdir. Kehribar ağaç reçinesinin zaman içerisinde sertleşerek oluşması ile elde edilen antik otantik ve organik bir taş olan kehribar, taşın özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Kehribar ağaç reçinesinin kehribar taşına çevrilebilmesi için ağacın en az bir milyon yaşında olması gerekmektedir. Kehribar genellikle küpe, yüzük gibi takılarda çok daha yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.


Ametist


Ametist, kişiye özel takılar arasında yer alan son derece önemli bir taştır. Tarihsel kuvars ailesinin en değerli taşları arasında yer alan ametist, koyudan açık renge doğru değişen mor rengi ile adeta bir hazine değerindedir. Ametist taşı ile yapılan kişiye özel takıların sağlığa da çeşitli etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ametistten üretilen takıların son derece yoğun bir şekilde tercih edildiğini söyleyebiliriz.


Yeşim taşı


Kişiye özel takılarda kullanılan en önemli taşlardan bir tanesidir. Yeşim taşı son derece değerli, özel ve güzel bir taştır. Yeşim taşı en yaygın olarak yeşil rengi ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra yeşim taşının farklı renkleri olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz. Asya kültürü, Asya tarihi ve Asya geleneği ile bağlantılı olan bir taştır. Küpe yapımında kolye yapımında yoğun bir şekilde kullanılan yeşim taşı, kişiye özel takıların en önemli taşıdır.


Kuvars


Kuvars, kişiye özel takılar da kullanılan taşlar arasında yer almaktadır. Kuvars, çeşitli boyutlarda ve renkler üretilen kristal taşların ailesi arasında bulunmaktadır. Tanınmış türler arasında bulunan gül kuvars ve dumanlı kuvars gelir. Sitrin ve ametist gibi diğer değerli taşlar da kuvars ailesinden gelir. Kuvars kişiye özel takılarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.


Siz de yukarıda bahsedilen taşlardan oluşan kişiye özel takılara sahip olabilirsiniz!