Korona Karantina Günlerinde Sanal Müzeleri Online Olarak ZiyaretKoronavirüs nedeniyle evlerimize kapanarak, günlerimizi karantina altında geçirmeye başladık. Evlerimizde zamanı sıkılmadan değerlendirebilmek için , bu blog yazımızda sizlere online olarak gezebileceğiniz müzeler hakkında bilgi vereceğiz.

Haydi müze gezilerini evinize taşıyalım!


Sanal Olarak Gezebileceğiniz En İlgi Çekici MüzelerEfes Müzesi /İZMİR

Efes Müzesi, Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir.


Troya Müzesi /ÇANAKKALE

Troya Müzesi , UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Troya Antik Kentinde yer almaktadır. 3.000 m2 sergi salonu, 11.200 m2 kapalı alana sahiptir.


Göbeklitepe Örenyeri / ŞANLIURFA

Tapınak olarak  ibadet etmeye hizmet eden Göbeklitepe,yerleşim yeri olarak kullanılmamıştır. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş ve  Türkiyede’de’’ 2019 Göbeklitepe Yılı” ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 12 bin yıllık bir geçmişiyle insanlık tarihini değiştirmiştir. Dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınma (kült) merkezi sayılan Göbeklitepe ile dinsel inanışın yerleşik yaşama geçişteki etkisi kanıtlanmıştır.


Ayasofya Müzesi /İSTANBUL

Tarihe meydan okuyan ve tüm külterilerin izlerini içerisinde taşıyan bir başyapıttır Ayasofya. İstanbul'daki en büyük Doğu Roma kilisesidir. Üç kez inşa edilmiş, dünyanın en eski katedralir. Baş döndürücü mimarisi, dev kubbesi, yekpare mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle tarihin en eşsiz başyapıtlarındandır.


Kapadokya Açıkhava Müzesi / Göreme

Kapadokya Açıkhava müzesi, Unesco Dünya Mirası listesine 6 Aralık 1985 tarihinden beri yer almaktadır.M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar, manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Açıkhava müzesinde; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gezilebiliyor.


Mevlana Müzesi/ Konya

UNESCP 2007 yılımı Mevalana Yılı ilan etmiştir. Mevlana Celalettin Rumi'nin aşka ve kendini bilmeye dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve etkilemiştir. ‘’Ne olursan yine gel’’ felsefesiyle, hoşgörünün evrenselliğini ve önemini vurgulamış ve dünyada kabul görmüştür.


Antalya Müzesi/ Antalya

Antalya Müzesi, Alt Paleolitik Çağ'dan Roma Dönem’ine kadar uzanan bir dönemi yansıtır. Akdeniz antik uygarlığı Likya”, “Pamfilya” ve “Pisidya”ya adanan Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü aldı.