Korona Sonrası Altın Fiyatları Nasıl Olacak?

Korona virüsün her geçen gün yayılması ile birlikte ciddi bir şekilde etkilenen piyasalar hala kendine gelmiş değil. Özellikle altın yatırımcılarının çeşitli söylentiler nedeni ile tedirgin olması altın fiyatlarının geleceğini sorgulatıyor. Dal Kuyumculuk olarak yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte altın ile ilgili gelecek senaryoları hakkında sizleri bilgilendirmeyi arzuluyoruz. İşte altında olası senaryolar!

Korona Sonrası Olası Senaryolar ve Altın

Korona virüsün yayılması öncesinde altında var olan seviyeler normal değerler olarak kabul edilirken altın yatırımcıları haftalık ve aylık kırılmalar neticesinde karlılık peşinde koşuyordu. Ancak 2019 yılının sonu itibarı ile gözlemlenen artış dalgası COVID-19 salgını ile birlikte zirve yaptı. Şimdilerde hem ons hem de gram tarafında tarihi seviyeler zorlanırken yatırımcıların kafasında bu seviyelerin kalıcı mı yoksa geçici mi olacağı sorusu var! İşte olası senaryolara göre altında gözlemleyebileceğimiz durumlar.

Aşı Bulunursa Altın Düşer mi?

Altının çıkış trendi uzun süredir devam ederken Ağustos ve Eylül aylarında gelen aşı haberleri ile COVID-19 salgınının artık son bulacağı düşüncesi hâkim olmaya başladı. Bu düşünce ile birlikte piyasalarda görülen hareketlenmeler genellikle yatırımcıların tepki satışları nedeni ile bir anda gerçekleşti. Rusya’nın aşıyı gerçekten bulduğu düşüncesi ile gelen toplu satışlar sonrasında altında ciddi bir geri çekilme olmasa da geri çekilmeler görüldü.

Aşının gerçekten bulunup bulunmadığı belli olmamışken bu denli bir refleksin görülmesi aslında endişe satışları olarak kabul edildi. Bu da piyasalarda ciddi bir değişkenliği değil endişe durumundan kaynaklı değişimlere işaret etti. Piyasaların aşı ile ilgili daha net bilgiler elde etmesi sonrasında altın tarafında kayıpların toparlanması söz konusu oldu. Aşının bulunması haberi dahi bu değişimi tetiklerken bulunması nasıl bir sonuç doğuracak peki?

Aşının bulunması sadece altın piyasasında değil bütün piyasalarda bir geri çekilmeye neden olabilir. İnsanların belirsizlikten kurtularak yeni yatırım araçlarına yönelmesi güvenli liman olan altından çıkışı tetikleyebilir. Ancak bu çıkışın çok ciddi seviyelerde olması beklenmiyor. Bu nedenle altında çok ciddi düşüş ve dalgalanmalar kısa vadede mümkün değil.

Aşı Bulunmazsa Ne Olur?

Aşının bulunmaması altın yatırımcısı için çıkış trendinin devamı anlamına geleceği gibi belirsizlik nedeni ile altına yönelişlerin artmasına da neden olacaktır. Nitekim aşının bulunamaması ve vakaların tekraren artış göstermesi insanlar adına kaçışın temelini teşkil edecektir. Aşı bulunmadığı sürece insanların altına doğru yönelmesi muhtemel görünürken bu yönelişin de altın fiyatlarındaki yükselme yönlü trendi tetikleyeceği açıktır. 

Siz de altın konusunda yatırımlarınızı şekillendirmek istiyorsanız kesinlikle aşı haberlerini ve diğer politik gerilimleri yakından takip etmelisiniz. Pek çok yatırımcının sadece grafikler üzerinden değerlendirmeler yapması COVID-19 etkisini göz ardı etmesi ve politik gerilimleri hiç düşünmemesi altında nasıl bir trend olacağının görülememesine neden olur. 

COVID-19 Dışında Altını Neler Etkiler?

Altın yatırımcılarının dikkatli olması gereken konular arasında hiç şüphesiz COVID-19 salgını dışında kalan konular da var elbette. Zira COVID-19 salgınının insanları ciddi bir belirsizliğe itmesi kadar belirsizlik doğuracak konular vardır. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz siyasi gerilim ve çatışmalardır. Dünyada görülen bölgesel çatışmaların yanı sıra küresel krizlerin de zaman zaman altın fiyatları üzerinde etkili olması insanlar için ciddi problemlerin yaşanmasına neden oluyor. Bu durumda altın yatırımcısı olarak harekete geçmek istiyorsanız gözlerinizi son dakika haberlerinden ayırmamanız gerekir. 

Dal Kuyumculuk Ne Diyor?

Altın, dünyanın her yerinde bir yatırım aracı olarak kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Zaman zaman ziynet eşyası olarak kullanılan bazen de yastık altı olarak tabir edildiği şekliyle saklanan altınların zaman içerisinde kazanç sunması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle Dal Kuyumculuk olarak sizlere önerimiz kazancınızı altın olarak değerlendirmeniz olsa da bunu uzun vadeli yatırımlar için yapmanızdır. (Bu bir yatırım tavsiyesi değildir)

Altının bir yatırım aracı olarak kısa vadede kazanç sağlamıyor olması üstelik ülkemizde altın alışları üzerinden vergi kesiliyor olması bu durumda çok beklemenizi gerektirir. Siz de kıyıda köşede bir altınım olsun istiyorsanız Dal Kuyumculuk sayesinde külçe altın, cumhuriyet altını veya diğer altın çeşitlerinden bir tanesini satın alabilirsiniz. Kazanç sağlamanıza yardımcı olacak olan Dal Kuyumculuk ile kazançlı çıkmak çok daha mümkün!