Korona Virüs ile İlgili Çarpıcı Araştırma

2019 yılının son evresinde Çin’de ortaya çıkan Corona virüs tüm dünyayı etkisine almaya başarırken Türkiye’de ve dünyada virüsün yayılması adına çeşitli çalışmalar devam ediyor. Öncelikle virüsün yayılma hızı düşürülmeye çalışılırken diğer yandan da yapılan araştırmalarla virüsün ortadan kaldırılması için çarpıcı araştırmalar yapılması hedefleniyor. Türkiye’de aşı çalışmaları devam ederken dünyada da pek çok ülke aşı çalışmaları konusunda çarpıcı gelişmeler elde ettiğini ifade ediyor. 

Sağlık kuruluşları corona virüse karşı çalışmalarını sürdürürken birey olarak bizlerin de üzerimize düşeni yapması ve korona virüse karşı önlemleri alması gerekiyor. Bu anlamda corona virüsün ne olduğu ve bu salgına karşı neler yapıldığını incelemek gerekir.

Corona Virüs Nedir?

Coronavirüs; daha önce Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinde görülen MERS ve SARS hastalıklarına nneden olan virüs ailesinin genel adıdır. Nitekim günümüzde görülen Corona virüs aslında bir hastalığın adı değil hastalığa neden olan virüsün genel adıdır. Bugünkü salgının COVID 19 olarak tanımlanması daha doğru olan durumdur. İnsanlarda görülen ve henüz hayvanlarda görülmeyen COVID 19 başta solunum yolları olmak üzere insan vücudunda çok ciddi hasarlara neden olur. Bu nedenle hastalığa kapılan kişilerin çok dikkatli olması ve çevresindekilere bulaştırmaması konusu önemlidir. Peki, Korona virüs nedeniyle görülen COVID 19 hastalığının belirtileri nelerdir? Hangi belirtilerle karşılaşmanız durumunda COVID 19’dan şüphe etmeniz gerekir?

Corona Virüs COVID 19 Belirtileri Nelerdir?

COVID 19 hastalığının size bulaştığını anlayabilmeniz için aşağıdaki belirtilerle karşılaşıp karşılaşmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda aşağıdaki belirtilerin bir veya birden fazlasını yaşıyorsanız hemen bir sağlık ekibinin eve gelmesi için başvuruda bulunmalısınız.

Vücut sıcaklığınız 38,3 ve üzerindeyse ve bu birkaç gün sürüyorsa,

Kuru öksürük durumu gözlemleniyorsa,

Boğaz ağrısı yaşıyorsanız,

Nefes almada zorluk varsa,

Şiddetli baş ağrısı,

Bağışıklık sisteminde problem olan ve kronik hastalık yaşayan kimseler için bu hastalığın bulaşması çok ciddi riskler teşkil eder. Bu nedenle kronik rahatsızlıklarınız varsa COVID 19’dan olabildiğince uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Peki, COVID 19’dan sakınmak için neler yapmak gerekir? COVID 19’un bulaşmaması adına nasıl önlemler almak gerekir?

Korona Virüs Nasıl Bulaşır?

COVID 19’un insanlara bulaşmasında en önemli rolü temas oynar. Bu nedenle bireylerin birbirine yakın durmaması ve temastan kaçınması gerekir. Özellikle ülkemizde son düzenlemelerle birlikte insanların birbirine yakın durması ve temastan kaçınması adına gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. Birey olarak üzerinize düşeni yapmak ve toplum sağlığını riske atmamak adına elinizi sık sık yıkamalısınız. Özellikle elinizi bir yerlere sürdüğünüzde ağzınız, gözünüz ve yüzünüze doğrudan temas etmemelisiniz. Elinizi yıkarken özellikle 20 saniyelik bir yıkama gerçekleştirmeli ve temizliğe maksimum derecede hassasiyet göstermelisiniz.

Corona Virüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dünyaya Çin’den yayılan ve etkisini şiddetli bir şekilde sürdüren Corona Virüs salgınına karşı henüz geliştirilmiş etkili bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sağlık kuruluşlarında hastaların iyileşmesi adına gerekli önlemeler alınırken solunum yollarında gerekli işlemlerin yapılması adına çalışmalar hızla devam etmektedir. Korona virüsüne karşı etkili bir yöntem olarak kesinlikle koruyucu uygulamalara başvurulması gerekir. Bu anlamda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Korona virüsünden korunma yöntemleri bağlamında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgular.

Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor!

WHO yapyığı geniş bilgilendirmelerle insanların birbiri ile temas etmemesi ve olabildiğince birbirlerinden uzak durması üzerine uyarılarda bulunuyor. Bu kapsamda insanların hastalıktan korunmak adına şunları uyguluyor olması gerekir;

Hastalığa yakalanmış kişilerle doğrudan veya dolaylı yoldan teması kesinlikle engellemelisiniz,

El hijyeni corona virüse karşı en önemli silahtır. Bu nedenle sabun ve su ile 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamalısınız. Sabun bulunmayan yerlerde el antiseptiği kullanmaya özen göstermelisiniz,

Hastalığın yayılmasını kısıtlamak adına maske ve eldiven kullanımına dikkat etmelisiniz, 

Et, yumurta ve diğer hayvansal ürünleri iyice pişirmeden tüketmemelisiniz,

Kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli ve kapalı mekanlardan olabildiğince uzak durmalısınız,

Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeye riayet etmeli ve insanların çok sık tuttuğu yerleri tutmamaya dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki detaylara dikkat etmeniz durumunda hastalıktan kurtulabilecek olacağınızı ifade etmek gerekir. Dal Kuyumculuk olarak sağlıkla kalmanızı ve uyarıları dikkate almanızı umuyoruz!