Koronada 2. Dalga İhtimalleri

Korona veya tıbbi ifade ile COVID-19; 2019 yılının sonundan başlayarak hayatımızı etkilemeye başlayan ölümcül bir salgın… İnsan yaşamını her yönü ile etkileyen ve 2020 yılının yarısından fazlasını evlere hapsolmuş bir şekilde geçirmeye neden olan salgınla ilgili korkutucu ön görüler geliyor.

Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alarak yüz binlerce insanın yaşamını kaybetmesine neden olan bu salgın Haziran-Temmuz aylarında etkisini bir nebze yitirdi. Yaşamın yavaş yavaş normale dönmeye başlaması ile insanlık tedbirleri gevşetse de virüsün 2. dalga ile etkisini tekrar hissettireceği söyleniyor. Uzmanların farklı şekillerde yorum yapması insan yaşamını ciddi derecede etkilerken yatırım yapmayı arzu eden girişimciler için de belirsizliğin varlığı ciddi sorun teşkil ediyor.

COVID-19’un İlk Dalgasında Ne Olmuştu?

Sosyal yaşantının neredeyse durma noktasına geldiği ve üretim tesislerinin üretime ara verdiği ilk dalgada piyasaların da çok ciddi etkilendiğini vurgulamak gerekir. Fiyatlarda görülen ciddi artışlar ve yatırımcıların karar almakta zorlanmaları çok kırılgan bir dönemin geride kalmasına neden oldu. COVID-19 etkisini yavaş yavaş azaltırken piyasalar da eskiden olduğu gibi hareketlenmeye başladı. Bu noktada altın alım satımlarında görüle artış kuyum sektörüne ciddi katkı sağladı. Ancak bu yaz yine de beklentilerin altında kalınması durumuna engel olunamadı.

Altın alım ve satımı girişimciler açısından bir nebze canlı kalsa da yaz sezonunun düğün sezonu anlamına gelmesi bu sene kuyum sektörünü güldürmedi. Nitekim COVID-19 salgını nedeniyle düğünlerin yapılmaması veya yapılsa dahi düğünlerin istenen seviyeye ulaşamaması hayal kırıklığı yarattı. Normalleşmeye geçiş aşamasında salgının bir anda artması yine daha sıkı önlemler alınmasını gerekli kılmış ve düğün sektörü neredeyse durma noktasına gelmiştir. 2. dalga ihtimalleri elbette bu durumun yaşanmasında daha da ciddi etkiler yaratmıştır.

2020’nin Geri Kalanında Nasıl Bir Senaryo Olacak?

COVID-19 salgını 2020 yılını büyük anlamda etkiledi ve yeni yıl gelene kadar da eskiden olduğu kadar normal bir yaşam sürmenin çok mümkün olmayacağı söyleniyor. Bu anlamda düğün sezonundan ümit kesilmiş olsa da yatırımcılar nezdinde alışverişi daha canlı olacağı ve altın piyasalarının her geçen gün daha da hareketleneceğini söylemek gerekir.

Altının son zamanlarda tarihi rekorlar kırması külçe altın ve çeyrek altın gibi yatırım araçlarının daha da güvenilir liman olmasını sağlamıştır. Yatırımcıların döviz ve diğer emtia yerine altına yönelmesi altına olan güvenin ne denli yüksek olduğunu gösteriyor. Nitekim altın da kendisine gösterilen güveni boşa çıkarmamış ve yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür. Siz de dalgalanmalardan en az etkilenmek ve güvenilir yatırım araçları ile kazancınızı sürekli kılmak adına altını tercih edebilirsiniz. Üstelik altın yatırımı yapmak için çok büyük miktarlara sahip olmanıza da gerek yok küçük altın alarak dahi altın yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

COVID-19 2. Dalgası Gelirse Altında Durum Ne Olur?

COVID-19 salgını ilk dalgada insanların çok ciddi manada etkilenmesine neden olurken piyasalarda önemli bir kırılmaya neden oldu. Ancak COVID-19 ikinci dalgası olması halinde dalgalanmanın bu denli fazla olacağı düşünülmüyor. Elbette uzmanlara göre bunun belli başlı nedenleri var.

Salgının ilk aşamasında gelecek kaygıları çok ciddi seviyelere ulaşan bireylerin yatırımlar konusunda çekingen davranmaları ve farklı tepki vermeleri piyasalarda kırılganlığın artmasına neden oldu. Zira insanlık 1 ay sonra nasıl bir durum yaşayacağını bilmiyordu. Ama ilk dalganın yaşanmasının üzerinden geçen hayli zamanda yatırımcıların az çok nasıl bir karar alacakları tahmin edilebiliyor.

COVID-19 ilk etapta insanlığın sonu mu sorusunu gündeme getirse de 2. dalga olması halinde dahi daha ciddi bir kırılma yaşanması beklenmiyor. Bu nedenle en güvenilir yatırım aracı olan altını tercih etmeniz sizlerin avantajına oluyor.

Altın Almak Kazandıracak mı?

Altın alım satımının para kazandırıp kazandırmayacağı üzerinde net tahminlerde bulunmak doğru olmasa da altının sürekli bir yatırım aracı olması ve dalgalanmanın diğer yatırım araçlarına nazaran daha düşük olması dikkat çekiyor. Siz de uzun vadede sizlere kazanç getirecek bir yatırımın altına imza atmak istiyorsanız Dal Kuyumculuk ayrıcalıkları ile altın satın alabilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli alışverişin tek adresi olan Dal Kuyumculuk size kazanç elde etmenin kapılarını aralar.