Küçük Ölçekli Yatırımcıların En Favori Birikim Aracı Küçük Altın (Çeyrek Altın)

Yatırım araçlarının doğru bir şekilde değerlendirilerek risklerin minimum seviyeye indirilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda yatırımcılar açısından güvenli bir limanın tercih edilmesi ve olası kayıpların azaltılması mühimdir.

Yatırım yapmak isteyen hemen herkes açısından en önemli araç altın olarak kabul edilir. İster kilolarca olsun ister gram bazında olsun altının yıllardır en çok kazandıran araçlardan bir tanesi olduğu biliniyor. 2020 yılında COVID-19 salgını yaşanırken dahi yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başaran ve bu yönü ile küçük yatırımcıların ilk tercihi olan küçük altın dikkat çekmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizlere küçük altını ve bu altına yatırımın size kazandırabileceklerini açıklamayı hedefliyoruz.

Çeyrek Altın Nedir?

Çeyrek altın veya halk arasında bilinen adı ile küçük altın; darphane tarafından çıkarılan ve bir Cumhuriyet Altınının 4’te 1’i olarak ifade edilen altındır. 22 Ayar altından üretilen ve alım satımı daima kazançlı bir işlem kabul edilen bu altının alış ve satış işlemleri arasında yaklaşık 10 TL fark bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Kuyumcular nezdinde alım ve satım arasındaki fark bir kazanç kaynağı olsa da altın piyasalarındaki artışlar nedeni ile küçük altındaki artışların yatırımcılar için önemli olduğu biliniyor. Genel itibarı ile konuşmak gerekirse küçük altın zaman zaman yaşanan düşüşler dışında değeri sürekli artan bir yatırım aracı olmuştur. Bu nedenle ihtiyaç duymadığınız ve yatırım maksadı ile sakladığınız birikiminiz varsa bunu çeyrek altın olarak değerlendirmeniz sizin açınızdan daha doğru olur.

Çeyrek Altın Piyasaları Neye Göre Hareketleniyor?

Çeyrek altın piyasasının neye göre hareketlendiği ve insanların yatırım yaparken hangi argümanları dikkate almaları gerektiği oldukça önemlidir. Küçük ölçekli yatırımcılar açısından riske atılan miktarlar göreceli olarak çok da küçük değildir. Bu anlamda piyasaların takip edilmesi ve altında ortaya çıkabilecek olası hareketlenmelerin tahmin edilmesi önemlidir. 

Ülkemizde altın piyasasını etkileyen 2 temel faktör vardır. Bunlardan ilki Altının ons fiyatıdır. İkinci faktör ise USD/TL kurudur. Altın ons fiyatı dünyada USD üzerinden değerlendirildiğinden ülkemizde altın fiyatları konusunda iki faktörün ele alınmasını gerekli kılar. Bu anlamda ons ve USD yükseldikçe küçük altında hareketlenmeler yaşanabileceği söylenebilir. Ancak bu hareketlenmeleri önceden okuyup artış gerçekleşmeden yatırım kararı almak çok daha avantajlı olur.

Küçük Altın Yatırım Dışında Nerelerde Kullanılır?

Küçük altın Anadolu’da yatırım amacıyla en çok kullanılan emtia türü olsa da bu konuda farklı kullanım alanlarının bulunduğunu da söylemek gerekir. Özellikle düğün sezonlarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan küçük altın düğüne gidildiğinde gelin ve damada hediye olarak takdim edilir. Bu yönü ile Anadolu kültürünün en önemli parçalarından biri olan küçük altını siz de sevdiklerinize hediye olarak sunabilirsiniz.

Küçük Altın Fiyatları Artacak mı?

Çeyrek altın fiyatları daima artış gösteren ve dalgalanmanın neredeyse hiç yaşanmadığı emtia olarak kabul edilir. Bu anlamda küçük bir yatırımcı olarak paranızı değerlendirmek adına Dal Kuyumculuk’tan hemen küçük altın alışverişi yapabilirsiniz. Peki, küçük altın konusunda son 5 yıllık periyot değerlendirildiğinde nasıl bir grafik gözlemlenir?

2015 yılının Temmuz ayına bakıldığında küçük altın yaklaşık 155 TL civarında seyretmiştir. Bu yönüyle bugünkü değerlerinin çok altında olan küçük altının 5 yıllık sürede değerini 4’e katladığı görülüyor. 2020 yılının aynı ayında küçük altının değeri 665 TL civarındadır. 5 yıllık periyodun çok uzun bir süreç olduğunu düşünen yatırımcılar için 3 yıllık döneme bakıldığında küçük altının 2017 Temmuz ayında 235 TL seviyesinde olduğu görülecektir. Bu anlamda yine 2 kattan fazla bir artış vardır. Son 1 yılda dahi değeri 250 TL’ye yakın artış gösteren küçük altını siz de satın alarak kazancınızı yükseltebilirsiniz.

Küçük Altın’da Kayıp Yaşar mıyım?

Yukarıda ifade edilen değerlendirmeler ışığında küçük altında kayıp yaşanması çok muhtemel değildir. Zira uzun vadeli yatırım kararları almak isteyenler için küçük altın tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Siz de bu altından yana tercih kullanın ve kazancınızı yükseltin. Küçük altın satın almak için tek yapmanız gereken Dal Kuyumculuk ile iletişime geçerek talebinizi iletmek. Diğer bütün detayları uzmanlarımız sizin adınıza halledecektir.