Mücevherlerde İnci Kullanımı

Pırlantaları sonsuza kadar var olduğu söyleniyor. Ancak insanlar incileri herhangi bir kesme taştan çok daha uzun süredir değerli olarak kabul ediyorlar. Doğal istiridye yataklarında bulunan inciler, MÖ 2300'lerin başlarında Çin kraliyet ailesine hediye olarak sunuldu. Ve antik Roma'da inciler o kadar değerli görülüyordu ki, yönetici sınıflarla sınırlıydı. Mücevher olarak bu kadar uzun bir kullanım geçmişine sahip olan inciler, gizem ve entrika ile çevrelenmiştir. Ancak modern çağda incilerin sembolik değerine katılma olasılığımız daha düşük olsa da zamanın geçmesine rağmen zahmetsiz bir güzellik havası taşıdıkları konusunda genel olarak kabul görüyor. O halde incilerin en değerli taşlarımızdan biri haline gelmesi şaşırtıcı değil.

İncilerin Tarihi

Resmi olarak dünyanın en eski mücevheri olan inciler, yazılı tarihin çok öncesinden beri saygı görüyor. Bu nedenle keşifleri özellikle tek bir kişiye atfedilemez, ancak ilk olarak deniz kıyısında yiyecek arayanlar tarafından keşfedildiklerine inanılmaktadır. MÖ 420 yılına dayanan bir Pers prensesinin lahitinde bulunan ve şu anda Paris'teki Louvre'da sergilenen inci takı parçası sayesinde bin yıldır bir süsleme biçimi olarak giyildiklerini biliyoruz.

İnciler, MÖ 2300'lerin başlarında Çin kraliyetine hediye olarak sunulurken, antik Roma'da inci mücevherler nihai statü sembolü olarak kabul edildi. Küresel mücevherler o kadar değerliydi ki, MÖ 1. yüzyılda Jül Sezar inci takmayı yalnızca yönetici sınıflarla sınırlayan bir yasa çıkardı.

Basra Körfezi'ndeki doğal istiridye yataklarının bolluğu, incilerin Arap kültürlerinde de büyük önem taşıdığı anlamına geliyordu. Efsaneye göre incilerin, istiridyelerin denize düştüğünde yuttukları çiy damlalarından oluştuğunu belirtti. Kültür incilerinin ortaya çıkmasından önce, Basra Körfezi inci ticaretinin merkezindeydi ve petrolün keşfedilmesinden çok önce bölgede bir zenginlik kaynağıydı.

İnci Çeşitleri

İnci takı seçerken bilinmesi gereken ilk şey sahte incilerin gerçek şeyle eşleşmediği ve hatta birbirleriyle karşılaştırılmaması gerektiğidir. Başlangıç noktası olarak, doğal olarak yetiştirilmiş taşlar olan, şekli, boyutu ve rengi organik olan ve birkaç çeşidi bulunan kültür incileri aramak isteyeceksiniz.

Akoya İncileri

Klasik inci olarak da bilinen Akoya incileri, inci takılarda kullanılan inci çeşitleri arasında en yaygın olanıdır. Tuzlu suda kültür incisidir ve Japonya, Çin ve daha küçük durumlarda Vietnam'da yetiştirilmektedir. Çoğu durumda, Akoya incisi mükemmel yuvarlaktır, bu da onu klasik gibi mücevherler için mükemmel bir mücevher haline getirir. Sadece 7 mm çapında olan en küçük ticari inci çeşididir. Beyaz ve krem tonlarında ve gül ve gümüş tonlarında gelir.

Tatlı Su İncileri

Tatlı su incileri, tüm inci türlerinin en bol olanıdır ve Akoya incisi ile aynı parlaklığa sahip olmasalar da çok benzersiz şekillerde gelirler ve eksantriklikleri nedeniyle kuyumcular tarafından aranırlar. Tatlı su incileri de boyut olarak değişir ve beyaz, pembe, lavanta ve kremsi ve pembe beyazlar gibi birçok renk ve tonda gelir.

Tahiti İncileri

'Siyah inci' olarak da bilinen Tahiti incileri, siyah dudaklı inci istiridyesinden gelir. 1900'lerin ortalarında ticari olarak değerli hale gelene kadar çoğunlukla bilinmiyorlardı ve şimdi dünyadaki en nadir ve en pahalı inciler arasında yer almaktadır. İsimlerine rağmen Tahiti'den gelmiyorlar. Çoğunlukla Fransız Polinezyası, Cook Adaları, Mikronezya Adaları ve Japonya'da yetiştirilmektedir. Ancak yalnızca Fransız Polinezyası'nda yetiştirilenlere Tahiti İncileri denebilir. Ve 'siyah inci' olarak bilinmelerine rağmen, çok nadiren saf siyahtırlar. Tahiti incilerinin çeşitleri gümüş, güvercin grisi, çok koyu kömür grisi ve çikolatadır. Ve armonileri çikolata, fıstık, gök mavisi, kiraz, patlıcan, gümüş, çelik ve mavi yeşildir.

Güney Denizi İncileri

Güney Denizi İncileri, dünyadaki en nadide ve en değerli incilerdir. Sınırlı ekim alanları ve uzun ekim süreleri nedeniyle yumuşak ve lüks bir parlaklığa sahiptirler. Renkleri optik beyazdan koyu bal altınına kadar değişir. Nadiren tamamen yuvarlaktırlar, bu nedenle güney deniz incilerinden yapılmış uzun inci takı dizilerini görmek pek olası değildir. Avustralya'nın kuzeybatı kıyılarının yanı sıra Filipinler ve Endonezya'da yetiştirilirler. İnci takılar satın almak için ilham aldıysanız temasa geçmekten çekinmeyin .  

Bir Sembol Olarak İnciler

Birçok antik toplumda inciler ayı sembolize ediyordu ve büyülü özelliklere sahipti. Eski Çin uygarlıkları inci takmanın bir kişiyi ateşten ve ejderhalardan koruduğuna ve diğer kültürlerin onları iffet ve alçakgönüllülükle ilişkilendirdiğine inanıyordu. Viktorya dönemi İngiltere'sinde küçük tohum incileri, gözyaşlarını sembolize etmek için genellikle yas takılarında kullanılmıştır.