Nişan Yüzüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nişan yüzüğü alışverişi heyecan verici! Sonunda aradığınız aşkı buldunuz ve şimdi soruyu sormak için mükemmel yüzüğü arayışındasınız. Nişan yüzüğü alışverişi çok eğlenceli olsa da biraz kafa karıştırıcı da olabilir, özellikle daha önce hiç yapmadıysanız. Bir yüzüğe “Ben yaparım” demeden önce eğitim almanıza yardımcı olmak için, işte bir nişan yüzüğü satın almadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

4C'yi bilin

Çoğu insan gibi bir elmas nişan yüzüğü arıyorsanız, elmasınızı satın almadan önce 4C'leri anlamak isteyeceksiniz. 4C'ler bir elmasa verilen kalite derecelendirmeleridir. İşte 4C'lere kısa bir genel bakış:

Kesim: Bir elmasın ne kadar iyi kesildiğini gösteren ve ışığı nasıl yakaladığını etkileyen bir derecelendirmedir.

Renk: Beyaz bir elmasın ne kadar renksiz olduğunun bir ölçüsü.

Berraklık: Bir elmasın hem içeride hem de dışarıda ne kadar kusursuz olduğuna dair bir derecelendirme.

Karat: Bir elmasın ne kadar büyük olduğu konusunda size fikir verebilecek bir ağırlık ölçümü.

Mücevher Uzmanları Elmas Kesimine Öncelik Veriyor

4C'lerin her biri önemli olsa da mücevher uzmanları genellikle bir elması değerlendirirken kesime öncelik vermenizi önerir. Nedenini ediyor musunuz? Eğer bir elmas kalitesiz bir kesime sahipse, ışığı iyi yansıtmaz, bu da onun donuk ve loş görünmesine neden olur. Buda mücevher uzmanlarının önceliğini elmasın kesime vermesini sağlar.

Şekle Karar Verin

Nişan yüzüğünüzün stili üzerinde en büyük etkiye sahip olan iki şey, merkez taşınızın şekli ve yerleştirme stilinizdir. Şekil, elmas merkez taş şeklinizi ifade eder (yuvarlak, oval, prenses, zümrüt vb.) Ve her şeklin farklı bir stili vardır. Nişan yüzüğünüzün ayarı da tarzını etkileyecektir. Ayarlar klasik, vintage esintili, modern, benzersiz ve çok daha fazlası olabilir.

 Önceden Sipariş Verin

Önceden belirlenmiş bir nişan yüzüğü satın almadığınız sürece, kuyumcunuzun istediğiniz pırlanta nişan yüzüğünüze yerleştirmek için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Ek olarak, bazı nişan yüzükleri yalnızca sipariş verdikten sonra yapılır ve bu biraz zaman alabilir. Bu nedenle, teklif etmek istediğiniz tarihe kadar nişan yüzüğünüzü aldığınızdan emin olmak için yüzüğünüzü önceden sipariş edin. İyi bir kural, 6 hafta önceden sipariş vermektir, bu da size bol miktarda nefes alma alanı sağlar, ancak yüzüğünüzün tam olarak ne zaman tamamlanacağı konusunda kuyumcunuza danışın.

Harcanacak "Doğru" Bir Tutar Yok

Nişan yüzüğünüz için harcamanız gereken belirli bir dolar miktarı olduğunu duymuş olabilirsiniz. İnsanlar genellikle 3 aylık maaşı bir nişan yüzüğüne harcamanız gerektiğini söylüyor. Ancak, bir nişan yüzüğüne harcamanız gereken "doğru" bir miktar gerçekten yoktur. Sadece rahat ettiğin şeyi harcamalısın. Bütçeniz kişisel bir karardır, bu nedenle eski moda "kuralları" takip etmek yerine benzersiz finansal koşullarınızı düşünün. Ardından, nişan yüzüğünüz için istediğiniz kadar az veya çok harcayabilirsiniz.

Daha Sonra Her Zaman Yükseltebilirsiniz

Nişanlandığınızda istediğiniz kadar büyük, gösterişli yüzüğü alamazsanız, her zaman alt seviyeye yükseltebileceğinizi unutmayın. Yıldönümleri veya doğum günleri için nişan yüzüklerini yükseltmek çok yaygındır, bu nedenle hayalinizdeki yüzük şu anda bütçenizde değilse, elmasınızı veya ayarınızı daha sonra her zaman yükseltebileceğinizi bilin.

Değerli Metallerinizi Tanıyın

Nişan yüzüğü ayarları birçok farklı değerli metalde gelir. Ve çoğu kez, aynı ayar stili farklı değerli metallerde yapılabilir. Nişan yüzükleri için en popüler değerli metaller platin, beyaz altın, sarı altın ve pembe altındır. Değerli metal seçiminiz yüzüğünüzün tarzını ve ne kadar bakım gerektirebileceğini etkileyecektir.

Garantiler Mücevher Sigortası ile Aynı Şey Değil

İnsanlar, bu şeyler oldukça farklı olduğunda, genellikle mücevher sigortası için garantileri karıştırırlar. Genel olarak, Zihin Rahatlığı genişletilmiş bakım planımız gibi garantile4, mücevherlerinizin her zaman vitrinde görünmesini sağlamak için yüzüğünüzdeki üretim hatalarından ve günlük yıpranmalardan korur; mücevher sigortası sizi kaza sonucu hırsızlık veya kayıp gibi şeylerden koruyabilir. 

1Özel Yapabilirsiniz

Hayalinizdeki nişan yüzüğünü bulamıyorsanız, her zaman özel bir nişan yüzüğü oluşturabilirsiniz. Özel bir yüzük oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay ve ekonomiktir. Ve özel olarak tasarlanmış ve yaratılmış bir şeye sahip olmak için harcayabileceğiniz fazladan zamana değer. Sürecin sonunda, tıpkı bir çift olarak aşkınız gibi, diğerlerinden farklı olacak bir yüzüğünüz olacak.