Pırlanta Nedir?


Pırlanta elmasın işlenerek 57 yüzlü halini bulmasıdır. Elmas ve pırlanta aslında aynı şeydir. Elmas doğada ham olarak bulunur ve işlenerek pırlanta haline gelir ve mücevher olarak kullanılır. Elmasın %99’u karbondan oluşur. Doğada çok az miktarda bulunur ve çok sert bir taştır. Doğadaki en sert taştır, hiçbir taş onunla boy ölçüşemez. Nadir olarak bulunması ve işlenmesindeki titiz ve zorlu sanattan dolayı çok değerlidir. Çıkarılan elmasın neredeyse yarısı mücevher olarak kullanılabilir. Birçok elmasın yaşı 100 milyon, en değerli elmasın yaşı ise 3 milyardır. Elmasoluşum olarak dünyadaki bir çok oluşumun içerisindeki en yaşlılardan bir tanesidir. Hatta bir çok gezegen ve yıldızlardan bile.

Elmasın BulunuşuElmasın en orijinal hali kimberlit kayalarında bulunur. Diğer kaya türlerlerinde bulunan elmas, kimberlit


 kayasından aşınmayla veya tortunun başkalaşım geçirmelerinden meydana gelmiştir. 

Kayada  bulunma oranı ortalama kırk milyonda birdir. Kimberlit,  magnezyum ve demir bulunduran 


volkanik kaya kalıntısıdır. Kimberlit  derin tabakalarında kanallar şeklinde bulunur. Bazı bölgelerde 


nehir kumlarına da karışmıştır. Elmasın en çok bulunduğu yerler olarak, Güney Afrika (Kimberley’de), 


Güney Amerika, Endonezya ve Hindistan sayılabilir.


Neden Pırlanta?

Pırlanta kadar güzel ışıldayan ve özenerek en usta ellerce şekillendirilen bir taş daha yoktur. Pırlanta kendini, yüzük olarak parmağınıza, bileklikolarak bileğinize yada kolye olarak boynunuza taktığınızda hemen kendini belli eder ve verdiği hissiyatı etrafına yayar. Özel bir bağ kurar sizinle çevresiyle. Bedeninize ait bir element olarak algılarsınız pırlantayı.

Pırlantayı sevmeyen bayan yoktur neredeyse, pırlanta kadar nadide ve eşsiz olma isteği hepimizin derinlerinde yatar. Eşsizlik hissiyatını pırlantanın ışıltısı ve göz kamaştıran güzelliğinde buluruz. Pırlanta kadar tarihe meydan okuyan ve yıllardır güzelliğini kaybetmeyen bir taş yoktur. O nedenle ki aşkın sonsuzluğunu ve güzelliğini yansıtır pırlanta. Sevgilisine ya da eşine pırlanta hediye etmek bu kadar derin anlamları taşımaktır bir bayan için. O nedenle ki pırlanta asırlardan beri bir bayana hediye edilecek en güzel hediyedir.

Evlilik tekliflerinde pırlantanın ifade yeteneği çok güçlüdür. Romantizmi ve aşkın derinliğini bir anda ifade eder karşısındakine. Sevgilinize evlilik teklifinde bulunurken ,tüm sözlerin önüne geçer ve ona duyduğunuz aşkı ve sevgiyi bir anda iletir sevgilinize. Benimle evlenir misin sorusuna gerek bile kalmaz, çoktan söylemiş olursunuz. 14 şubat sevgililer gününde, evlilik yıldönümlerinizde , doğum günlerinde, anneler gününde ve bunun gibi tüm özel günlerde pırlanta karşınızdakine sevginizin ve teşekkürünüzün ne kadar yoğun ve güçlü olduğunun göstergesidir. Bu kadar özel bir taş daha yoktur bu duygusal  gücü simgeleyen.

Pırlanta Alırken nelere Dikkat etmelisiniz?


Pırlanta her bütçeye uygun olarak satılan bir üründür.

İlk önce bütçenizi belirlemelisiniz. Bütçenize göre satın alım yapmak için ,danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere yardımcı olacak uzmanları, bütçenize göre pırlantanın karat ağırlığı, rengi, berraklık ve, kesim kalitesi en yüksek ve güzel olan pırlantayı seçmeniz doğrultusunda yönlendirmesini talep edin. Burada karatı büyük olan değil, göze hoş gelecek bir renkte ve berraklıkta olması sizin için önemli olmalıdır. Karatı büyük bir pırlantanın göze hoş görünmemesi mümkündür. O nedenle bütçenizi açıklarken dürüst olun ve bütçenize göre en iyi taşı talep edin.

1 karat 1.00 ct , yarım karat 0,50 ct olarak nitelendirilir. Piyasada genellikle 1 karattan düşük olan pırlantanın satışı yoğundur. 1 karat ve 1 karattan büyük olan pırlantaların maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı,düşük karattaki pırlantalara göre daha az talep görürler.

Renk ( Color)


En pahalı ve en kıymetli pırlanta renksiz olan pırlantadır. Karbonun en saf hali.

Renk ölçümü pırlantanın sarı renginden beyaz rengine kadar olan kategorilerden oluşur.

Renk sıralması D harfinden W harfine kadar gider. En nadir ve beyaz renge sahip olanlar : E, F,G harfleriyle adlandırılırlar. Yüksek satış hacmine sahip olan pırlantalar ise H, L harfleri ile nitelendirilir. Fiyat ve kalite olarak mantıklı uygun seçeneklerdir. Z ve M arasında isimlendirilen pırlantalarda sarılık oranı gözle belli olur en son seçenek olarak piyasada talep görürler.

Berraklık (Clarity)


Pırlantanın içerisindeki lekeleri tarif eder.


FL Kusursuz berraklık demektir.

FL den P1-P2-P3 e doğru lekeler artmaktadır. Profesyonel merceklerle bakıldığında bunu fark edebilirsiniz.  VVS1- VVS2 ve VS1-VS2 arasında çok büyük bir fark yoktur. Farkı anlamak için mikroskopla bakmanız gerekmektedir. O nedenle seçeneğinizi bütçenizden yana kullanın ve gereksiz ekstra harcama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

FL , -VVS1,VVS2,-VS1,VS2- SI1,SI2- L1,L2- L3 olarak mükemmel berraklıktan az ve daha çok lekeli olan pırlantaya kadar özellik belirten kodlardır

Kesim (Cut)


Çok parlak ve ışıltılı bir pırlanta brilliant yuvarlak kesim olarak tarif edilir. 58 Üçgen fasetten oluşur. Eğer sade ve şık bir pırlantaya sahip olmak istiyorsanız Baget kesimi tercih ediniz. Çok parlak ve ışıltılı bir pırlanta için, yuvarlak kesim en iyi seçenek olacaktır.