Pırlanta Üretim Aşamaları

Pırlanta pek çok kadının hayallerini süsleyen en şık ve göz kamaştırıcı mücevherlerden bir tanesidir. Tektaştan kolyeye, küpeden bilekliğe kadar pek çok aksesuarda tercih edilen pırlantalar kadınların en çok beğendiği ve tercih mücevher çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda kadınlar sık sık tercih ettikleri pırlantaların nasıl üretildiğini de merak etmektedir. Peki, pırlantalar nasıl üretilir? Kadınların takılarında ve aksesuarlarında kullandıkları hale nasıl gelir? Gelin hep birlikte inceleyelim.
Pırlantanın Oluşumu

Pırlantanın ağırlık ölçüsü karattır. Bir karat pırlanta için 250 ton kadar çakıl, kaya ve kumun çıkarılması gerekmektedir. Bu süreçte çıkarılan her kısım mücevherin yapımında kullanıma da elverişli değildir. Söz konusu süreçler pırlantanın ne kadar zor bir süreçten başladığını da ifade etmektedir. elmaslar, yatağından çıkarıldıktan sonra mineralleri ve yabancı isimlere ayrıştırılmaktadır. Daha sonra ise elmastan pırlanta üretilebilecek özelliğe sahip olanlar kesilir ve şekil alır.
Kalıplama Aşaması

Her bir pırlanta ürünün kendine özel kalıbı bulunmaktadır. Söz konusu kalıplar göz önüne alındığında ürünler dökülür ve üretim aşaması başlatılmaktadır. Ürünlerin kalıbı mevcut değilse farklı programlardan yararlanılır ve 3 boyutlu çizimler gerçekleştirilerek render alınır. Kauçuktan üretilen bu kalıplar çizimlere göre makinelerde kesilmektedir. Kauçuk kalıplar iki parçalı kalıplardır. Her kalıp elde edildikten sonra üretici firmalar tarafından arşivlenmektedir. Siparişini verdiğiniz ürünlerin kalıbı kauçuk firmanın elinde iken ikinci üretim aşamasına geçilir.
Döküm Aşaması ve Soğutma İşlemleri

Kalıplama aşamasından sonra ki aşama döküm aşamasıdır. Kauçuk malzemelerin içine enjekte edilen mum soğuduktan sonra kalıplar kaba aktarılır. Kaplara aktarılan mumun soğutulma işleminden sonra tekrar soğuması için dökülmektedir. Daha sonra ise soğutma işlemi tekrarlanmaktadır. Kalıplardan çıkartılan pırlanta sade olarak nitelendirilmektedir. Sade malzemeye ön cila işlemi yapıldıktan sonra temiz bir görüntünün elde edildiğini ifade edebiliriz. Söz konusu işlem neticesinde montür adı verilen ve altından elde edilen taş yuvalarının yer aldıkları kısım meydana getirilir.
Pırlantanın sade kısımları elde edildikten sonra pırlantalar mıhlanır. Bu sayede mıhlama aşaması da tamamlanmaktadır. Söz konusu işlemlerin ardından ürünün son olarak cilası atılır ve rodajı yapılır. Bu aşamalardan geçerek hazırlanan mücevherler kullanıcılara hazır bir aşamaya gelir. Ürünlerin üzerine son aşama olarak ise. Marka logosu yerleştirilir. Marka logosu ürünün patentidir.
Pırlantanın Özellikleri

Pırlanta en değerli taşlar ve mücevherler kategorisinde yer almaktadır. Pırlantalar; taç, külah ve kemer olarak ifade edilen üç bölümden meydana getirilmektedir. Genellikle yuvarlak bir forma sahip olan pırlantalar bu şekillerinin yanı sıra markiz, prenses, oval, damla, baget, kalp gibi formlarda da üretilmekte ve sunulmaktadır. Ülkemizde ise ışığı en fazla yansıtan model yuvarlak modeldir. Bu nedenle pırlantaların en fazla tercih edilen formunun da yuvarlak form olduğunu ifade edebiliriz. Pırlantaların değeri 4C olarak adlandırılan özellikler doğrultusunda belirlenmektedir. Pırlantaların büyük bir kısmı renksiz olarak görünür. Fakat aralarında renk tonları bulunan farklı pırlantalar vardır. Bu doğrultuda bir pırlanta ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Pırlantaların renk seçenekleri de Diamond kelimesinin baş harfinden yani D harfinden başlar ve Z harfine kadar sınıflandırılır. Dolayısıyla pırlantalar arasından seçim yaparken söz konusu noktalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Taşın yani pırlantanın içerisinde bulunan maddelerin sayısı, büyüklüğü, yapısı taşın değerini ve doğallığını ortaya koymaktadır. Özellikle evlilik teklifi yapacak olan erkeklerin 0.20ct ve üzerinde karat ölçülerine sahip olması tavsiye edilmektedir. Siz de pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri göz önünde bulundurarak pırlanta seçiminizi gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde değmeyecek bir fiyata bir pırlantaya sahip olabilirisiniz.