Pırlanta Yüzük Türleri Nelerdir?

Pırlantaları düşündüğünüzde, en popüler olan klasik yuvarlak elmas şeklini hayal edebilirsiniz. Ancak farklı bir şey arıyorsanız, farklı tarzınıza ve zevkinize uygun birçok başka şekil mevcuttur. Her bir elmas şekli farklı özelliklere göre kesildiği için ışığı farklı şekilde yansıtır ve her bir şekle kendi ateşini ve parlaklığını verir.

Popüler Pırlanta Şekilleri

Doğru pırlantayı seçmek birçok insan için zor olabilir. Bu bilgilerin size temel bir anlayış sağladığını umuyoruz. Böylece ileriye dönük süreçte kendinizden emin bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Dal Kuyumculuk’ta müşterilerimize en yüksek kalitede elmaslar sunmaya ve Türkiye’de en geniş şık elmas koleksiyonunu taşımaya çalışıyoruz. Pırlanta takı koleksiyonumuz, gelenekselden süslüğe kadar birçok farklı şekil seçeneğine sahiptir. Aşağıda en popüler elmas şekillerinin ve özelliklerinin kapsamlı bir listesini bulacaksınız.

Yuvarlak Parlak Kesim

Yuvarlak parlak kesim, elmasın en popüler şeklidir. Yüzlerce yıldır elmas kesiciler, parlaklığını ve ateşini en üst düzeye çıkarmak için bu kesimle çalışıyor. Bu kesim, dört C içinde büyük esneklik sunarken, yuvarlak bir elmas içindeki en parlaklığı ortaya çıkarmak için daha yüksek kaliteli kaliteler seçmek isteyeceksiniz.

Prenses Kesim

Prenses kesim pırlantalar hem kare hem de dikdörtgen şekillerde mevcuttur ve kesilme şekilleri nedeniyle son derece parlaktır. Prenses kesim pırlantalardan çıkan renk çok özeldir. Diğer pırlantaların rengi ağırlıklı olarak merkezde sergilenirken, prenses kesim pırlantalar da her köşede ayrı bir renk gösterir.

Markiz Kesim

Markiz kesim pırlantalar, pırlantanın boyutunu vurgulayarak karat ağırlığını maksimize etmek için mükemmel bir şekildir. Eşsiz şekli, kullanıcısının ellerini ve parmaklarını daha uzun ve daha ince gösterir. Bir elmasın ana hatları, elmasın şekli ve görünümü hakkında fikir veren uzunluk / genişlik oranına göre belirlenir.

Yastık Kesimi

Bazen yastık kesim pırlanta olarak da adlandırılan yastık kesimi, adını yastık benzeri şekliyle kazanan zamansız bir kesimdir. Yastık kesimli elmaslar, yuvarlatılmış köşeleri ve daha büyük yüzleri sayesinde görünümlerinde kusursuz parlaklık ve netliğe sahip olma eğilimindedir. Bu elmaslar kare ve dikdörtgen şekillerde mevcuttur.

Zümrüt Kesim

Zümrüt kesim pırlantalar, pırlantanın köşküne kademeli olarak kesilmiş dikdörtgen fasetler nedeniyle benzersiz bir optik görünüme sahiptir. Bu kesim, pırlantanın orijinal berraklığını güzel bir şekilde sergiliyor, çünkü geniş dikdörtgen tablası, aynı zamanda kapanımları ve rengi daha belirgin hale getiriyor.

Radyant Kesim

Parlak kesim pırlantalar, bir zümrüt kesiminin çizgilerini yuvarlak bir elmasın parlaklığıyla birleştiren benzersiz şekilde kesilmiş köşelere sahiptir. Bu elmas kesimin ışıltısı, çeşitli diğer elmas kesimlerle birleştirildiğinde güzel görünür.

Armut şekilli

Yuvarlak ve markiz kesimleri birleştiren armut biçimli elmasların gözyaşı damlası stili olağanüstüdür. İnce armut şekli, yumuşak ve zarif bir görünüm oluştururken parmaklara ve ellere daha ince bir görünüm verir. Armut şeklindeki elmaslar maksimum parlaklık elde etmek için kesilir, bu yüzden mükemmel simetri aramak önemlidir.

Oval Kesim

Oval kesim pırlantalar, modern bir dokunuşla klasik bir görünüme sahiptir. Başta nişan yüzükleri olmak üzere tüm takı türlerinde popüler bir kesimdir ve diğer mücevherlerle eşleştirmeyi kolaylaştırır. Yuvarlak parlak kesime benzer inanılmaz bir parlaklığa sahiptir, ancak aynı zamanda uzun, ince bulucuları vurgulama avantajına sahiptir.

Asscher Kesim

Asscher kesim pırlantalar, benzer kesim stilleri nedeniyle genellikle zümrüt kesim ile karıştırılır. Bununla birlikte, bir birleştirici, dikdörtgenin aksine karedir. 1920'lerin başında yaratılan asscher kesimi, son zamanlarda özellikle ünlüler arasında yeniden popülerlik kazandı.

En Kaliteli Pırlanta Yüzük Modelleri

Dal Kuyumculuk bu alanda edindiği ve bilgi ve deneyim ile müşterilerinin en kaliteli yüzüklere ve en şık pırlanta modellerine sahip olması için çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu nedenle kurulduğu günden bu yana kaliteli pırlanta yüzük modelleri ile ön plana çıkan Dal Kuyumculuk aracılığı ile siz de kendiniz için en uygun modelleri seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra pırlanta yüzük modellerini sevdiklerinize de hediye edebilir ve onları mutlu edebilirsiniz.