Takı Seçiminde Doğru Tercih
Kadınlar ve özellikle de yeni evlenecek genç kızlar için doğru takı tercihi yapmak oldukça mühimdir. Zira daha önce takılarla çok içli dışlı olmayan genç kızlar bir anda çok değerli takıları seçerken bir takım zorluklar yaşayabilir. Takıların satın alınacağı kuyumcuda sizlere yardımcı olmaya çalışacak satış personelleri bulunsa da kendi takı tercihinizi yapmak sizin için oldukça mühimdir.
Takı Tercihini İleriye Dönük Yapın
Gelinliğinizle birlikte kullanacağınız takılar satın almak isteseniz de bu takıları daha sonra kullanabileceğiniz bir tarzda tercih etmelisiniz. Takıları sadece bir sefer kullanacağınız şekilde tercih etmeniz bütçenizi israf etmenize neden olabilir. Zira her elbise için farklı takılar satın almanız büyük meblağlar ödemenize neden olabilir. Bu anlamda özellikle yeni evlenecek çiftlerin gelinlik ile beraber kullanacakları takıları seçerken aşağıdaki detaylara çok özen göstermesi ve sadece gösterişli olduğu için takıları tercih etmemesi gerekir.
Tarza Uygun Takı Tercihi
Takı tercihinde yaşam tarzının önemlidir. Çünkü gelinliği kadınlar yaşamında oldukça sınırlı sayıda giyer. Bir seferlik giyilecek bir gelinliğe yakışan ancak başka giysilerle kullanılması çok da mümkün olmayan takıları satın almanız bu takıların atıl kalmasına neden olur. Ancak takı tercihinizi yaşamınıza uygun bir şekilde yapmanız hem gelinlikle kullanabileceğiniz hem de günlük hayatta kolaylıkla kullanabileceğiniz bir takıya sahip olmanızı sağlar.
Günlük hayatta daha sade ve gösterişten uzak bir tarza sahip biriyseniz gelinliğinizle kullanacağınız takıları daha sade ve az taşlı tercih etmelisiniz. Ancak davetlere bol katılan ve ışıltılı takıları sürekli kullanan biriyseniz gösterişli takılar sizin için doğru tercih olabilir.
Vücut Tipine Uygun Takı Tercihi
Takı tercihi yaparken kadıların en önem vermesi gereken detaylarda bir tanesi de vücut tipidir. Boyun yapısı, yüz yapısı ve kulak şekli gibi pek çok detay kadınlar tarafından göz ardı edildiğinde çok gösterişli takıların dahi vücuda uyumsuzluğu nedeniyle kullanışsız olması durumu ortaya çıkabilir.
Vücut tipine göre takı tercihi yapacağınız sırada boynunuzun ince ve uzun olduğunu düşünüyorsanız daha iri bir takı tercihi yapmaya özen göstermelisiniz. Boyun yapısı kalın ve kısa olanlar içinse daha küçük boyuttaki takıları tercih etmeniz gerekir. Küpe tercihi yaparken kulak yapınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kulak yapınız iriyse daha iri küpeler, küçükse daha minimal küpeler satın almaya özen göstermelisiniz.
Renk Uyumu ve Takı Tercihi
Takılarınızı seçerken elbiselerinizi göz önünde bulundurarak bir tercih yapmaya özen göstermelisiniz. Zira her elbise ile kombinleyemeyeceğiniz bir takı tercihi sizler için çok da akılcı olmayacaktır. Takınızı ilk olarak gelinlik ile kullanacaksanız zaten çok ciyak renklerde bir takı tercih etmeniz de doğru olmayacaktır. Renk olarak daha sade ancak gösteriş açısından herkesi cezbedebilecek tarzda bir takı tercihi oldukça doğru bir seçim olacaktır.
Takınız altın olacaksa 22 ayar altın yerine beyaz altın seçimi bir nebze daha doğru olur. Zira 22 ayar altının turuncuya kaçan rengi sizi memnun edemeyebilir. Bu nedenle beyaz altın alarak daha sade ve şık bir takıya sahip olabilirsiniz. Ayrıca beyaz altın takılar günlük yaşamda da kolaylıkla kullanılabilir.
Yüz Tipine Uygun Takı Tercihi
Yüz yapınız takı tercihinde en önemli detaydır. Zira insanlar takılarını alırken ve kullanırken ilk olarak yüz yapısına bakar. Bu anlamda aşağıdaki detayları göz önünde bulundurarak takı tercihini yapmalısınız.
Yüz yapınız ovalse takılar konusunda daha kolay bir tercihte bulunabilirsiniz. Çünkü oval yüz tipi hemen her takı tipine uygundur. Kısa kolyeler ve çiçek detaylı küpeler oval yüz tipine sahip kadınlar için oldukça mükemmeldir.
Yuvarlak yüz tipine sahipseniz takı tercihi yaparken dairesel formdaki küpeler sizler için oldukça doğru olacaktır. Yüz şekliniz yuvarlak olduğundan yüzünüzü uzun gösterecek formdaki takıları seçmelisiniz. Bu anlamda uzun ve ince kolyeler seçilmelidir. Tasma tipindeki kolyeler asla tercih edilmemelidir.
Uzun ve dikdörtgen yüz yapısına sahip kimseler için yapılacak tercih yuvarlak yüz yapısına sahip insanların tercihlerinin tam tersi olmalıdır. Bu bireylerin tercihlerinde amaç yüz yapısını daha yumuşak geçişlerle yuvarlak göstermektir. Bu anlamda dairesel ve sallantılı küpeler en temel tercih olmalıdır.
Yukarıda sayılan kriterlere uygun bir şekilde takı tercihi yapmanız şıklığınıza şıklık katacaktır.