Tamtur yüzükler, son zamanlarda pek çok kişinin sık sık tercih ettiği yüzük modelleri arasında yer almaktadır. Klasik alyans ve yüzükmodellerinden sıkılan kişilerin kullandığı bu yüzük modelleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Tamtur yüzük modelleri kadınların oldukça hoşuna giden ve beğenerek takılan yüzükler arasında yer almaktadır. Kadınların takıya ve yüzüğe olan ilgisini tamtur yüzükler ile ifade edebilmekte mümkündür. Tamtur yüzük nedir, tamtur fiyatları neye göre değişkenlik gösterir, tamtur modelleri nelerdir, tamtur yüzük ne zaman takılır ve tamtur yüzükler kullanışlı mıdır? Gelin bu soruları cevaplandıralım.

Tamtur Yüzük Nedir?

Tamtur yüzük, yüzük halkasının tümünün taşlar ile çevrili olduğu yüzükleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Tamtur yüzükler, alyans yerine de kullanılabilen oldukça şık bir görüntüye sahip olan yüzük modelleridir.

Tamtur Yüzükler Ne Zaman Takılır?

Tamtur yüzüklerin takılma zamanı ile ilgili söylenecek kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kişiler tamtur yüzük modellerini istedikleri zaman rahatlıkla kullanabilmektedir. Ancak yine de tamtur yüzük modellerinin evlilik teklifi esnasında, söz ya da nişan esnasında kullanılabilen yüzükler olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bunun dışında erkekler eşlerine özel günlerde ya da eşlerine kendilerine iyi hissettirmek adına herhangi bir günde hediye edebilirler. Tamtur yüzüklerin tek başına alyans görevi gördüğünü söylemek de doğru olacaktır.

Tamtur Yüzük Çeşitleri Nelerdir?

Tamtur yüzükler tek sıra, çift sıra, üç sıra, beş sıra ya da yedi sıra şeklinde olabilmektedir. Bunun dışında tamtur yüzük modellerini materyaline göre çeşitlendirebiliriz. Kişiler hangi kalınlıkta tamtur yüzükleri tercih edeceği konusunda bazı noktalara dikkat etmelidir. Bunlardan ilki tektaş yüzük ile birlikte alyans kullanılıp kullanılmayacağıdır. Eğer tektaş kullanılacaksa ve tektaş büyük ise ince olan tamtur modellerinde seçilmesi gerekmektedir. Eğer tamtur ile tektaş kullanılmayacak ise isteğe göre kalın tamtur modelleri tercih edilebilmektedir. Bunun dışında parmağın kalınlığı ve uzunluğu da tamturun kalınlığını belirlemektedir. İnce ve uzun parmaklara sahip kişiler 5 ve 7 sıra tamturları rahatlıkla tercih edebilmektedir. Kalın ve kısa parmak yapısına sahip kişilerin ise küçük taşlı ve ince tamtur yüzükleri tercih etmesi çok daha doğru olacaktır. Materyaline göre çeşitlendirilen tamtur yüzük modelleri ise altın, gümüş, pırlanta, zirkon, safir taş ya da opal şeklinde olabilmektedir. Diğer bir tamtur çeşidi ise rengine göre tamtur yüzüklerdir. Rengine göre tamtur yüzükleri ise beyaz, sarı, gold rose şeklinde sıralayabilmek mümkündür. Tamtur yüzük modellerini taş kesimine göre de çeşitlendirmek mümkündür. Baget tamtur yüzükler, prenses tamtur yüzükler, yuvarlak tamtur yüzükler kesimine göre çeşitlendirilen tamtur yüzük modelleri arasında yer almaktadır.

Tamtur Yüzükler Kullanışlı Mıdır?

Tamtur yüzükler konusunda kişilerin en çok merak ettiği konuların başında tamtur yüzüklerin kullanışlı olup olmadığıdır. Tamtur yüzük kullanan kişilerin yüzüklerinden memnun olmaları ya da olmamaları kişilerin tamtur yüzük seçimi konusunda kararını doğrudan etkilemektedir. Öncelikle tamtur yüzüklerin rahatlığı ve kullanışlılığının yüzük modeline göre değişkenlik gösterdiğini söylemek gerekmektedir. Parmak yapınız için en doğru tamtur yüzüğü tercih etmeniz durumunda tamtur yüzükler oldukça rahat ve kullanışlı yüzüklerdir. Özellikle tamtur yüzükleri alyans ile birlikte kullanmak istiyorsanız montür seçimine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Pırlanta takıları en çok diğer pırlanta takılar çizer. 

 Bu nedenle iki pırlantanın birlikte kullanılması yüzüklerin zarar görmesine neden olabilir. Bu doğrultuda doğru montürler tercih ederek yüzüklerinizin birbirlerine çarparak çizilmelerini önleyebilirsiniz.

Tamtur Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Göstermektedir?

Tamtur yüzük fiyatları, yüzüklerin halkalarında kullanılan materyalden yüzüklerde kullanılan taşın büyüklüğüne ve kalitesine kadar farklı noktalardan etkilenerek değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun dışında tamtur yüzüklerin fiyatını etkileyen en önemli nokta tur sayısıdır. Tur sayısı arttıkça yüzük ağırlaşacaktır. Ağırlaşan yüzüğün fiyatı ise farklılık gösterecektir. Tamtur yüzüklerin fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise işçiliktir. Farklı tasarımlara ait çok işçilik gerektiren tamtur yüzüklerin fiyatları diğerlerine göre çok daha fazla olabilmektedir. Ayrıca tamtur yüzüklerde kullanılan altının 14 ya da 22 ayar olması da tamtur yüzük fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.