Tarihte En Önemli Kadın Mücevher Tasarımcıları

Kadınlar tüm şekillerde takıları sevdiğini söylemeye gerek yok. Ama hiç kimse mücevher endüstrisini şekillendiren kadınlardan bahsetmiyor. Oysa ki kadınların dilinden ve isteklerinden en iyi şekilde anlayacak olan kişiler yine kadınlardır. Bu doğrultuda kadınların yaptığı tasarımların çok daha farklı bir göz ile tasarlandığını ifade edebiliriz. Bu nedenle tarihte ki en önemli ve ünlü kadın mücevher tasarımcısını öne çıkarmak için sizlere bu yazıyı hazırladık. Şimdi gelin tarihte ki en önemli kadın mücevher tasarımcılarını hep birlikte inceleyelim. 

Elsa Schiaparelli (1890-1973)

Coco Chanel'in en önemli rakibi olarak anılan Elsa Schiaparelli, sürrealistlerden ilham alan bir İtalyan moda tasarımcısıydı. Olağandışı kıyafetleri (genellikle Salvador Dali gibi ünlü sanatçılarla işbirliği içinde tasarlandı) sanatsal imzası olarak kalırken, mücevherleri de gösterişli parçalardı. Schiaparelli, eski tip şeffaf plastikler ve günlük nesneler gibi alışılmadık malzemeler kullanmaktan keyif aldı. En ünlü parçalarından biri, kullanıcının göğsünde geziniyormuş izlenimini vermek için böceklerle süslenmiş şeffaf bir tasmasıdır. Schiaparelli'nin tasarımları, soyut tasarımları, renk oyunları ve kıymetsiz malzeme kullanımıyla tasarımcı kostüm takılarının yükselişine katkıda bulundu. 

Suzanne Belperron (1900–1983)

Schiaparelli ile çağdaş olan bir Fransız tasarımcı olan Suzanne Belperron, şüphesiz mücevher tasarımındaki en büyük sanatçılardan biridir. Renk doygun tasarımlarına ilham vermek için Doğu kültürlerinden ve doğadan yararlandı ve bunları yapmak için ahşap, kalsedon ve 22 ayar altın kullandı. Belperron kendi tarzına o kadar güveniyordu ki, eserine asla imza atmadı ve özel koleksiyonlarına ek bir mistik hava kattı. Belperron, kendine olan güveninin yanı sıra 2.Dünya Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıkla da ünlüydü. İşvereni Bernard Herz Yahudiydi; Onu korumak için adres defterinin sayfalarını yuttu . Gestapo'nun tacizine rağmen işini savaş boyunca yürütmeye devam etti.


Margaret De Patta (1903-1964)

Margaret De Patta, yüzyılın ortalarında Amerikalı bir mücevher tasarımcısıydı. Bauhaus ve avangart akımlardan etkilenen mücevherleri genellikle ışıltılı süslemelerden çok heykellere benziyor. De Patta'nın çalışması, kaya kristali, rutilleşmiş kuvars ve endüstriyel görünümlü yüzeylerin bir karışımı ile tanımlanabilir. Işıkla denemeyi severdi ve optik illüzyonlar veya "optikler" yaratmak için kasıtlı olarak özel kesim taşlar kullandı. Ne yazık ki, De Patta'nın işi zamanının biraz ilerisindeydi ve kitlesel pazar başarısına ulaşamadı. Yıllar sonra, çalışmaları özel koleksiyonlara ve sanat galerilerine son derece arzu edilen eklemeler olarak yeniden ortaya çıktı.

Paloma Picasso (1949)

Soyadını merak ediyorsanız, muhtemelen haklısınız. Paloma Picasso, Pablo Picasso'nun en küçük kızı ve ünlü bir mücevher tasarımcısıdır. 1980'den beri Tiffany & Co. ile tasarım yapıyor ve parçaları, kırmızı ruj sevgisiyle yankılanan kadınsı bir "pop" ile son derece modern. Şu anda Smithsonian'da güzel duran devasa bir kunzit kolyesi var, ancak daha uygun fiyatlı tasarımlarından birini Tiffany & Co.'dan 200 $ + karşılığında alabilirsiniz.

Cindy Chao (1970)

Cindy Chao, kuyumculuk endüstrisine diğer hanımlarla kıyaslandığında yeni girmiş ama onu küçümsemeyin. Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenen bir parçası olan ilk Tayvanlı tasarımcı. Ailesinin sanat kökleri vardır; babası bir heykeltıraş iken büyükbabası ulusal olarak tanınan bir mimardı. Bu arka planla Chao, her bir parçanın en küçük ayrıntılarını hesaba katıyor. Tasarımlarını oluşturmak için balmumu oyma yöntemini kullanmaktan hoşlanıyor.