Vintage Nedir? Mücevherlerde Vintage Tasarımlar Nelerdir?

"Kullanılmış" sayılamayacak kadar eski ama kullanılmayacak kadar da eski olmayan bir şeyler vintage olarak adlandırılır. Satıcı, buna "vintage" adını vererek, alıcının dikkatini ürünün bariz kusurlarından uzaklaştırmaya çalışır. Birçok "retro" ürün gibi, "vintage eşyalar da genellikle ya yüzyıl ortası moderndir (aslında olmasa da tarz olarak) ya da geçmişte kalan popüler kültür, takı veya moda trendleriyle ilgilidir. Bunun yanı sıra vintage günümüzde Türkçe’ye nostalji olarak da uyarlanmış olan önemli bir kavramdır. 

Vintage’in Takı Tasarımlarındaki Yeri

Tıpkı moda gibi, takı tasarımı da o dönemin kültürünü yansıtan morflar ve değişiklikler söz konusudur. Burada son zamanları kapsayan tasarım dönemlerini ele alacağız. Bundan daha eski olan her şey antika olarak kabul edilir. İşte eski ve antika mücevherlerin bazı dönemlerini gösteren bir video. Her dönem hakkında daha fazlasını okumak ve öğrenmek için devam edin.

Viktorya Dönemi 1835 - 1900

Çağ antika sınırında ama o kadar popüler ki buraya dahil ediyoruz.  Romantik, cesur ve kadınsı olan bu dönem, mükemmel işçiliğe sahip karmaşık tasarımlarla tanınır. 

Popüler Değerli Taşlar: Opals (Kraliçe Victoria'nın favorisi), turkuaz, granat, ametist, mercan ve tohum incileri. Siyah oniks bir yas taşı olarak popülerdi. 1867'de Güney Afrika'da bulunan elmas yatakları, elmasları Viktorya döneminin sonlarına ait tercih edilen bir değerli taş haline getirdi. 

Metaller: Altın, çağın önde gelen metalidir.  

Motifler: Çiçekler, kalpler, yılanlar, yıldızlar, ejderhalar, hilal ayları, yaylar ve kuşlar.

Popüler Takılar: Ayrıntılı şapka iğneleri , yas takıları, estetik hareket zincirleri, kolyeler, taçlar, bilezikler, broşlar . Parçalanabilen ve birçok şekilde takılabilen mücevherler popülerdi, örneğin taç olarak kullanılabilecek sert bir çubuğu olan bir kolye . 

Değerli Taş Kesimleri: Eski maden kesimi, Eski Avrupa kesimi, Gül kesimi, Masa kesimi.

Halka Ayarları: Tipik Viktorya dönemi ayarları küme, çerçeve, düğün çiçeği ve oyulmuş yarım çemberdir. 

Art Nouveau Dönemi 1890 - 1915

Art Nouveau takıları hafif, yumuşak, mistik ve romantiktir. Soluk renkler ve kıvrımlı, akıcı çizgiler ile karakterizedir. 

Popüler Değerli Taşlar: Kehribar, opaller, ay taşları, sitrinler ve peridot ve inciler, oyma cam, deniz kabukları, boynuz, bakır, kaplumbağa kabuğu, fildişi, inciler ve kabaşonda kesilmiş değerli taşlar gibi diğer ilginç malzemelerle birlikte kullanılmıştır.

Metaller: Bu dönemdeki mücevherlerin çoğu, gümüş, düşük dereceli altın ve hatta çelik dahil olmak üzere daha az değerli metallerden yapılmıştır.

Motifler:  Orkide, iris, zambak, eğrelti otları, yılanlar, böcekler, böcekler, ve kelebekler. Çıplak kadın figürü veya uzun akan saçlı kadın kafası.

Popüler Takılar: İnciden yapılmış uzun kolyeler yaygındı. Cam boncuklarla noktalanmış veya gümüş veya altın bir kolye ucuyla biten gerçek gümüş zincirler.

Edward Dönemi 1900 - 1915

Edward dönemi, hafif, zarif ve zarif tasarımlarla karakterizedir. Platin, gücü nedeniyle mücevherlerde yeni yeni kullanılmaya başlandı, kuyumcular onu zarif, dantelli telkari tasarımlar haline getirebilirlerdi.

Popüler Değerli Taşlar: Peridot, zümrüt, yeşil lal taşı ve ametist neredeyse elmas ve inciler kadar popülerdi. Ay taşları ve opallar da popülerdi.

Metaller: Platin tercih edilen metaldi. Beyaz altın da kullanıldı.   

Motifler:  . Püsküller, yay, defne çelenk, çiçek çelenkleri ve parşömenler Roma, Eski Yunan, Napolyon ve Fransız Barok etkiler.

Popüler Takılar: Güzel sarkan küpelerle birleştirilmiş taçlar gibi, chokers da bu dönemde popülerdi.

Değerli Taş Kesimleri:  Gül, eski maden yastığı ve eski Avrupa kesimleri.

Halka Ayarları: Tipik Edward dönemi ayarları küme ve çerçevedir.

Art Deco Dönemi 1915 – 1935

Art Deco mücevherler şık, ileri görüşlü ve eğlencelidir. Stiller cesur, keskin ve önceki tasarım dönemlerine göre daha erkeksi idi. Takı, kişiliğinizi ifade etmenin başka bir yolu olarak görülüyordu.

Popüler Değerli Taşlar: Elmaslar, zümrütler, safirler, yakutlar, oniks, yeşil krisopraz ve akik.

Metaller: Beyaz altın ve platin.

Motifler: Üçgenler, dikdörtgenler, sekizgenler ve diğer geometrik şekiller. 

Popüler Takılar: Uzun kolyeler ve küpeler, cesur kokteyl yüzükleri, elmas saatler, çoklu bileklikler, sigara kutuları gibi özenle dekore edilmiş aksesuarlar ve birlikte takılabilen veya parçalara ayrılıp yakalara veya kemerlere takılabilen çift klipsli broş .

Gemstone Cuts:   Eski Avrupa ve geçiş kesimleri.

Halka Ayarları: Tipik Art Deco ayarları küme, tırnak ve kutudur.