Zirkon Taş Nedir? Mücevherlerde Nasıl Kullanılır?

Renksiz zirkon, parlaklığı ve ateş denilen çok renkli ışığın parıltısı ile bilinir. Bu iki zirkon özelliği, iki mücevher arasındaki yüzyıllarca süren karışıklığı hesaba katacak kadar elmasın özelliklerine yeterince yakındır. Zirkon bir dizi renkte oluşur. Sarı, yeşil, kırmızı, kırmızımsı kahverengi ve mavi tonlardan oluşan geniş ve çeşitli paleti, koleksiyoncuların yanı sıra bilgili tüketiciler arasında favori olmasını sağlıyor. Zirkon kristalleri birçok farklı kaya türünde büyür ve bir dizi optik ve fiziksel özelliğe sahiptir. Bazı zirkonlar - genellikle yeşil olanlar - bu özellikler için diğerlerinden çok daha düşük değerler gösterir. Bilim adamları, bu mücevherlerin kristal yapılarının, uzun jeolojik zaman periyotları boyunca mücevherlerin kristal yapısına zarar veren radyoaktif elementler tarafından neredeyse tamamen parçalandığını (genellikle zirkonda safsızlıklar olarak mevcut) belirlediler. Bazı gemologlar zirkonları üç türe ayırır - yüksek, orta ve düşük. Bir zirkonun sınıflandırması, kristal yapısına yapılan radyasyona bağlı hasarın miktarı ile doğrudan ilgili olan özelliklerine bağlıdır. Yüksek veya normal zirkonlar, radyoaktif elementlerden çok az hasarla veya hiç zarar vermeden tam kristal yapılara sahiptir. Sonuç olarak, mineralle ilişkili normal fiziksel ve optik özelliklere sahiptirler.

Orta veya orta dereceli zirkonlarda radyoaktif elementler bazı yapısal hasarlara neden olmuştur. Yüksek ve düşük tipler arasında fiziksel ve optik özelliklere sahiptirler. Radyoaktif elementlerden kaynaklanan kapsamlı kristal yapı hasarı, çok daha düşük optik ve fiziksel özelliklere sahip düşük zirkonlarla sonuçlanır. Aşırı durumlarda, pratik olarak amorfturlar, bu da düzenli bir kristal yapıya sahip olmadıkları anlamına gelir. Takılarda kullanılan neredeyse tüm zirkonlar yüksek tiptedir. İlginç bir şekilde, radyasyonun neden olduğu kristal yapı bozulması, zirkonu yüksek sıcaklıklara ısıtarak bir şekilde tersine çevrilebilir. Yüksek sıcaklıkta ısıl işlem, taşın hasarlı kristal yapısını onarır.

Zirkon Nasıl Kullanılır?

Tüm renklerin zirkonu mücevher olarak kullanılır, ancak mavi, altın-kahverengi ve beyaz en sık kullanılan renklerdir. En popüler renk olan Mavi Zirkon, canlı bir pastel maviye sahiptir ve bazen çok arzu edilen çarpıcı parlak mavi bir renge sahiptir. Renksiz Zirkon, ateşini tam kapasitesine getirmek için genellikle parlak bir kesim ile kesilir. Genellikle pırlantaya göre daha ucuz, ancak doğal bir alternatif olarak kullanılır. Diğer renk formları (sarı, yeşil, pembe ve mor) takılarda daha az görülür. Zirkon, Aralık ayının geleneksel burç taşıdır.

Zirkon Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Zirkon değerli taşlar genellikle iyi renklendirme sağlamak ve şeffaflığı artırmak için ısıl işlemden geçirilir. Yarı saydam, grimsi kahverengi veya kırmızımsı kahverengi Zirkon'u oksijensiz bir ortamda çoğu yerde ısıtmak ona mavi bir renk verecektir. Bu mavi taşlar daha sonra havada yeniden ısıtılırsa renkleri altın-kahverengiye döner. Bazı Zirkon değerli taşların ısıl işlemi de renksiz taşlar üretir. Zirkonun hemen hemen tüm mavi ve renksiz formları ısıl işlem görür.

Zirkon Çeşitleri

Jacinth: Sarı, turuncu, kahverengi veya kırmızı Zirkon çeşidi. Ayrıca Sümbül ile eş anlamlıdır. Jacinth ve Sümbül terimleri artık mücevher ticaretinde kullanılmasa da, bunlar İncil zamanlarına geri dönen tarihsel olarak önemli isimlerdir. Vardı önce Antik çağda, mineralojik sınıflandırmalar taşlar için, terim Sümbül da bir portakal veya kahverengimsi sevk olabilir 

Jargon: Renksiz, soluk gri veya soluk sarı Zirkon çeşidi.

Matura Diamond: Renksiz Zirkonun ticari adı.

Starlite: Mavi mücevher çeşitli Zirkon. Starlite'ın rengi nadiren doğaldır ve neredeyse her zaman ısıl işlem görür.