Dünyadaki En Büyük 10 Elmas

Elmas, dünyanın en değerli taşları arasında yer alan ve ufacık bir parçası için tomar tomar para harcanan bir madendir. Aksesuarların tamamlayıcı öğesi olarak da değerlendirilebilecek olan elmasların tarih boyunca kullanıldığını biliyoruz. Peki, geçmişten bugüne dünyanın en pahalı elmasları hangileri? Gelin hep birlikte gözleri kamaştıran ve değerleri ile dudakları uçuklatan elmaslara yakından bir göz atalım!

Cullinan Elması

3106 karat olan ve toplamda 105 parça elmas kesilen bu dünyanın en büyük elması değeri ile de ağzınızın açık kalacağınız söyleyebiliriz. Yaklaşık 35 milyon dolara satılan ve parlaklığı ile gözlernizi alamayacağınız bu elmas dünyanın en pahalı ve büyük elması olarak biliniyor.

Kaşıkçı Elması

Osmanlı mirası olarak kabul edilen ve adı ile ilgili çeşitli rivayetler bulunan elmasın Osmanlı Dönemi’nde nasıl edinildiği ile ilgili bir bilgi yoktur. Tasarımı dolunay etrafındaki yıldızları andıran ve şekil olarak da oval olmasından ötürü kaşığa benzetilen elmas Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. Değeri ile ilgili net bir şey söylemek mümkün olmasa da bu güzelliğin Cullinan Elması’ndan sonra en değerli ve büyük ikinci elmas olduğu biliniyor.

Graff Pembesi

Dünyaca ünlü mücevher markası Graff tarafından tasarlanan ve adı gibi şık bir pembeye sahip olan bu elmas yakın tarihte milyonlarca dolara satılarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. 24.78 karat değeri ile dünyanın en büyük elmasları arasında olan Graff Pembesi; 2010 yılında gerçekleştirilen bir açık arttırmada tam 46 milyon dolara satılmıştır. Mücevher Graff markasının kurucusu Laurence Graff tarafından satın alınmıştır.

Moussaieff Kırmızısı

Moussaieff markası ile bilinen İsrailli mücevher tasarımcısının sahip olduğu bu pırlanta sadece büyüklüğü ve kışkırtıcı kırmızısı ile değil aynı zamanda 20 milyon dolarlık değeri ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Prens Elması

Pembe rengi ile hemen herkesin aklına kazınmayı başaran bu elmas sıradışı bir görüntüye sahip olması sayesinde hemen herkesin hayran kaldığı bir takı. 1960 yılında gerçekleştirilen müzayedede Van Cleef tarafından 45 milyon dolar ödenerek satın alınmıştır. Soylu bir aile tarafından satılan ve satan ailenin bilgilerinin gizli kaldığı bu mücevher 1960 yılından bu yana dünyanın en büyük elmasları arasındaki yerini korumayı başarıyor.

Steinmetz Elmas

Pembeliği ile göz kamaştıran elmaslar arasında yer alan Steinmetz Elması; canlı bir pembeye sahip olması nedeniyle dikkat çeken elmaslar arasında yer alır. İşlenmesi için yaklaşık 8 aynı harcayan 20 kişilik bir ekip en sonunda elmasa bu halini vermiştir. Sahibinin adı ile anılına Steinmetz Elması söylentilere göre 100 milyon dolar değerindedir. Büyüklüğü ile de oldukça dikkat çeken elmas görenleri kendine hayran bırakır.

Umut Elması - Le Bijou du Roi

Umut elması veya bilinen adı ile Le Bijou du Roi; koyu rengi ile umuttan ziyade karanlığı simgeler. Nitekim keşfi ile alakalı net bilgilere sahip olunmayan elmas ile ilgili ilk bilgilere 1812 yılında rastlanıyor. Tarihte bu elmasa sahip olmuş kişilerin lanetlendiği ve bir şekilde felaketlere sürüklendiği ifade ediliyor. ABD’nin Washington kentinde bulunan Smitshonian Doğa Tarih Müzesi’nde sergilenen bu elmasın değeri ile alakalı net bilgiler yoktur. Ancak söylentilere göre elmasın değeri 250 milyon dolardır.

Wittelsbach Elması

Keşfi bundan tam 400 yıl önceye dayanan ve IV. Philip’e armağan edilen bu elmas 2008 yılında ünlü mücevher tasarımcısı Graff tarafından satın alınmıştır. İşlendikten sonra Katar’ın eski emiri Şeyh Hamad Bin Khalife’ye satılan elmasın değeri 80 milyon dolardır.

Afrika Yıldızı

Güney Afrika’da çıkarılan ve yaklaşık 6.2 kg ağırlığı ile dünyanın en büyük elması özelliğini taşıyan Cullinan Elması’ndan kesinle Afrika Yıldızı İngiltere Kraliyet Ailesi tarafından alınmıştır. Toplamda 7 ana parça şeklinde olan Afrika Yıldızı2nın her parçasının değeri 2 milyar dolar değerindedir. 

Centenary Elması

Ham hali yaklaşık 600 karat olan  ancak işlendikten sonra 274 karat ağırlığını alan bu elmas uzun uğraşlar sonrasında şimdiki halini almıştır. 1986 yılında keşfedilen ve o günden bu yana dünyanın en büyük elmasları arasında yer alan Centenary Elmasının değeri yaklaşık olarak 90 milyon dolardır.