BLOG'A GERİ DÖN

KÜLÇE ALTIN NEDİR ?

Külçe Altın Nedir? Nereden Satın Alınır? Neden Külçe Altın?

Günlük yaşamda çok sık karşılaştığınız külçe altın kavramının ne anlama geldiğini ve bu altına neden külçe dendiğini hiç merak ettiniz mi? Sizler için hazırladığımız bu bilgi dolu yazıda hem külçe hem de külçenin nerelerden satın alınabileceği ile ilgili detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Tarihin ilk çağlarından bu yana değerli bir maden olarak kabul edilen altın; kolay işlenebilen özelliği ile ön plana çıkar. İnsanların asırlardır ziynet eşyası yapımında kullandıkları ve gösterişin timsali olan altın farklı amaçlar için tasarlanır. Bu anlamda bilezik yapımında kullanılan altın ile saat yapımında kullanılan altının kural olarak farklı olduğu bilinir. Bu anlamda altının saflık derecesine göre altın çeşitlerinin ortaya çıktığı söylenebilir.

Altın Çeşitleri ve Külçe Altın

Altın; periyodik tabloda AU olarak gösterilen bir elementtir. Bu elementin AU olarak ifade edilmesinde ‘Aurum’ kavramı ön plana çıkar. Latincede ‘parlayan’anlamına sahip olan bu kavram altını tam anlamı ile ifade ettiğinden kullanımı kabul görmüştür. Altın parlayan bir madde olsa da insanlık kullanım amacına göre parlayan maddeyi dönüştürmüştür. Saflık derecesi olarak farklılaşan altında % cinsinden farklılıkları şu şekilde ifade etmek gerekir.

24 Ayar – % 100 Saf

22 Ayar – %91,6 Saf

18 Ayar – %75 Saf

14 Ayar – %58,5 Saf

Yukarıdaki ifadelerden de görüleceği üzere saflığı değişkenlik gösteren altında ziynet eşyası olarak 22, 18 ve 14 Ayar altın kullanılsa da 24 Ayar olarak bilinen altın genellikle yatırım amacı ile tercih edilir. Altının saf olduğunu anlatan külçe kavramı yatırım için tercih ediliyor olsa da külçe altın konusunda da farklılığın bulunduğunu ifade etmek gerekir.

Külçe Çeşitleri

Yatırım amacı ile tercih edildiğini ifade ettiğimiz külçe; saflık açısından olmasa da ağırlık bakımından yatırımcıların talebini karşılaması maksadı ile farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda yatırımcılar bütçelerini de dikkate alarak 1 gram külçe, 2,5 gram külçe, 5 gram külçe, 10 gram külçe, 20 gram külçe, 50 gram külçe, 100 gram külçe, 250 gram külçe, 500 gram külçe ve 1 kilogram külçe olmak üzere farklı seçenekleri tercih edebilir.

Külçe Altın Nereden Alınır?

Yatırım yaparken doğru tercihte bulunmak hem riskleri azaltır hem da kazanç durumunu ciddi seviyelere yükseltir. Söz konusu altın gibi değerli bir yatırımsa külçe altın nereden alınır sorusuna cevap ararken oldukça titiz davranmanız gerekir. Zira gram dahi olsa değeri oldukça yükseklerde seyreden külçe konusunda yanılmanız size çok ciddi kayıplar getirecektir.

Külçe altın satın almak istiyorsanız kuyumcular ve altın satışı yapan bazı kurumların sizlere yardımcı olacağı açıktır. Ancak hiç bilmediğiniz bir kuyumcudan altın satın almak özellikle de külçe almak oldukça risklidir. Bu anlamda sizi güven ve kaliteyi müşterilerine sunmayı arzu eden Dal Kuyumculuk’a bekliyoruz. Sizlerden gelen talepleri karşılamak adına ürün çeşitliliğine giden Dal Kuyumculuk; farklı ağırlıklardaki külçeleri sizler için satışa sunuyor. Her biri İstanbul Altın Rafinerisi’nden alınmış ve gerçekliği tescil edilmiş altınlarla en doğru yatırımı yapabileceksiniz.

Külçe Alırken Dikkat Edilecekler

Külçe satın alırken size kazanç getirecek ve olası dolandırıcılığı önleyecek detayları bilmenizi arzuluyoruz. Bu anlamda üzerimize düşen görevi yaparken külçe alışverişlerinizde şu detaylara dikkat etmenizi önemsiyoruz.

  • 1 gram ile 1 kilogram arasında değişen külçe seçeneklerinde basım maliyetlerinden kaynaklı olarak 20 gram üzeri külçenin daha avantajlı olduğu bilinir,
  • Her külçe için bireysel bir seri numarası belirlendiği gibi zaman zaman özel işaretlerle külçe altının kalitesi tescil edilir,
  • En önemli yatırım araçlarından bir tanesi olan külçe Katma Değer Vergisi (KDV)’ne tabi değildir.

Bu detayları biliyor olmak size kısa ve uzun vadede büyük getiriler sağlayacaktır.

Neden Külçe Altın?

Altın yatırımı yapmak isteyen pek çok kimse için seçeneklerin bol olması kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Bu anlamda tercihler çeşitlense de uzmanların ve büyük yatırımcıların tercihi daima külçe altın olur. Külçenin saf altın olması nedeni ile her zaman altın değerinde olması ön plana çıkar. Üstelik herhangi bir işçilik de alınmayan külçe daima kazançlı bir araçtır.BLOG'A GERİ DÖN