BLOG'A GERİ DÖN

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE MÜCEVHER SEÇİMİ

Yüzünüze yakışan mücevherler blog yazısı

 

Yüz Şekline Göre Mücevher Seçimi

Mücevher, her kadının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Her kadın daha güzel ve şık bir görünüme kavuşmak için çeşitli mücevher ve takı seçeneklerinden kendisi ve kıyafeti için en uygun olanı tercih eder. Günümüzde de birbirinden farklı özelliklere ve şıklığa sahip olan mücevherlerin varlığından söz edebilmek mümkündür. Bu kapsamda kişilerin tercih edebileceği binlerce mücevherin varlığından da söz edebiliriz. Ancak bireyler söz konusu mücevherler ile ilgili tercih yaparken çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Hangi mücevherin yüzüne daha uygun olacağını bilemeyen kişiler bu problemleri aşabilmek için araştırma içerisine girer. Biz de mücevher seçiminde yüz şeklinin öneminden ve hangi yüz şeklinde göre nasıl takılar tercih edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

Mücevher Tercihinde Yüz Şeklinin Önemi

Kişilerin kullanacağı kolye ve küpelerin yüz şeklinde uygun olması son derece önemlidir. Oval, yuvarlak, kalp ve kare gibi yüz şekillerinin hepsine her mücevherin uygun olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle tercih edeceğiniz mücevherlerin mutlaka yüz şeklinize uygun olması gerekmektedir. Bu noktada önce yüz şeklinizin ne olduğunu öğrenmek için bir ayna kullanmalısınız. Aynaya büyük bir oval çizerek yüzünüzün ovalin dışına çıkıp çıkmadığına bakın. Eğer taşma varsa yuvarlak bir yüz yapısına sahipsiniz. Yüzünüz çizdiğiniz ovale sığıyorsa oval bir yüz yapısına sahipsiniz. Sadece çeneniz ovalin dışına taşıyorsa kalp yüz yapısına sahipsiniz. Köşeler dışarda kalıyorsa kare yüz yapısına sahipsiniz. Yüzünüzün hangi yüz şekline sahip olduğunu öğrendikten sonra yüzünüze göre mücevher tercihi yapmaya başlayabilirsiniz.

Oval Yüz Yapısına Göre Mücevher Tercihi

Oval yüz yapısına sahip olan kişilerin diğer kişilerden çok daha şanslı olduğunu ifade edebilmemiz mümkündür. Çünkü bu yüz yapısına sahip kişiler diğer yüz yapısına sahip olan kişilere göre çok daha fazla mücevher tercihi yapabilmektedir. Oval yüz yapısına sahip olan kişilere hemen her kolye ve küpe modelinin yakışacağını ifade edebiliriz. Kalp kesimli taşlı küpeler, çiçek şeklinde ki tasarımlar oval yüz şekline sahip bireylerin sık sık tercih ettiği modeller arasındadır. Oval yüz yapısına sahip olan kişilerin kolye seçimi yaparken ise çok uzun olmayan küçük sallantılı kolyeleri tercih edebileceğini söyleyebiliriz. Dal Kuyumculuk’ta yer alan Roberto Bravo Soul Dance Küpe, Küp Küpe Roberto Bravo, Modern Çizgi Küpe Modeli gibi küpeler oval yüz yapısına sahip kişilerin sık sık tercih edebileceği küpelerdir.

Yuvarlak Yüz Yapısına Göre Mücevher Tercihi

Eğer yuvarlak bir yüz yapısına sahipseniz daire şeklinde ki küpelerden uzak durmalısınız. İç kısmında çeşitli şık toplar bulunan tasarımlar ve iç içe geçen yuvarlak tasarımlar yuvarlak yüz yapısına sahip olan kişiler için kesinlikle uygun değildir. Yuvarlak yüz yapısına sahip kişiler için en uygun küpe modelleri damla ya da markiz kesimli küpelerdir. Uzun ve ince tasarımlarda ki küpeleri de tercih ederek yüz yapınız ile orantılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kolye tercihinizi ise uzun tasarımlara yönlendirmelisiniz. Boyundan göğüs kısmına doğru tek sallantıya sahip kolyeler yuvarlak yüz yapısına sahip kişiler için son derece uygundur. Dal Kuyumculuk’ta yer alan Roberto Bravo Green Magic Küpe, Damla Küpe, Düğme Küpe gibi küpeler yuvarlak yüz yapısına sahip kişilerin sık sık tercih edebileceği küpelerdir.

Kare Yüz Yapısına Göre Mücevher Tercihi

Kare yüz şekline sahip olan kişiler maskülen bir ifadeye sahiptir. Bu nedenle maskülen görüntüyü yumuşatmak için kişilerin çok daha feminen ve yumuşak mücevherleri tercih etmeleri gerekmektedir. Bunun için de iç içe geçen daire şeklinde ki küpeleri  ve sallantılı küpeleri tercih edebilirsiniz. Dal Kuyumculuk’ta yer alan Kuzey Yıldızı Küpe Modeli, Sarkıt Roberto Bravo Küpe gibi küpeler kare yüz yapısına sahip kişilerin sık sık tercih edebileceği küpelerdir.

Kalp Yüz Yapısına Göre Mücevher Tercihi

Kalp yüz şeklinde sahip kişilerin çene yapıları uzundur. Bu görünümün yumuşatılması için ise damla kesimli küpeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kalın ve boyna yapışan kolyeler de kalp yüz şeklinde sahip kişiler için son derece uygundur. Dal Kuyumculuk’ta yer alan Pırlanta Tektaş Küpe Modeli, Roberto Bravo White Dreams Küpe gibi küpeler kalp yüz yapısına sahip kişilerin sık sık tercih edebileceği küpelerdir.

 

 BLOG'A GERİ DÖN