BLOG'A GERİ DÖN

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır Yöntemleri ?

www.dalkuyumculuk.com

 

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır

Yüzükler, özel aksesuarlar olarak hayatımızın ve tüm kültürlerin orta noktasında yer almaktadır. Üstelik yüzük modelleri üretmek için kullanılan malzemeler birbirinden farklı olabilir. Birçok farklı malzemenin bir araya getirilmesi de söz konusu olurken asıl soru, yüzüğün ne için kullanılacağı olacaktır. Fakat ondan da önemli olan şey yüzüklerin parmağa uygun olan ölçüsünü nasıl doğru bir şekilde alınacak olmasıdır. 

Satın alacak yüzüğün boyutunu değerlendirirken en basit yöntem, daha önce aldığınız bir yüzüğü bulmak ve onunla karşılaştırmak olabilir. Ya da daha kolay ve matematiksel bir yol arıyorsanız, milimetre cetvelini kullanmak da bir hayli işe yaramaktadır. Genelde yüzük satan yerlerin bu yolu denediğini biliyoruz. 

Eğer acil bir andaysanız ve yüzük takmıyorsanız bir başka yöntemde, tel ya da benzeri bükülebilir bir şeyi alarak parmak çevresine sarmaktır. Bu sayede aslında ne tür bir yüzük boyutuna ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz çünkü aldığınız şekil bir tür kopya boyutu olacaktır. Bu yöntem kağıt şeritle de işe yaramaktadır. Hatta zaman zaman acil durumlarda ip bile kullanılabilmektedir. Bu çevre çapını alarak, yüzük üretimi yapan bir yere götürmek de yeterli olacaktır. 

Eski bir yüzüğü almak ya da hediye bir yüzük alınacaksa boyutu öğrenmek zaman ve zorluk isteyen bir süreç olacaktır. Burada iyi bir rol yapma oyunu sayesinde hediye alınacak kişinin parmak çevresini kolayca öğrenebilirsiniz. Özel renk ve malzemelerle oluşturulan yüzüklerin ölçümünün en risksiz ve kolay yolu ise, satın alınacak kişiye ölçtürülmesi olarak görülebilir. 

Bu arada bulunulan bölgedeki ortalamayı öğrenmekte özel bir deneyim olabilmektedir. Eğer fırsat yeterince yok ise bölgedeki ortalamada ne noktada yüzük boyutları kullanılıyor bundan haber alınması da önemli olacaktır. Bu sayede ortalama bir tahmin yapmak da mümkündür. Ancak en çok tercih edilen ve kolay, risk içermeyen ölçüm yolu, eski yüzüğü götürerek, bir uzmana danışmanızdır.

 BLOG'A GERİ DÖN